Traksėdiškiai kyla į kovą už savo pagrindinę mokyklą

TRAKSEDZIAI 1Traksėdžių pagrindinės mokyklos bendruomenę pasiekė žinia, kad Šilutės savivaldybės vadovybė nori panaikinti gyvenvietėje esančią pagrindinę mokyklą. Pradinukus numatyta sukelti mokytis į tai pačiai įstaigai priklausantį vaikų darželio pastatą, o vyresniuosius moksleivius vežioti mokytis į Šilutės Martyno Jankaus pagrindinę mokyklą.

Tiesa, jokio oficialaus rašto ar savivaldybės Tarybos sprendimo apie mokyklos panaikinimą traksėdiškiai dar neturi, politikų, turėsiančių nulemti mokyklos likimą, diskusijų nebuvo, bendruomenės nuomonės ir argumentų niekas neklausė.

Tačiau grupelei bendruomenės atstovų, apsilankiusių pas patį rajono merą Vytautą Laurinaitį, užmačios apie būsimą pertvarką buvo patvirtintos. Meras sakė, kad mažėjant moksleivių skaičiui Švietimo skyrius turi rengti sprendimus, kaip optimizuoti rajono švietimo įstaigų tinklą. Naikinti Traksėdžių pagrindinę mokyklą yra vienas iš planuojamų sprendimų.

 

Mokyklai lėšų užtektų, bet…

Į ketvirtadienį surengtą Traksėdžių pagrindinės mokyklos bendruomenės susirinkimą šį kartą atėjo tikriausiai visų čia besimokančių vaikų tėvai.

Įprastą mokyklos direktorės Birutės Morkevičienės ataskaitą apie pagrindinės mokyklos praėjusių metų veiklos rezultatus tėvai pakreipė pokalbiui apie savivaldybės vadovų planus likviduoti mokyklą ir vežioti vaikus mokytis į Šilutę.

Vienas tėvų direktorės prašė tiesiog paaiškinti, kokie mokyklos rodikliai paskatino tokį valdžios sprendimą. Gal mokykla prasiskolinusi, ar mokyklai trūksta lėšų dėl mažo mokinių skaičiaus?

B.Morkevičienė tėvams aiškino, kad mokyklos prasiskolinusia negalima vadinti. 2015 metus užbaigti mokyklai pritrūko tik 12 tūkst. Eur. Tačiau Švietimo skyrius, perskirstydamas mokinio krepšelio lėšas, panašią sumą iš Traksėdžių mokyklos biudžeto atėmė ir panaudojo kitų mokyklų reikmėms. Direktorės duomenimis, jei lėšos nebūtų perskirstytos, Traksėdžių pagrindinei mokyklai, turinčiai 109 moksleivius ir darželinukus, moksleivio krepšelio finansavimo trūktų tik poros tūkstančių eurų.

Dabar, kai prasidėjo 2016 metų finansavimas, mokyklos skola sumažinta iki 8,5 tūkst. Eur. Tai vienintelis mokyklos įsiskolinimas Savivaldybės įmonei UAB „Šilutės šilumos tinklai“ už tiekiamą šilumą.

Taupo ir tvarkosiTRAKSEDZIAI 2

Direktorė B.Morkevičienė kvietė tėvus pasivaikščioti po mokyklą, pasižiūrėti kabinetus, sporto salę. Mokykloje kapitalinių remontų, rekonstrukcijų nebuvo, bet patalpos tvarkingos, nenugyventos, sudėti sandarūs langai.

Kasmet iš sutaupytų ar 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio paramos lėšų, rėmėjų aukų perdažomos grindys, sienos. Mokykla jau seniai yra atsikračiusi moksleivių nemėgstamų „tupyklų“ – įrengti šiuolaikiški tualetai.

Traksėdžių pagrindinė turi ir puikią sporto salę, kurioje be užsiėmimų, organizuojamos ne tik mokyklos spartakiados, bet ir rajoninės varžybos.

Mokykla turi visus pagrindiniam mokymui reikiamus kabinetus, dažname kabinete yra visa multimedijos įranga, kompiuteriai ir t.t.

Traksėdžiuose dirba darnus pedagogų kolektyvas, bet kelis mokytojus tenka pasikviesti iš miesto mokyklų  – fizikos, chemijos, tikybos pamokoms. Pasak direktorės, tai nėra kokia nors tragedija – kvalifikuotų pedagogų netrūksta.

