Trims miesteliams teks papildomų milijonų

sveksna vilkeno gatve 1 praso rekonstrukcijosŠilutės rajono savivaldybė įtraukta į tikslinių teritorijų sąrašą, ir todėl rajoną jau kitąmet pasieks papildoma maždaug 2 milijonų eurų suma. Šie pinigai turės būti skirti kompleksiškai atnaujinti tris vietoves, turinčias nuo 1000 iki 6000 gyventojų: Švėkšną, Rusnę ir Žemaičių Naumiestį.

Švėkšniškiai jau apsvarstė, kur panaudotų papildomai gautus pinigus, tariasi ir kitos bendruomenės.

Pinigai – bendruomenių poreikiams

Pagal priemonę „Kompleksiškai atnaujinti 1-6 tūkst. gyventojų turinčių miestų (išskyrus savivaldybių centrus), miestelių ir kaimų bendruomeninę ir viešąją infrastruktūrą“ planuojama, kad bus galimos šios veiklos: gyvenviečių aikščių ir gatvių rekonstrukcija, dviračių takų įrengimas, viešųjų ir bendruomenių pastatų kompleksinis sutvarkymas ir pritaikymas bendruomenių poreikiams bei skverų, parkų įrengimas, sutvarkymas, kitos laisvalaikui skirtos viešosios infrastruktūros sukūrimas ar sutvarkymas, viešųjų erdvių sutvarkymas ir pan.

„Kitaip tariant, tvarkyti ir remontuoti galima viską, kas tarnaus vietos bendruomenių užimtumui, verslumui ar poilsiui“, – sako projektą kuruojanti Šilutės r. savivaldybės Plėtros ir planavimo skyriaus vyriausioji specialistė Asta Jagelavičienė.

Skiriamas lėšas bus galima naudoti tik pačių miestelių, ne seniūnijų poreikiams. Miestelius atrinko regionuose sudarytos tarybos, jų sąrašas buvo patvirtintas pernai rugsėjo 30-ąją.

Pagrindiniai kriterijai, į kuriuos buvo atsižvelgta, buvo didžiausias neigiamas gyventojų skaičiaus pokytis pastaruoju metu ir didžiausia ekonomiškai neaktyvių gyventojų dalis nuo bendro gyventojų skaičiaus. 

Švėkšnai ir Žemaičių Naumiesčiui turėtų tekti maždaug po 700 tūkstančių eurų, Rusnei – apie 600 tūkstančių, mat rusniškiai papildomų lėšų pagal panašią priemonę jau buvo gavę anksčiau.

Terminas, iki kada bendruomenės turi apsispręsti, kaip panaudos gautąsias lėšas, nėra nurodytas, o pinigai, A.Jagelavičienės manymu, miestelius pasieks kitąmet.

Pirmieji svarstė švėkšniškiai

Švėkšnos bendruomenės aktyvas ir seniūnas Alfonsas Šeputis mano, kad prioritetas Nr. 1 šiame miestelyje yra Vilkėno – Žalgirio gatvių rekonstrukcija. Šių gatvių gyventojai jau keleri metai skundais atakuoja ne tik seniūniją ir savivaldybę – jų prašymai suteikti galimybę gyventi civilizuotai jau pasiekė ir Seimo narius, ir ministerijas.

Vilkėno ir Žalgirio gatvėse (nuo Liepų aikštės iki Vilkėnų malūno tiltelio) būtina įrengti apšvietimą, dviračių ir pėsčiųjų takus, saugias perėjas.

Šių gatvių sutvarkymas išspręstų daugelį bendruomenės problemų, rekonstrukcija būtų naudinga didelei miestelio gyventojų daliai: ir tų gatvių gyventojams, ir kasdien į mokyklą skubantiems moksleiviams, ir važiuojantiems į kapines, į Švėkšnos socializacijos centrą bei vaikų darželį žmonėms.

„Dabar šios gatvės labai nesaugios, tad investicijos į žmonių saugumą turi būti prioritetas“, – sako A.Šeputis.

Geroji žinia švėkšniškiams yra ta, kad jau baigiamas parengti minėtų gatvių rekonstrukcijos projektas, su juo jau susipažino ir savo pastabas išsakė ir vietos gyventojai. Blogoji žinia – kad vis dar neaišku, kiek tiksliai lėšų miestelis gaus. Be to, projektas būtų jungtinis, turėtų prisidėti ir Klaipėdos regiono kelių direkcija, mat gatvių važiuojamoji dalis yra šios direkcijos turtas.

A.Šepučio manymu, rekonstrukcijai iš viso reikėtų kiek daugiau nei 2 milijonų eurų (apie 6-7 milijonų litų).

Dar vienas prioritetas – miestelio sankryžos prie bažnyčios sutvarkymas, čia rekonstrukcija taip pat būtų vykdoma kartu su „Klaipėdos regiono keliais“.

Diskutuota ir apie aktyvaus poilsio zonos, treniruoklių aikštelės įrengimą miestelio parke, reikėtų tvarkyti ir Švėkšnos vaikų darželio pastato fasadą. Bet šiems darbams lėšų jau vargu ar liks.

„Svarbu tvarkyti tai, kas aktualu ir kuo naudotis galėtų kuo daugiau žmonių“, – sako seniūnas.

A.Jagelavičienė mano, kad švėkšniškių planai atitinka projekto reikalavimus, nes viskas, ką jie norėtų tvarkyti, būtų bendruomenės labui.

Apie rusniškių ir naumiestiškių planus rašysime ateityje.