Trečdalis gyventojų buvo avarinėje situacijoje dėl gyvūnų

34 proc. šalies gyventojų nurodo, kad jie patys arba asmuo iš jų artimos aplinkos yra patekę į avarinę situaciją dėl į kelią nelauktai iššokusio žvėries. Daugiausia į šias situacijas patenka rajonų centrų ar kaimo vietovių gyventojai.

„Lietuvos draudimo“ atstovas Artūras Juodeikis sako, kad šiltasis sezonas išsiskiria susidūrimų su laikiniais gyvūnais rizika, tai rodo nuo pavasario antrosios pusės išaugantis su tokio tipo avarijomis susijęs žalų skaičius.

„Kasmet gegužę ir birželį bei rudens mėnesiais fiksuojame žalų suaktyvėjimą dėl avarinių situacijų, įvykusių kelyje susidūrus su laukiniais žvėrimis. Patekę į tokias avarijas vairuotojai ne tik patiria šoką, bet susiduria su dideliais automobilio remonto kaštais“, – sako A. Juodeikis.

Susidurti su į kelią išbėgusiais gyvūnais dažniausiai rizikuoja savivaldybių rajonų centrų ar kaimiškų vietovių gyventojai. Visgi gyvūnų suaktyvėjimo mėnesiais budrūs turėtų išlikti ir miestų gyventojai.

„Neretai net ir miesto centre pastebimi vaikščiojantys briedžiai ar stirnos, tad yra didelė tikimybė su žvėrimis susidurti ir mieste. Mūsų bendrovės duomenimis, pernai daugiausia tokių žalų fiksuota didžiųjų miestų regionuose, tad jų gyventojai turėtų išlikti budrūs visos kelionės metu, o ypač kelio atkarpose, kur kelio ženklai praneša apie gyvūnų aktyvumą“, – pažymi A. Juodeikis.

„Lietuvos draudimo“ duomenimis, daugiausia į eismo įvykius patenka stirnos ir šernai, taip pat briedžiai ir elniai. Avarinės situacijos su stambesniais gyvūnais yra sunkesnės. Tokių įvykių metu pasitaiko rimtų sveikatos sužalojimų, netgi tragiškų mirčių, o žala automobiliui būna nepalyginamai didesnė. Pavyzdžiui, susidūrus su briedžiu vidutinė žalos išmoka siekia apie 5,4 tūkst. eurų.

Pernai „Lietuvos draudimas“ fiksavo daugiau nei 1800 žalų, įvykusių dėl susidūrimo su gyvūnais. Daugiausia – virš 830 žalų – fiksuotos patekus į avarinę situaciją dėl į kelią iššokusių stirnų.

Vidutinė išmoka už patirtą automobilio žalą susidūrimo su gyvūnu atveju siekia apie 2,5 tūkst. eurų.

Norint išvengti susidūrimų su žvėrimis, būtina laikytis šių priemonių: vairuotojai turi būti dėmesingi važiuodami vietovėse, kuriose kelias kerta mišką ar laukus, ypač tamsiuoju paros metu, esant darganai; ruožuose, paženklintuose kelio ženklu „Laukiniai gyvūnai“, stebėti situaciją šalia kelio, pamačius šalikelėje stovintį gyvūną, nespausti signalo ir nemirksėti žibintais; gyvūnai per kelią dažnai bėga grupėmis, tad pastebėjus, kad kelią perbėgo vienas gyvūnas, sulėtinti greitį ir važiuoti itin atsargiai; pasirinkti saugų greitį, kad būtų galima nedelsiant sustoti.

Pagal BNS inf.