Triukšmas smarkiai kenkia žmogaus sveikatai

triuksmo prevencija naumiestyjeŠilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras su Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros labaratorijos Klaipėdos skyriumi organizavo pamokėles mokiniams apie triukšmo poveikį žmogaus sveikatai. Pamokėlės vyko Žemaičių Naumiesčio mokykloje – darželyje ir Šilutės M.Jankaus pagrindinėje mokykloje, jos skirtos Tarptautinei triukšmo suvokimo dienai, kuri minima kasmet paskutinį balandžio trečiadienį.

Tokių pamokėlių tikslas – atkreipti mokinių dėmesį į visiems aktualią triukšmo problemą, skatinti kurti tylesnę namų, mokyklų ir poilsio aplinką. Pamokėles vedė Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros labaratorijos Klaipėdos skyriaus vedėja Raminta Mitkuvienė ir specialistė Loreta Germanavičienė.

Mokiniams paaiškinta, kas yra triukšmas, kokie jo šaltiniai ir poveikis sveikatai, kokia gali būti apsauga nuo triukšmo. Vaikai sužinojo, kad triukšmas matuojamas specialiais prietaisais – triukšmamačiais, o garso stiprumo vienetas yra decibelas (dB). Taip pat jie sužinojo, kad, pagal Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbtus duomenis, pagrindiniai triukšmo šaltiniai yra oro uostai, įvairios pramonės įmonės, mašinų stovėjimo aikštelės, transporto priemonių srautai, vaikų žaislai.

Specialistai pabrėžė, kad skrendantis lėktuvas sukelia120 decibelų, o 130 decibelų triukšmas gali žmogų apkurtinti.

Su mokiniais diskutuota, kad ir buityje yra nemažai triukšmo šaltinių: televizoriai, skalbiamosios mašinos, šuns lojimas, šaldytuvo skleidžiamas garsas, dulkių siurbliai ir kt. Dažnai žmonės triukšmo neįvertina kaip grėsmės sveikatai, tačiau jis gali sukelti trumpalaikes ir ilgalaikes sveikatos problemas. Tai miego, klausos sutrikimai, širdies ir kraujagyslių sutrikimai, prastesni darbo ir mokslo rezultatai.

Nuo triukšmo galime apsisaugoti garsiai neklausydami muzikos, laikydamiesi atokiau nuo remonto darbų, o jeigu tokie vyksta, verta naudoti ausų kištukus. Namuose reikėtų kalbėti ramiu tonu, nešaukti, namų darbų užduotis ruošti ramioje aplinkoje, be įjungto televizoriaus ar muzikos.

Yra techninių triukšmo mažinimo priemonių: tvoros, sandarūs langai, garsą sulaikančios sienelės, medžiai ir krūmų gyvatvorės. Asmens apsaugos nuo triukšmo priemonės yra ausų kištukai, ausinės.

Pateikta nemažai patarimų, kaip galima mažinti triukšmą namuose, mokyklose. Vaikai sužinojo, kad nuo 22  val. iki 6 val. ryto negalima triukšmauti namuose, gatvėse, viešojo maitinimo įstaigose, viešosiose erdvėse.

Su mokiniais buvo atlikti triukšmo matavimai: triukšmas buvo matuojamas, kai kalba vienas žmogus, kai kalba daug žmonių, kai garsiai plojama ir, kai patalpoje visiškai tylu.

Pasak Žemaičių Naumiesčio mokyklos – darželio socialinės pedagogės Sonatos Vilčiauskienės, labiausiai vaikai sukluso, kai buvo matuojamas triukšmas salėje. Kai jie plojo, triukšmamatis fiksavo 89,7 decibelo, kai vaikai  triukšmavo, trankė  kojomis, tuomet triukšmas siekė 103,5 decibelo. Visiškoje tyloje jautrūs prietaisai vis tiek užfiksavo triukšmą – net 52,2 decibelo.

Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai kviečia visus atkreipti dėmesį į visiems aktualią triukšmo problemą bei stengtis išgirsti tylą, kurti sveikesnę aplinką sau ir aplinkiniams. Gerbkime vieni kitų teisę į tylią, sveiką ir ramią aplinką.