Tuberkuliozės prevencijos projektas Šilutėje

Tuberkulioze tarp musuTuberkuliozė (TB) – tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. TB plinta oro lašeliniu būdu, tai reiškia, jog pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas.

Nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktą su sergančiuoju, suserga tuberkulioze.

Šilutės r. visuomenės sveikatos centras dvejus metus vykdė projektą „Pasitikrink, ar nesergi tuberkulioze“ ir per tą laiką patikrino 682 asmenis, priklausančius rizikos susirgti tuberkulioze grupei. Nustatyta, kad iš jų tuberkulioze serga 27 asmenys.

Tai plačiausiai paplitusi infekcinė liga pasaulyje, stipriai susijusi su socialinėmis ir ekonominėmis problemomis (skurdu, nedarbu, alkoholizmu, narkomanija, ŽIV/AIDS), nepakankama tuberkuliozės profilaktika, pavėluota diagnostika.

Šią ligą skatina prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, nenormuotas darbo krūvis, žalingi įpročiai. Dėl šių priežasčių nusilpsta imunitetas ir žmogus suserga.

Pavojingiausi yra atvira plaučių tuberkulioze sergantys, kosintys ir taip tuberkuliozės sukėlėjus skleidžiantys asmenys.

Užsikrėtimo riziką stiprina didelė sukėlėjų koncentracija ore, ilgas kontaktas su sergančiuoju. Manoma, kad vienas sergantysis atvira tuberkuliozės forma per metus gali užkrėsti iki 25 sveikų asmenų.  Jei ligonis laikosi asmens higienos, užkrėstųjų skaičius sumažėja per pusę.

Projektas „Pasitikrink, ar nesergi tuberkulioze“ Šilutės rajono savivaldybėje vykdomas jau antrus metus iš eilės. Jo metu dėl tuberkuliozės profilaktiškai buvo tikrinamos socialinės rizikos šeimos, darbo biržoje neregistruoti asmenys.

Projekto vykdytojas – Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras 2010 metais patikrino 543 Šilutės rajono savivaldybės gyventojus, iš jų 23 asmenims nustatyti tuberkuliozės susirgimai (tai sudaro 4,2 proc. visų projekte dalyvavusių asmenų).

Šiais metais nuo liepos mėnesio iki metų galo patikrinti 139 asmenys (74 vyrai ir 68 moterys), iš kurių 4 asmenims (2 vyrams ir 2 moterims) nustatyta tuberkuliozė (tai sudaro 2,9 proc. visų projekte dalyvavusių asmenų).

2 asmenims iš jų nustatyta užleista aktyvi plaučių tuberkuliozės forma. Dar dviem asmenims buvo įtariama liga, bet nuvykus į Klaipėdą tikslesniems tyrimams, įtarimai nepasitvirtino.

Vienam žmogui tuberkuliozė dar nepatvirtinta, todėl šis žmogus išsiųstas konsultacijai į Klaipėdą. Šiam žmogui įtariamas plaučių vėžys.

Visi 4 asmenys, kuriems patvirtinta tuberkuliozė, yra socialiai drausti ir šiuo metu guli Klaipėdos ligoninės tuberkuliozės filiale.

Vyriausias žmogus, kuriam 2011 metais projekto metu nustatyta ši liga – 53 metų vyras, jauniausias – 28 metų vyras.

Patikrinime dalyvavę asmenys į VŠĮ Šilutės ligoninės tuberkuliozės kabinetą buvo vežami iš projektui skirtų lėšų. Jiems taip pat išdalinti maisto paketai (cukrus, miltai, aliejus ir kt.). Kiekvieno patikrinimo metu buvo atliekama krūtinės ląstos rentgenograma, konsultavo gydytojas ftiziatras. Iš viso buvo organizuoti 13 patikrinimų, asmenis vežant į Šilutės ligoninės tuberkuliozės kabinetą.

Profilaktiškai pasitikrinti dėl sergamumo tuberkulioze daugiausia asmenų buvo atvežta iš Vainuto, Gardamo ir Katyčių seniūnijų (atitinkamai 28, 23 ir 22 žmonės).

Asmenims, kuriems projekto metu buvo nustatyta tuberkuliozė, skiriamas gydytojo  ftiziatro gydymas arba žmogus buvo nukreipiamas stacionariam tuberkuliozės gydymui.