Trys dešimtys žvejų šeimų jau žino, kaip sėkmingiau vystyti verslą

DELTA 1Asociacijos „Pamario delta“ projektų vadovė Simona Bokštaitė – Dryžienė informavo, kad jau baigiamas įgyvendinti projektas „Žvejų iniciatyvos skatinimas ir gebėjimų pritaikymas rekreacijai ir turizmui“. Mažiausiai trijų dešimčių žvejų šeimų nariai dalyvavo teoriniuose ir praktiniuose mokymuose, kuriuose daugiau sužinojo apie pramoginės, turistinės laivybos, rekreacinės žvejybos, vandens pramogų organizavimo galimybes, ornitologinį turizmą.

Projekto mokymų organizatorius yra UAB „Efektyvūs projektai“, kuriai vadovauja Marytė Janavičienė.

Projektas finansuojamas ES lėšomis pagal paramos priemonę „Tvarios žuvininkystės regionų plėtrai“.

Žvejams – naujos veiklos

Pasak S.Bokštaitės – Dryžienės, asociacijai „Pamario delta“ žinomos šio krašto žvejų problemos: verslo sezoniškumas ir dėl jo kylantys ekonominiai sunkumai. Todėl neatsitiktinai projekte „Žvejų iniciatyvos skatinimas ir gebėjimų pritaikymas rekreacijai ir turizmui“ iškeltas tikslas – padėti Pamario krašto žvejams prisitaikyti prie sparčiai kintančios žuvininkystės verslo aplinkos.
Projekto teorinių ir praktinių mokymų metu žvejai ir jų šeimos nariai susipažino su naujausia mėgėjiškos ir verslinės žvejybos įranga, rekreacinės žvejybos bei vandens pramogų organizavimo galimybėmis, sužinojo apie pramoginės, turistinės laivybos derinimą su ornitologiniu turizmu – paukščiavimu.

Paruošta 20 naujų laivininkų

Projekto dalyvius ypač sudomino laivavedžių kursai. Niekas mūsų krašte jau ir nepamena, kad čia, Pamario krašto širdyje – Šilutėje, būtų buvę organizuoti mokymai laivavedžiams. Apklausos duomenys parodė, kad yra didelis poreikis tokius mokymus lankyti Šilutėje, o ne Klaipėdos mieste, kaip buvo lig šiol.

Šilutėje surengtuose 120 val. kursuose laivavedystės taisyklių žuvininkystės sektoriaus atstovai galėjo mokytis po darbo. Kursų lankytojai akcentavo, kad ši ypač palanki sąlyga atvėrė jiems galimybę įgyti laivavedžio kvalifikaciją.

Projekto lėšomis parengusi pirmuosius 20 naujų laivavedžių, asociacija „Pamario delta“ tęsia pradėtą veiklą ir organizuoja naujus laivavedžių kursus savo iniciatyva.

Įgyta naudinga įranga

Projekto „Žvejų iniciatyvos skatinimas ir gebėjimų pritaikymas rekreacijai ir turizmui“ praktiniams mokymams vykdyti buvo įsigyta priemonių: kateris su navigacijos bei žuvies paieškos įranga, du komplektai pramoginei žvejybai reikalingų rūbų bei žvejybos įrankių. Paukščių stebėtojų mokymams buvo įsigyta profesionali paukščių stebėjimo bei fotografavimo įranga.

Žvejai mokymų metu praktiškai išbandė, kaip naudojant naująją įrangą galima pritaikyti turizmui ir rekreacijai turimus žvejybinius laivus. Jau dabar dalis mūsų Pamario žvejų savo žvejybinius laivus yra pritaikę pramogoms ir laisvu nuo žvejybos metu plukdo turistus.

Visa projekto lėšomis įsigyta įranga neabejotinai bus naudinga tolimesnėje asociacijos narių veikloje. 

Kateris su visa įranga projekto metu buvo naudojamas norint suteikti praktines laivininkui būtinas žinias ir įgūdžius ir tapo pavyzdiniu modeliu būsimiems laivavedžiams ir jų šeimos nariams vystyti pramoginės laivybos ir žvejybos verslą.

Laurynas GRICIŪNAS, žvejybinės įmonės UAB „Pamarėnas“ vadovo sūnus:

– Mokytis laivybos Šilutėje tikrai buvo šaunu, nes vargu ar būtų užtekę laiko vakarinėms kelionėms į Klaipėdą.  Laivavedžių mokymus Šilutėje vedė licencijuota įmonė UAB „Jūrų navigatorius“. Galiu pagirti šios įmonės dėstytoją Sigitą Petraitį – jo vedamos paskaitos buvo įdomios, pilnos gyvų pavyzdžių. Iškart po mokymų laikiau kvalifikacijos egzaminą ir jau liepos mėnesį turėjau laivininko teises.

Kęstas KLIMAS, UAB „Valdo žuvis“ direktorius:

– Kintuose, Ventėje ir Mingės kaime jau yra nemažai laivų, kurie gali plukdyti iki 50 žmonių. Tačiau tokių laivų savininkai susiduria su problema – reikalingas antrasis kapitonas. Pastaruoju metu rasti tokią kvalifikaciją turinčių žmonių buvo sunku.

Todėl asociacijos „Pamario delta“ iniciatyva organizuoti laivavedžių kursus Šilutėje buvo sveikintina. Mano vadovaujama įmonė į projekto lėšomis organizuotus mokymus rekomendavo kelis minėtų gyvenviečių jaunuolius. Jie baigė kursus, gavo laivavedžio kvalifikacijos pažymėjimus ir jau yra pretendentai kitais metais tapti samdomais laivavedžiais.

Galiu užtikrintai pasakyti, kad asociacijos „Pamario delta“ įgyvendintas projektas ir UAB „Efektyvūs projektai“ kokybiškai įgyvendinti mokymai porai dešimčių žmonių suteikė galimybę įgyti aukštesnės kvalifikacijos profesiją ir daugiau privalumų darbo rinkoje.