Gegužės mėnesį F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) studentams surengtos jau kelios paskaitos sveikos gyvensenos tema.
Daug sužinojo apie burnos priežiūrą
„Burnos priežiūros ypatumai senyvame amžiuje“, – paskaitą tokia tema Šilutės TAU Socialinio fakulteto studentams vedė Klaipėdos valstybinės kolegijos Sveikatos mokslų fakulteto Burnos priežiūros ir mitybos katedros dėstytoja, burnos higienistė Lijana Dvarionaitė.
Susirinkusiems kalbėta apie burnos ir dantų protezų priežiūrą. Lektorė teigė, kad burnos ligos dažnai daro įtaką ir širdies veiklai, sergantiems cukriniu diabetu gali būti sunkiau reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Prasta dantų priežiūra lemia dantų akmenų atsiradimą, o tai sukelia gingvitą arba periodontitą. Šios ligos simptomai – padidėjęs dantenų kraujavimas, nemalonus burnos kvapas. Esant dantenų uždegimui, t. y. gingvitui, reikia laiku kreiptis į odontologą, tuomet galima šiam procesui užkirsti kelią.
L.Dvarionaitė pastebėjo, kad pacientai dažnai kreipiasi dėl dantų jautrumo. Tuomet ji patarė vartoti dantų jautrumą mažinančią dantų pastą. Visiems pravartu buvo sužinoti, kaip reikėtų taisyklingai valyti dantis. Lektorė pademonstravo tam labiausiai tinkamus dantų valymo šepetėlius bei tarpdančių valymo siūlus.
Mokėsi priimti dabartį ir kitokį žmogų
Šilutiškiai jau išklausė ir paskaitą „Kaip mes keičiamės: ligos ir amžiaus įtaka atminčiai, dėmesiui, mąstymui“, kurią vedė Klaipėdos valstybinės kolegijos Sveikatos mokslų fakulteto Slaugos katedros dėstytoja, medicinos psichologė, dirbanti Klaipėdos jūrininkų ligoninėje, Ina Valeckienė.
Lektorė aptarė atminties, dėmesio ir mąstymo ypatumus, kalbėjo apie asmenybės sampratą. Paskaitos dalyviai dalijosi savo patirtimi, kaip su amžiumi keičiasi jų elgesys, bendravimas su kitais žmonėmis. I.Valeckienė teigė, kad kiekvienas žmogus, žinodamas savo privalumus ir trūkumus, gali keisti elgesį. Pavyzdžiui, cholerikas gyvendamas kartu su flegmatiku gali prisitaikyti prie kito temperamento žmogaus, jo būdo.
Paskaitos dalyviams lektorė pasakojo ir apie šiais laikais populiarų dėmesio koncentracijos, t. y. sąmoningumo (angl. mindfulness) lavinimą.
Sąmoningai patirti ir priimti dabarties akimirką – tai ne tik pratybos, bet ir tyrimais pagrįsta reikšminga strategija, stiprinanti fizinę ir psichinę sveikatą, taisanti mūsų santykius su kitais. Praktikuojant šį metodą patiriama mažiau nerimo, įtampos ir baimės, o daugiau džiaugsmo ir laimės.
Vyresniojo amžiaus žmonėms buvo aktualu išgirsti lektorės mintis apie trumpalaikę ir ilgalaikę atmintį. Anot I.Valeckienės, žmogui senstant atmintis natūraliai prastėja, nes sutrinka procesai, padedantys įrašyti informaciją į trumpalaikę atmintį. Atmintis blogėja ir dėl per daug greito gyvenimo tempo, per didelio užimtumo. Aptarti demencijos simptomai. Sirgdamas šia liga žmogus nesugeba atpažinti žmonių, pasireiškia orientacijos vietovėje ir laike sutrikimai.
Rūpinantis savo atmintimi, pasak lektorės, reikia sportuoti ir reguliariai apkrauti smegenis nauja protine veikla: skaityti knygas, mokytis naujos kalbos, eilėraščių, kartoti daugybos lentelę, keliauti, lankyti parodas bei muziejus, kt.
Paskaitos surengtos vykdant Šilutės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos projektą „Bibliotekos sociumas“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos.
Rašyti atsakymą