Trečdalis žmonių nevažinėja viešuoju transportu, septintadalis – nevaikšto pėsčiomis

Tyrimai rodo, kad beveik kas antras Lietuvos gyventojas karantino laiku mažiau važinėja viešuoju transportu, beveik trečdalis dažau nei iki karantino renkasi keliavimą pėsčiomis. Bemaž penktadalis Lietuvos gyventojų teigia išsiverčiantys be automobilio.

Eismo dalyvių įpročius atskleidė draudimo bendrovės „Gjensidige“ užsakymu atlikta apklausa.

Automobilio svarba menksta

Tyrimo duomenimis, 48 proc. Lietuvos žmonių pastaraisiais metais mažiau važinėja viešuoju transportu. Moterys (52 proc.) taip elgiasi dažniau nei vyrai (45 proc.). Tik 6 proc. gyventojų karantino laiku ėmė daugiau naudotis viešojo transporto priemonėmis.

Pastarieji metai pakeitė naudojimosi transporto priemonėmis įpročius – iš automobilių ir viešojo transporto dalis visuomenės persėdo ant dviračių ar paspirtukų, pamėgo ėjimą. Nors be automobilio kasdienybėje verčiasi tik penktadalis lietuvių, didžiuosiuose miestuose atsiranda vis daugiau alternatyvų. Jei žmonės dirba nuotoliniu būdu ar tokiose vietose, kurias galima pasiekti pėsčiomis ar viešuoju transportu, privažiuoti dviračiu, paspirtuku ar naudojantis pavėžėjo paslaugomis, automobilis tampa mažiau svarbus.

Prieš kelis metus transporto priemonių alternatyvų Lietuvoje nebuvo, todėl žmonės galėjo rinktis tik tarp viešojo transporto ir nuosavo automobilio. Karantino mėnesių statistika rodo, kad jo svarba menksta.

Populiarėja aplinkai draugiškas judėjimas

Trečdalis lietuvių niekada nevažinėja viešuoju transportu, pėsčiomis nevaikšto vos 14 proc. gyventojų. Tokia elgsena pasižymi 16 proc. Lietuvos vyrų ir 12 proc. moterų.

„Lietuvoje populiarėja ne tik pėsčiųjų žygiai, bet ir randasi įprotis didžiuosiuose miestuose eiti pėstute. Dauguma žmonių, dirbdami nuotoliniu būdu, įvertino ėjimo svarbą ir išsiugdė naują judėjimo įprotį. Prie to galėjo prisidėti ir paplitę įmonių ėjimo iššūkiai, išjudinę bei suvieniję namuose dirbančius kolegas“, – pastebi draudimo atstovė.

Žmonės ieško įvairesnių būdų keliauti. Renkamės transporto priemones, kurios padeda greičiau pasiekti reikiamą vietą, išvengti eismo spūsčių ir parkavimo išlaidų. Kuomet elektriniais paspirtukais, dviračiais, riedžiais ar motoroleriais važiuojama pagal taisykles, toks judėjimas tampa aplinkai draugišku sveiku įpročiu.