Trečdalį amžiaus vaistininku dirbantis G.Verbus – apie šilutiškių sveikatą ir įpročius

Verbus GintarasŠilutiškiai vis daugiau sportuoja, domisi subalansuota mityba ir ligų profilaktikos nauda. Tačiau Šilutės „BENU vaistinėje“ dirbantis vaistininkas Gintaras Verbus teigia, jog pastaraisiais metais jis pastebi ir nerimą keliančių tendencijų. Nepaisant augančio sveikos gyvensenos populiarumo, vis daugiau žmonių skundžiasi šiuolaikinio gyvenimo būdo sukeltomis problemomis.

Pasak daugiau nei 30 metų vaistininko patirtį turinčio G.Verbaus, gyventojus mažai domina vaistų veikliosios medžiagos ar suderinamumas su kitais preparatais. Dauguma jų tik įbėgę į vaistinę greitai pasako ligos simptomus ir prašo kuo efektyvesnio vaisto. Tokiu atveju tenka priminti, kad stebuklingų vaistų nėra – net nuo peršalimo pasveikti per dieną neįmanoma.

Daugėja miego sutrikimų

Kalbėdamas apie šilutiškių įpročius vaistininkas teigia, kad, nors receptinių vaistų vartojama beveik tiek pat kiek ir anksčiau, tačiau auga gyventojų susidomėjimas sveikatos stiprinimu. Daugiau gyventojų į vaistinę užsuka ir nesirgdami. Kasmet populiarėja įvairūs organizmą stiprinantys maisto papildai, ekspertų atrinktos įprastos bei dermatologinės kosmetikos priemonės.

„Gyventojai dažniausiai perka skausmą malšinančius ir kraujospūdį mažinančius vaistus. Kitų preparatų populiarumas priklauso nuo sezono. Šaltuoju metų laiku išauga vaistų, arbatų ir kitų peršalimui gydyti skirtų priemonių vartojimas, vasarą – priešalerginių ar virškinimo bėdas malšinančių. Vaistinėje kosmetikos priemonių ieško tiek sveiką, tiek sergančią odą turintys žmonės“, – teigia vaistininkas.

Visgi išaugo į vaistinę su receptais migdomiesiems ar raminamiesiems vaistams ateinančių šilutiškių skaičius. Rėmuo, padidėjęs skrandžio rūgštingumas, nuovargio jausmas, perštinčios ir sausėjančios akys, anot G. Verbaus, taip pat populiarėjančios problemos.

Vaistininko teigimu, daugumą šių problemų sukelia per mažas fizinis aktyvumas, stresas, besaikis išmaniųjų įrenginių naudojimas ir nesubalansuota mityba.

Turguje pirktų vaistų poveikis – nenuspėjamasGINTARAS _VERBUS_3

G.Verbus teigia, kad šilutiškiai vis dar nepraranda pavojingo įpročio vaistus pirkti turguje. Jis primena, kad į šalį nelegaliai įvežami vaistai nėra tikrinami, jų kokybė ir poveikis žmogaus sveikatai yra menkai kontroliuojami, todėl vartodami tokius vaistus žmonės smarkiai rizikuoja.

„Nelegaliai pardavinėjami vaistai gali būti padirbti, laikyti netinkamomis sąlygomis, todėl niekas negali pasakyti, koks bus jų poveikis. Nesvarbu, ar tokius vaistus vartos vaikas, ar suaugęs žmogus – netinkami vaistai gali sukelti rimtas alergijas, apsinuodijimus ir stipriai pakenkti sveikatai“, – teigia G.Verbus.

Jis pastebi, kad prieš kelerius metus sugriežtinus antibiotikų įsigijimo tvarką – parduodant juos tik su gydytojo receptu – sumažėjo neteisingo jų vartojimo atvejų. Tačiau turguje receptų niekas neprašo, todėl dalis gyventojų vis dar neatsižvelgia į sveikatos specialistų rekomendacijas ir juos vartoja netinkamai. Tokiu atveju, žmogus pats sau daro meškos paslaugą – gali išsivystyt mikrobų atsparumas vaistams, progresuoti liga arba prasidėti ūmios alerginės reakcijos.

Padėti suprasti ir patarti

„BENU vaistinės“ specialistas pastebi, kad gyventojai noriai skaito informaciją internete, domisi sveikatinimo naujovėmis. Tačiau tikrai ne kiekvienas jų gali atskirti, kur rimtas straipsnis, o kur – nepagrįsta nuomonė.

„Svarbiausia vengti savigydos ir drąsiau kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus. Vaistinėje tenka ne tik konsultuoti ar patarti, tačiau ir atlikti tam tikro filtro vaidmenį – padėti gyventojams atskirti teisingą informaciją nuo nepagrįstos“, – pasakoja G.Verbus.

Pasak jo, to nereikėtų užmiršti net renkantis natūralias gydymo priemones. Klaidinga manyti, kad įvairios žolelės yra nekaltos liaudies medicinos priemonės. Reikia atskirti, kurie per amžius sukaupti patarimai yra veiksmingi, o kurie jų yra nepagrįsti šiuolaikiniai išsigalvojimai.

„Įvairios vaistažolės veikia skirtingai. Tam, kad jos suteiktų norimą efektą, reikia daugiau laiko, pasiruošimo, specialių džiovinimo sąlygų. Retas šiais laikais turime laiko ir išmanymo, kaip savarankiškai paruošti ir vartoti vaistažoles, todėl dėl jų pasirinkimo ir vartojimo visuomet verta pasitarti su gydytojais arba vaistininkais. Juk kiekvieno vaisto, net ir natūralaus, nauda priklauso nuo tinkamai parinktos dozės“, – primena vaistininkas.