Tuberkuliozė Šilutėje toliau kaitina aistras: kaip atlikti Mantu tyrimą?

duriaŠilutėje verda aistros dėl atviros tuberkuliozės atvejo: vasarą Pirmosios gimnazijos vienai moksleivei buvo nustatyta atviros tuberkuliozės forma, apie tai mokiniai ir jų tėvai informuoti rugsėjo pradžioje. Rekomenduota vaikams pasitikrinti sveikatą.

Šiuo metu moksleiviai atlieka tyrimus. Bet kai kuriems tėvams susidarė įspūdis, jog jie „paliekami ant ledo“, t.y., kovoti su problema privalo savo jėgomis: turi patys ieškoti galimybių atlikti Mantu tyrimą.
Aiškinantis situaciją akivaizdu, kad mums visiems labai trūksta informacijos apie tuberkuliozės plitimą ir jos nustatymo būdus.

Dėl vieno vaikino ampulės neatidarys

Į redakciją užėjusi vieno gimnazisto mama pasakoja, jog tuberkuliozės atvejis gimnazijoje išties pribloškė. Todėl ji nori padaryti viską, kad savo vaiką ištirtų visapusiškai. Gavusi pranešimą iš gimnazijos, skubėjo su sūnumi pas šeimos gydytoją, padarė rengteno nuotrauką. Norėtų padaryti ir Mantu tyrimą, bet nuėjusi į savo medicinos centrą išgirdo, jog norint atlikti tokį tyrimą jai pačiai teks surinkti 10-ies vaikų grupę – tik tada medikai atidarys tuberkulino ampulę. Joje esančio preparato yra tiek, kad galima ištirti 10 žmonių.

Atidaryti ampulę dėl vieno vaikino medicinos centro darbuotojai nesutiko, motyvuodami tuo, kad ampulėje likusį preparato kiekį teks išmesti, o tai yra brangu.

„Šitoks pavojingas atvejis – atvira pavojingos ir užkrečiamos ligos forma! O mes priversti laukti, kol tikrintis panorės daugiau jaunuolių?.. Nekyla abejonių, kad bus nemažai ir tokių, kuriems nebeužteks kantrybės laukti ir vis tikslintis, ar jau susidarė reikiama grupė žmonių. Aš bet kokiu atveju padarysiu sūnui tą tyrimą, bet tikrai ne visi tėvai bus tokie atsakingi. Todėl manau, kad liks ne vienas vaikas, iki galo nepasitikrinęs sveikatos. Reiškia – liga bus platinama toliau“, – kalbėjo moteris.

Ji sakė girdėjusi, jog Mantu tyrimas nėra informatyvus, kai atliekamas vyresniems vaikams, bet mano, kad „bent kažką“ jis galėtų parodyti.

Veiksmingas tik vieną dieną

Šilutės ligoninės gydytoja pulmonologė Birutė Gurauskienė sako, jog gimnazistų amžiaus jaunuoliams daryti Mantu tyrimą išties nėra tikslinga. Šis tyrimas, pasak gydytojos, veiksmingas tik jaunesnio amžiaus vaikams. Vyresniems patariama atlikti plaučių tyrimą rentgenu.

Pasak B.Gurauskienės, visas tikrinimas pradedamas nuo šeimos gydytojo, kuris ir nurodo, kokius tyrimus privalu atlikti. Mama su sūnumi gali važiuoti ir pas Klaipėdos vaikų ftiziatrą, kur taip pat priimami ir tiriami kontaktą su tuberkulioze sergančiu bendramoksliu turėję šilutiškiai.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė primena, kad tuberkulino mėginys perkamas iš mokesčių mokėtojų (mūsų visų) pinigų, tad išties neretai sveikatos centrai ampulę atidaro tik surinkę reikiamą skaičių vaikų. Nes antrą dieną po atidarymo mėginys naudoti jau nebetinkamas.

Mantu tyrimas, pasak R.Jovaišaitės, gali parodyti tik galimą tikrinamojo kontaktą su užsikrėtusiuoju, bet tai nėra diagnozės patvirtinimas. Jai patvirtinti atliekami kiti tyrimai.

Teigiama reakcija – dar ne nuosprendis

Vaikų pulmonologė, Šilutės ligoninės Pediatrijos skyriaus vedėja Vaidilutė Intienė patvirtina, kad suaugusiems žmonėms nėra prasmės daryti Mantu tyrimą. Mat labai dažni atvejai, kai tikrinant suaugusius žmones jų plaučiuose matomi apkalkėję žvyneliai. Tai reiškia, jog žmogus jau ne kartą – gal net prieš kelis metus – įkvėpė TB sukėlėjų ir pats organizmas padarė jas nekenksmingas.

„Kaip tik tai rodo ir Mantu tyrimo reakcija: jei ranka parausta – tikriausiai, žmogus įkvėpė bakterijų. Tačiau net esant teigiamai reakcijai anaiptol nereiškia, kad toks žmogus serga tuberkulioze. Ar jis serga, galima patvirtinti tik atlikus kitus tyrimus“, – sakė V.Intienė.

Ampulėje esantis tuberkulinas, pasak V.Intienės, veiksmingas tik vieną dieną. Tad medikams išties gaila, jei tenka išmesti didžiąją dalį brangiai kainuojančios medžiagos. Todėl, anot V.Intienės, išties išmintingai elgiasi tie medicinos centrai, kurie surenka jaunų žmonių grupę ir tik tada atidaro ampulę.

Žinia, kol žmogui nesueina 18 metų, jis laikomas vaiku, tačiau ir V.Intienė abejoja Mantu tyrimo nauda 17-mečiams.

Šilutės medicinos centro „Puriena“ atstovė Gailė Benkunskienė sakė, jog įprastai buteliukuose yra 10 ar 15 tuberkulino dozių.

„Dešimties buteliukų kaina pernai buvo beveik 80 eurų. Kokia kaina bus šiemet, dar nežinome, bet turime pagrindo manyti, kad daugiau. Tad jei vieną ampulę atidarytume tikrindami vos vieną vaiką, tuberkuliną galima būtų vadinti auksiniu. Tai būtų tas pats, kaip nuo kepalo duonos atsikąsti kasnelį, o likusią dalį išmesti…  Be to, šiemet tuberkulinas apskritai tampa dideliu deficitu, šiuo metu patys ieškome, nes ir mūsų atsargos baigiasi“, – sakė G.Benkunskienė.