Mokyklos vadovybė ir pedagogų kolektyvas jau yra aptarę planą, kaip taupyti moksleivių krepšelio lėšas, kad jų visiškai užtektų mokyklos reikmėms: galima sumažinti klasių vadovams, moksleivių būreliams skirtas išlaidas.

Pasak B.Morkevičienės, tenka pripažinti, jog, jeigu mokykloje mokytųsi 30-50 moksleivių daugiau, negalėtų būti nė kalbos apie pagrindinės mokyklos uždarymą. Jos nuomone, Traksėdžių mokykla pasirinkta naikinti tik todėl, kad ji yra per arti Šilutės miesto. Kitos mokyklos, net ir turinčios prastesnę finansinę situaciją, tikriausiai išliks.

Tėvų emocijos

Mokyklos direktorės pateikti duomenys sutvirtino moksleivių tėvų įsitikinimą, kad savivaldybės vadovų planuojamas Traksėdžių pagrindinės mokyklos panaikinimas yra nepagrįstas ir tik pablogins jų vaikams mokymosi ir lavinimo sąlygas.

Tėvai mėtė replikas, kad yra pasijutę kaip stalinizmo laikmetyje. Žmonėms už jų akių keli valdžios vadukai nusprendė ir panaikinti Traksėdžių mokyklą, ir kokią mokyklą privalės rinktis jų vaikai, ir kaip jie bus vežiojami.

Buvo ir tokių tėvų, kurie prisiminė politikų rinkiminius pažadus išsaugoti Traksėdžių mokyklą. Žmonės piktinosi politikų dviveidiškumu ir pamirštais pažadais.

„Traksėdžiai jau turi „gerą“ pavyzdį, kaip Savivaldybė „saugo ir tvarko“ atlaisvintus pastatus. Buvę Traksėdžių kultūros namai, kurie stovi priešais mokyklą, po privatizacijos virto „bomžynu“, „viešu tualetu“. Negi savivaldybės valdžia mano, kad Traksėdžių centre reikia dar vienos tokios apleistos vietos?..“, – emocingai argumentus dėstė traksėdiškiai.

Tėvai kalbėjo, kad mokyklos uždarymas bus dar vienas argumentas jiems susigriebti savo vaikus ir mauti į Angliją, kur visai kitoks valdžios požiūris į žmogų ir į jo teises.

Pasiryžo kovoti

Vis dėlto susirinkime dalyvavę žmonės apsisprendė tvirtai ginti savo teisę gyvenvietėje turėti pagrindinę mokyklą. Susirinkimo nariai pasirašė prašymą savivaldybės valdžiai nenaikinti Traksėdžių pagrindinės mokyklos, nes mokyklos bendruomenė nesutinka būti paaukota sprendžiant viso rajono švietimo įstaigų finansines problemas.

Tėvai žino, kad mokyklos direktorė B.Morkevičienė negali prieštarauti valdžios sprendimams, todėl patys siūlėsi į grupę derybininkų, kurie  dalyvaus savivaldybės Tarybos komitetų posėdžiuose ir kiekvienam politikui aiškins tvirtą savo apsisprendimą – savo vaikams išsaugoti pagrindinę mokyklą.

Valdžia skaičiuoja kitaip

Šilutės savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė „Šilutės naujienoms“ patvirtino faktą, kad vykdo Švietimo ir mokslo ministerijos bei savivaldybės vadovų nurodymą parengti rajono švietimo įstaigų tinklo optimizavimo planą. Jos teigimu, tokių priemonių reikia imtis dėl to, kad sparčiai mažėja vaikų skaičius, o savivaldybės biudžetas kiekvienais metais gauna vis mažesnį moksleivių krepšelio finansavimą.

Pasak B.Tekorienės, 2015 metais rajono švietimo įstaigų išlaikymui trūko 118 tūkst. Eur, o šiemet, jeigu niekas nebus daroma, pritrūks 340 tūkst. Eur.

B.Tekorienė patvirtino, kad Švietimo skyrius planuoja Traksėdžių pagrindinę mokyklą uždaryti, o moksleivius perkelti mokytis į Šilutės mokyklas. Be to, tokio pat likimo sulauks ir Gardamo bei Pašyšių pagrindinės mokyklos.

B.Tekorienei gaila kiekvienos uždaromos mokyklos ir kiekvieno iš darbo atleidžiamo pedagogo, bet ji sakė nieko negalinti pakeisti. Be to, galutinius sprendimus priims savivaldybės Taryba.