Tikrintojai randa dar daug nesaugių produktų

kirminai duonoje copyNekokybiškų maisto produktų rinkoje kasmet mažėja. Bet vis dar pasitaiko, kad pirkėjai įsigyja silke kvepiantį šakotį, kad mėsos gaminių gamyba vyksta nelegaliose įmonėlėse, kad tikrintojams tenka nutraukti kai kurių gamintojų veiklą.

Apie tai Vartotojų dienai skirtoje konferencijoje kalbėjo Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai, savo darbo tikslą apibūdinę taip: „Mes dirbame tam, kad vartotojas gautų saugų produktą“.

Skundai yra sezoniniai

Šilutės VMVT gaunamų skundų daugėja, – tai konstatavo tarnybos viršininkas Edmundas Ciparis. 2010 metais gauti 25 skundai, 10 iš jų pasitvirtino. Pernai skundų buvo jau 35, iš jų 16 – pagrįsti.

Specialistai galėtų nereaguoti į anoniminius skundus, tačiau Šilutėje laikomasi kitos nuostatos. Pasak E.Cipario, praktika rodo, kad anoniminiai skundai kone visi yra pagrįsti.

Pastebimas skundų sezoniškumas: žiemą dažniau pranešama apie įvairius gyvūnų gerovės pažeidimus, rudenį suaktyvėja mokinių maitinimu nepatenkinti tėvai.

„Darbo daug, tik spėk suktis“, – sakė E.Ciparis, pasidžiaugęs, kad patys tarnybos specialistai dar nebuvo apskųsti…

Trūkumai – ir mažose, ir didelėse parduotuvėse

Apie negyvūninės kilmės produktų kokybę kalbėjusi vyr. valstybinė inspektorė Virginija Kirjanovienė sakė, kad rajone yra 510 negyvūninės kilmės produktų tvarkymo subjektų, 98 iš jų – priskiriami padidintos rizikos grupei. 2010 metais tokių subjektų buvo tik 441, taigi, ir patikrinimų VMVT specialistams per metus gerokai padaugėjo: užpernai vyko 359 patikrinimai, o pernai – 458.

Anot V.Kirjanovienės, nekokybiškų produktų rinkoje kasmet aptinkama vis mažiau. Apie tokius produktus pernai tarnybai pranešta 21 kartą, pasitvirtino 12 skundų.

Pernai pirmą kartą sulaukta dviejų skundų dėl vandentvarkos įmonių darbo – iš Inkaklių ir Saugų. Abu jie buvo pagrįsti.

Kaip vieną originalesnių, V.Kirjanovienė paminėjo skundą, jog nupirktas šakotis atsiduoda silkės kvapu. Patikrinus gamintojus paaiškėjo, jog tądien įmonės darbuotojai išties valgė silkę, o vėliau nenusiplovę rankų pakavo produkciją.

Daug pretenzijų pernai rudenį, pasikeitus mokinių maitintojui, sulaukta dėl moksleivių maitinimo.

Neretai skundžiamasi, kad kaimų parduotuvėse pardavinėjami duona, pyragas ar saldainiai, kurių tinkamumo vartoti terminas jau pasibaigęs. Daug skundų gaunama ir dėl didžiųjų prekybos centrų parduodamų produktų.

17-os subjektų veikla sustabdyta

Vet. gydytoja Rasa Šarkienė pasakojo apie situaciją gyvūninės kilmės maisto produktų gamybos įmonėse. Tokių pieno, mėsos, žuvies, medaus ir kitų maisto produktų gamintojų rajone yra 308, o patikrinimų pernai inspektoriai surengė 533. Skirtos 3 baudos, iš viso nubaustieji turėjo sumokėti 1120 litų. 17-os subjektų veikla buvo sustabdyta arba visai nutraukta.

Pernai gauti 3 vartotojų skundai, 2 iš jų pasitvirtino, abu – dėl nelegaliai vykstančios mėsos gaminių gamybos. Nepasitvirtino skundas dėl pieno priėmimo punkto vedėjos darbo.

2009 metais nebuvo gauta nė vieno skundo dėl gyvūninės kilmės maisto produktų, 2010-aisiais gauti 5. Pasak R.Šarkienės, 90 proc. pastaraisiais metais gaunamų skundų yra anoniminiai, 70 proc. iš jų pasitvirtina. Beje, anoniminių skundų pasitvirtinimo Lietuvoje vidurkis yra tik 33 proc.

Inspektorės pastebėjo, kad vartotojai tampa vis drąsesni, dauguma pranešančių apie pastebėtas negeroves jau nebesislepia ir atvirai pasako savo duomenis.

Silutes naujienu LOGO