Tirpstanti praeitis ir dabartis – Hahnų šeimos istorija

Viskas, ką turime – tik mūsų delnuose tirpstanti dabartis. Atgimti nelemta ne tik žmonėms, bet ir įdomią, gilią istoriją menantiems pastatams, gyvenvietėms, kaimams. Apmąstyti visa ko egzistavimo trapumą paskatino netikėtas laiškas iš Vokietijos, kurį parašė dr. Kristian Hahn. Laiško autorius ne tik pateikia giminės istoriją, pasakoja apie tradicijų tęstinumą, su pagarba ir meile nenustoja rūpintis ne tik savo šaknimis, bet ir protėvių amžinojo poilsio vietomis. Paklaidžiokime po istorinę praeitį.

Fondas

Privatus viešosios teisės fondas „Heinrich Hahn‘sche Familienstiftung“ įsteigtas 1990 m., nuo 1670 m. Memelyje ir Lapynų dvare (Šilutės r.) gyvenusių Rytų Prūsijos Hahnų palikuonių, finansavusių savo aukomis. Heinricho Hahno fondo uždaviniai – remti giminės narių švietimą, saugoti šeimos istoriją ir tradicijas, skatinti plačiai išsibarsčiusių šeimos šakų bendravimą.

Fondo valdyba, kurią sudaro dr. Kristian Hahn (pirmininkas), Christof Hahn (pavaduotojas) ir Cedric v. Osterroht (narys), veiklą vykdo nemokamai, negaudami jokių materialinių aukų.

2010 m. į Lietuvą buvo atvykusi 35 giminės narių grupė. Giminės susitikimai vyksta kas 2-3 metus. Fondo pirmininkas, dr. Kristian Hahn, betarpiškai bendrauja ir su Heide, Šilutės r. vokiečių kilmės gyventojų bendrijos pirmininke Gerlinda Stunguriene. Siekia užmegzti ryšius su Saugų seniūnu Arvydu Stoniu.

Lapynai – šeimos gyvenimo centras

Apie 1648 m. Verdainės bažnytinės mokyklos mokytojas ir precentorius Daniel Ritter gavo privilegiją laikyti Lapynuose smuklę. Karališkąjį Lapynų palivarką 1732 m. valdė riterių, XIV a. pr. atkeliavusių į Prūsiją, palikuonis, leitenantas Johann Friedrich von Radeke. Karalius Friedrichas Wilhelmas I draudė kilmingiesiems nuomotis dvarus, todėl Radeke turėjo atsisakyti titulo ir pakeisti pavardę – jis pasivadino Radtke.

Praleiskime kelių šimtmečių istorijos faktus apie tai, kaip keitėsi Lapynų dvaro savininkai ir stabtelėję pradėkime kelionę laike nuo 1801-jų, kai Lapynų dvaras tampa Hahnų nuosavybe.

Nuo 1841 sausio 28 d. iki 1944 m. rugpjūčio 3 d. Lapynai buvo Hahnų šeimos gyvenimo centras, čia gyveno kelios Hahnų šeimos. Dvaras klestėjo ir buvo gerai žinomas Klaipėdos krašte.

1801 m. Lpynus nuperka stambus Memelio prekybininkas Jahann Friedrich Funck. Jis buvo ir Norkaičių savininkas. Po tėvo ir motinos mirties, Lapynai atitenka sūnui Gottlieb Gabriel Funk. 1841 m. Heinrich Friedrich Hahn iš savo uošvio Gottlieb Gabriel Funk išperka Lapynų dvarą. Jis buvo vedęs Johanna Friederike Funck. Sutuoktiniai turėjo 6 vaikus, iš kurių 3 mirė nuo difterijos vaikystėje.

Heinrich Friedrich Hahn 1873 m. tapo apygardos tarybos ir apygardos komiteto nariu, 1888 m. buvo išrinktas į Žemės parlamentą. Pirmojo pasaulinio karo metais, trumpai ėjo Heydekrugo apygardos valdytojo pareigas. Nuo 1873 m. liepos 1 d. Lapynų dvare sėkmingai ūkininkaujančiam Henrich Gottlieb Hahn, Vokietijos kaizeris, kaip gerą ūkininką, 1901 m. apdovanoja Raudonojo Erelio ordinu.

20 a. pr. Lapynų dvaras su Švedernų ir Jurginės palivarkais, bei Vytulių kaimo ūkiu turėjo daugiau kaip 500 ha žemės. Dvaro savininkas buvo visuomenės veikėjas, Šilutės apskrities tarybos ir valdybos narys, Prūsijos landtago deputatas, įvairių draugijų ir organizacijų narys. Pas jį agronomijos praktiką atliko Hugo Scheu.

Antrasis H. Hahno sūnus Bruno Hahn ir Hugo Scheu tapo bičiuliais, bendraujančiais šeimomis. Į Lapynų dvarą karietomis suvažiuodavo daug svečių. Bruno Hahn Lapynų dvarą perėmė 1920 m. kovo 22 d., vedė Irmgard von Roenne ir su ja susilaukė trijų dukterų.

Bruno Hahn tapo Bendrojo žemės parlamento deputatu Heydekrugo apygardoje ir maždaug iki 1935 m. buvo Memelio žemės parlamento narys. Taip pat buvo Žemės ūkio rūmų, administracinio teismo ir apygardos tarybos narys, priklausė Memelio banko „Landschaftsbank“ ir Heydekrugo durpių kraiko fabriko stebėtojų tarybai. 1944 metais Hahnų šeima negrįžtamai palieka Lapynus.

Hahnų šeimos kapai ir kapinės

Hahnų šeimos protėviai ilsisi Norkaičių, Lapynų ir Šernų (Klaipėdos r.) senosiose evangelikų liuteronų kapinėse.

Šernuose stovėjo ne tik didingi Hahnų šeimos namai, miške buvo pastatyta šeimos laidojimo koplyčia. Pastarojoje buvo palaidoti Christian Friedrich Hahn, jo žmona ir sūnus. Deja, koplyčia nėra išlikusi.

Norkaičiuose palaidoti Gottlieb Gabriel Funk ir jo žmona. Lapynų kapinėse išliko Heinrich Friedrich Hahn, jo žmonos ir trijų mažamečių vaikų kapavietės. Taip pat ponios Hedwig Lanckowsky antkapinis paminklas, anksti tapusio našliu H. Hahno, ištikimosios draugės.

Parengta pagal K. Hahn atsiųstą dokumentinę medžiagą ir knygą „Šilutės ir Pagėgių krašto dvarai“.