Tuberkuliozė – ne tik asocialių žmonių liga

file52951215 cf0e0a06Kovo 24 d. minima Tarptautinė tuberkuliozės diena. Ši diena skirta plačiau informuoti žmones apie pavojingą ligą.

Tuberkuliozės (kitaip džiovos) sukėlėją prieš daugiau nei šimtą metų atrado vokiečių gydytojas Robertas Kochas. Už tai jam buvo suteikta Nobelio premija. Nepaisant to, iki šiol nepavyksta nugalėti šios ligos.

Viena iš pagrindinių priežasčių – žmonių neišmanymas. Daugelis net nežino, kad tuberkuliozė, pavojinga ne tik sergančiajam, bet ir aplinkiniams. Būna, kad sergantysis tuberkulioze slepia ligą nuo artimųjų. Jei žmogus susirgo atvirąja tuberkuliozės forma, ligos pradžioje jis labai pavojingas aplinkiniams.

Tuberkuliozė vis dažniau plinta šeimose. Šeimos nariai užsikrečia vieni nuo kitų. Tuberkulioze du kartus dažniau serga vyrai nei moterys, taip pat kaimo gyventojai. Labai retai serga vaikai iki 16 metų amžiaus, nes jie paskiepijami tuberkuliozės vakcina (BCG) gimdymo skyriuose.

Lietuvoje, kuri patenka į tuberkuliozės atžvilgiu rizikingų šalių grupę, didžiausia problema yra laiku iki galo nepagydyta, užleista tuberkuliozė, kuri tampa atspari vaistams, sako sveikatos apsaugos viceministras Erikas Mačiūnas.

„Paprastos tuberkuliozės atvejų turime pakankamai nedaug, o turime labai daug užleistų ir atsparių atvejų. Ta dalis yra didžiausia Lietuvos problema“, – trečiadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje, skirtoje Pasaulinei tuberkuliozės dienai, sakė viceministras.

Lietuva – tuberkuliozės susirgimų rizikos grupėje

Iki šiol vyrauja klaidinga nuostata, kad tuberkuliozė – asocialių žmonių liga. Deja, tuberkulioze gali užsikrėsti bet kas, todėl būtina laiku pažinti šią klastingą ligą ir užkirsti kelią jos plitimui. Kasmet pasaulyje tuberkulioze suserga apie 8,8 mln., miršta – apie 3 mln. pasaulio gyventojų. Lietuva priklauso aštuonioms pasaulio šalims, kuriose daugiausia paplitusios vaistams atsparios tuberkuliozės formos.

Kasmet pirkti vaistams nuo tuberkuliozės išleidžiama apie 2,5 mln litų. Pirminei ligos formai gydyti skirti vaistai kainuoja pigiau nei reikalingi užleistai ir atspariai.

Lietuvoje sergamumas tuberkulioze siekia 47,5 atvejo iš 100 tūkst. gyventojų. Lietuva patenka į rizikos šalių grupę. Joje yra šalys, kuriose šis rodiklis yra didesnis nei 40.

Pernai Lietuvoje pirmąkart tuberkulioze susirgo 1430 žmonių.

Kaip užsikrečiama tuberkulioze?

Nuo seno yra žinoma, kad tuberkulioze sergama ten, kur prastos gyvenimo sąlygos ir skurdas. Tačiau tuberkuliozės rykštė kerta ne tik asocialiems žmonėms.

Tikimybė užsikrėsti atvirąja tuberkuliozės forma nuo sergančio žmogaus egzistuoja bet kur, nes ligą sukeliančios mikobakterijos plinta oro lašeliniu būdu (ligoniui kalbant, kosint, čiaudint).

Ypač didelis pavojus užsikrėsti tuberkulioze yra įvairiose žmonių susibūrimo vietose. Ši liga pirmiausiai pakenkia plaučius, tačiau gali pažeisti ir bet kurį kitą organą.

Kaip apsisaugoti?

Nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktą su sergančiuoju, suserga tuberkulioze.

Šią ligą sąlygoja: prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, stresas, kenksmingi faktoriai darbo aplinkoje, piktnaudžiavimas alkoholiu ir narkotikais, rūkymas, nedarbas, kelionės į didelio tuberkuliozės paplitimo šalis (Aziją, Lotynų Ameriką, Afriką), artimas kontaktas su sergančiu asmeniu, imuninės sistemos silpnėjimas. Didelę riziką susirgti šia liga turi užsikrėtusieji ŽIV (žmogaus imunodeficito viruso) infekcija.

Tuberkuliozės simptomai

Bendras silpnumas, nuovargis, dusulys, sunkus kosulys, skreplių ar kraujo atkosėjimas, krinta svoris, vakarais karščiuojate, o naktimis prakaituojate.

Ką daryti pajutus tuberkuliozės simptomus?

Kuo greičiau kreiptis į šeimos gydytoją. Kuo anksčiau pradėsite gydymą, tuo bus efektyvesnis rezultatas.

Be to, būtina reguliariai tikrintis net ir nejaučiant šių simptomų. Daugeliui žmonių, kurie serga tuberkulioze, nepasireiškia jokie simptomai (apie 60 proc.), todėl rekomenduojama kartą per metus profilaktiškai kreiptis į medikus ir pasitikrinti savo sveikatą. Taip pat patariama valgyti visavertį maistą, turintį pakankamai vitaminų, vengti žalingų įpročių, stiprinti imuninę sistemą, rasti laiko poilsiui.

Skiepai nuo tuberkuliozės yra sukurti tik vaikams.

Parengta pagal Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro informaciją.