Tiriami, turintys simptomų
Dėl AIDS ligos sukėlėjo žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV), nuolat tiriami Respublikinės Šiaulių ligoninės Suaugusiųjų infekcinių ligų skyriaus pacientai, turintys klinikinių simptomų. Pasak skyriaus vedėjo gydytojo infektologo Aido Kaušo, siuntimus gali išrašyti šeimos gydytojai ir kitų sričių specialistai, įtarę pacientą turint užkratą ar rizikos grupei priklausantiems asmenims: narkomanams, vartojantiems intraveninius narkotikus, vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais, asmenims, dažnai keičiantiems lytinius partnerius, benamiams bei kitiems, turėjusiems nesaugių lytinių santykių asmenims, nerimaujantiems dėl savo sveikatos.
Užsikrėtęs ŽIV žmogus daug metų nejaučia jokių požymių. Tad, kilus abejonei dėl galimos rizikos, specialistai pataria pasitikrinti, juo labiau, kad tai galima atlikti nemokamai.
ŽIV infekcija – ne mirties nuosprendis, nors prieš 40 metų užsikrėsti ŽIV ir susirgti AIDS reiškė pasirašyti mirties nuosprendį. Dabar tai galimybė gauti reikalingų vaistų, kurie prailgina gyvenimo trukmę, pagerina jo kokybę bei apsaugo artimuosius. Gydytojai rekomenduoja pasitikrinti visoms nėščiosioms. Serganti ŽIV moteris gali užkrėsti savo kūdikį nėštumo ar gimdymo metu, kai kuriais atvejais – maitinant krūtimi. Laiku paskyrus gydymą, kūdikį galima apsaugoti.
Prievartos nėra
Šiuo metu pats žmogus turi nuspręsti, ar jam tirtis dėl ŽIV, niekas negali nei priversti, nei įtakoti. Medikai tikisi žmonių sąmoningumo, bet negali priversi ŽIV infekuoto žmogaus ir gydytis.
Pastebėta, kad daugiau nei pusė infekuotųjų nesigydo. Dėl to apmaudu, nes nuo 2018 m. gydymas dėl ŽIV Lietuvoje yra prieinamas ir nemokamas, jį taikyti galima nuo pirmųjų dienų, o jo efektyvumas labai aukštas. Gaudami ART terapiją žmonės gali gyventi visavertį gyvenimą, gimdyti sveikus vaikus, iki minimumo sumažėja rizika užkrėsti kitus.
Užsikrėtus ŽIV, gydymą, kuris truks visą gyvenimą, reikia pradėti nedelsiant. Sukurti efektyvūs antiretrovirusiniai vaistai, kurie slopina ŽIV dauginimąsi organizme, tačiau viruso organizme sunaikinti nėra pajėgūs. Vartojant juos sumažinama nutukimo, inkstų pažaidos, cukrinio diabeto rizika, kas nutikdavo, vartojant senesnės kartos vaistus. Laiku diagnozavus virusą, paskyrus gydymą ir tinkamai jo laikantis, AIDS nesusergama.
Mirštama nuo kitų ligų
Šiuo metu Lietuvoje per 1650 asmenų, sergančių AIDS, taikomas nemokamas gydymas.
„Kai žmogus sužino, kad jis yra užsikrėtęs ŽIV, jis iš karto nesiryžta tolimesniems tyrimams, nes žinia šokiruoja, baiminasi, kad sužinos artimieji“, – teigia medikas. Tačiau anksčiau ar vėliau į ligoninę toks žmogus sugrįžta, nes reikia medikų pagalbos, mat nesigydant, po 2-3 metų pasirodo pirmieji AIDS ligos požymiai.
Lietuvoje AIDS diagnozuota asmenims nuo 12 iki 70 metų. Du žmonės dėl AIDS gydomi nuo gimimo, užsikrėtę nuo motinos gimdymo metu. Skyriaus vedėjas A. Kaušas sako, jog užsikrėsti galima ne tik gimdymo metu, bet ir per mamos pieną.
„Mirties galima išvengti. Tačiau negydoma liga kartais tampa nebevaldoma“, – teigia A. Kaušas. Ligoniai, kurie gydosi, gyvena įprastai: dirba, mokosi, poilsiauja.
Infekuotam asmeniui gydymo gali prireikti tik po 5 ar 7 metų, nes kontroliuojama liga neįsisiautėja taip greitai. Blogiausia, kai žmogus nežino, jog serga. Kai pasireiškia simptomai, žmogus jaučiasi taip, tarytum sirgtų gripu ar plaučių uždegimu. Specifinių AIDS simptomų nėra.
Kai žmogaus imunodeficitas labai didelis, organizmas nusilpsta, tai ir pasireiškę gripo ar bronchito simptomai būna labai prislopinti. Liūdniausia, kai į gydymo įstaigą atvyksta plaučių tuberkulioze sergantis – sunkiausios formos AIDS ligonis, nes TB ir žmogaus ŽIV – sunkiai suderinami.
Pasak mediko, dažniau mirštama ne nuo AIDS, o nuo infarkto, insulto, įvairių ligų komplikacijų. Sergantis AIDS žmogus labai jautrus bet kokiam užkratui, tad ir suserga lengvai, serga sunkiai, nes nusilpęs organizmas silpnai kovoja su užkratu.
Respublikinės Šiaulių ligoninės inf.
Rašyti atsakymą