Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad sergamumo erkiniu encefalitu pikas Lietuvoje yra birželio – spalio mėnesiais. Tuomet užregistruojama 80 – 90 proc. visų erkiniu encefalitu susirgusių asmenų.
Gydytoja epidemiologė Aušra Bartulienė atsako kur dažniausiai įsisiurbia erkės, kaip atpažinti jų platinamas ligas ir kaip taisyklingai pašalinti erkę.
Kur dažniausiai įsisiurbia?
Erkės dažniausiai įsisiurbia į kaklą, paausius, kirkšnis, pažastis, kojų ar rankų lenkimo sritį. Dažniausiai jos platina erkinį encefalitą ir Laimo ligą. Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą ožkų ir karvių pieną.
Erkinis encefalitas pasireiškia sunkiu galvos smegenų ar jų dangalų uždegimu, o jo simptomai panašūs į gripo: pakyla aukšta temperatūra, gali skaudėti galvą, sąnarius, pečius, krėsti šaltis, pykinti, viduriuoti. Inkubacinis periodas nuo įkandimo iki simptomų – iki 30 dienų. Įsisiurbus erkei virusas iš pradžių patenka į kraujotaką ir limfotaką, tada atsiranda požymių, panašių į gripą. Negalavimai vargina apie savaitę, tada išnyksta.
Tiems, kurių organizmo gynyba šlubuoja, prasideda antroji ligos fazė – smegenų dangalų ar smegenų uždegimas, kuris ypač pavojingas ar net mirtinas – kasmet Lietuvoje miršta 1 – 3 žmonės.
Laimo liga – ne virusinė, nuo jos nėra skiepų. Persirgus neįgyjamas imunitetas, tad galima susirgti ne vieną kartą. Inkubacinis periodas trunka nuo 8 iki 30 dienų. Ligai būdingiausias požymis – po 7 – 14 dienų įsisiurbimo vietoje atsiranda viena ar kelios raudonos dėmės. Jų vietoje oda gali būti jautri, ją palietus jaučiama šiluma. Per kelias dienas paraudimas gali išplisti iki 5 cm diametro, vėliau pranyksta, bet liga progresuoja. Gali prasidėti galvos skausmai, ankstyvas nuovargis, nerimas, vėliau – nervų sistemos pažeidimai, sąnarių, raumenų, akių, širdies pažeidimai. Negydoma liga tampa lėtine, pažeidžia smegenis, nervus, širdį, sąnarius.
Ką daryti įsisiurbus erkei?
Ne visos erkės yra užsikrėtusios, o ir tos ne visada spėja perduoti ligų sukėlėjus, tad pastebėjus įsisiurbusią erkę, reikia skubiai ją ištraukti. Nenaudokite riebalų ar kitų medžiagų – pašaliniai dirgikliai suintensyvina erkės mitybą. Traukdami pincetu erkės nesukiokite į visas puses, o traukite staigiu judesiu. Erkės straubliukas turi kabliukų, kuriais įsitvirtina odoje, todėl pašalinus erkę, jis gali likti odoje. Pašalinus erkę, įkandimo vietą dezinfekuojame. Į laboratoriją vežti atlikti erkės tyrimus neverta – efektyvių priemonių, galinčių padėti apsisaugoti jei ji buvo infekuota, nėra.
Kaip apsisaugoti?
Patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai. Vakcinos patikimumas iki 98 proc., vaikus galima skiepyti nuo metų. Skiepijama 3 kartus.
Skiepų nuo Laimo ligos nėra, todėl reikėtų imtis prevencinių priemonių: einant į mišką apsivilkti šviesiais drabužiais ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai priglustų prie riešo. Kelnių klešnės turėtų būti sukištos į kojines ar batus. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti priglundančią kepurę. Naudoti repelentus, jais apruošti atviras kūno vietas drabužius.
Grįžus iš gamtos reikėtų gerai apžiūrėti kūną, drabužius pakabinti negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje, kur erkės greitai žūsta. Vartoti tik pasterizuotą arba virintą karvių, ožkų pieną ar jo produktus. Virinant pieną virusas žūsta per 2 min., veikiant 70 º C temperatūrai – per 5 minutes.
Svarbu tinkamas parkų, miškų valymas ir priežiūra, krūmų naikinimas, žolės pjovimas ir augalinių šiukšlių išvežimas.
Rašyti atsakymą