Nors Lietuva, palyginti su kitomis Europos valstybėmis, yra nedidelė šalis, kiek daug joje galima pamatyti ir aplankyti. Šalies regionai išsiskiria ne tik savita urbanistika, architektūriniais pastatais, bet ir istorija, tarmėmis, tradicijomis.
Todėl atostogauti verta ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje, kur daug gražių ir įdomių vietų.
Kalvotoji Žemaitija
Telšiai – ant septynių kalvų prie Masčio ežero įsikūrusi Žemaitijos etnografinio regiono sostinė. Istoriniuose šaltiniuose Telšiai minimi nuo 1450 metų. VšĮ Žemaitijos turizmo informacijos centro vadybininkė Aneta Skrodenienė teigia, kad Telšiuose pagrindiniu traukos objektu tapęs miesto senamiestis, kuriame galima pamatyti įvairiausių naujų architektūros puošmenų – skulptūrų ir memorialinių stendų. Daug turistų sulaukia garsus Žemaičių muziejus „Alka“, Telšių Antano šv. Paduviečio katedra, Masčio ežero pakrantė.
Šį mėnesį duris atveria rekonstruotas Žemaitijos kaimo muziejus, kuris taip pat gausiai lankomas turistų. Telšių rajone galima aplankyti vaikų ir suaugusiųjų pamėgtą Žvėrinčių. Keliautojai džiaugiasi galėdami aplankyti gamtos objektus: Jomantų miško pažintinį taką, Debesnų botaninį taką, Ilgio ežero pažintinį taką, Šatrijos piliakalnį. Naujai atstatytas Biržuvėnų dvaro sodybos Ponų namas traukia lankytojus savo istorija, pastato architektūra.
Pasak A. Skrodenienės, jau nuo balandžio mėnesio jaučiamas turistų pagausėjimas ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Paskutiniuosius keletą metų Žemaitijos turizmo informacijos centras daugiausiai lankytojų sulaukė iš Vokietijos, Izraelio, Latvijos, Amerikos, Lenkijos, Rusijos, Estijos.
„Kiekvienas turistas atvyksta skirtingais tikslais. Jaunimas labiausiai domisi gamtos objektais, muziejais, vyresnio amžiaus žmonės lanko sakralinio paveldo objektus, muziejus. Ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų labai pamėgtos ekskursijos „Mažosios Telšių miesto puošmenos“, „Telšiai – miestas ant septynių kalvų“, – pasakojo telšiškė.
Alytus – Dzūkijos piliakalnių tvirtovėje
Alytus yra Dzūkijos etnografinio regiono sostinė. Alytaus turizmo informacijos centro vyriausioji specialistė Birutė Malaškevičiūtė vietiniams ir užsienio turistams siūlo Alytuje aplankyti išpuoselėtą senąjį miesto parką.
„Jis pradėtas sodinti dar praėjusio amžiaus ketvirtame dešimtmetyje. Iki šių dienų išlikęs tarpukario fontanas su baseinėliu, sode galima aptikti retai kur Lietuvoje augantį europinį kukmedį. Pavasariais akis džiugina greta fontano baltai pražystanti japoniška magnolija. Iš viso Miesto sode yra 46 rūšių medžių ir krūmų“, – apie miesto pasididžiavimą pasakoja Alytaus gidė.
Alytaus rajone daugelį keliautojų žavi Daugai, iš visų pusių apsupti daugybės ežerų. Šiemet čia naujai sutvarkyti paplūdimiai, duris atvėrė atnaujinta irklavimo bazė, kurioje galima išsinuomoti baidares ir vikingų laivą. Alytaus apskrityje yra nuostabios gamtos ir kraštovaizdžio Dzūkijos nacionalinis, Metelių ir Nemuno kilpų regioniniai parkai, nuo Merkinės, Liškiavos, Punios piliakalnių atsiveria puikūs apylinkių vaizdai, Žuvinto rezervate gyvena gausybė įvairių paukščių.
Pasak B. Malaškevičiūtės, atšilus orams, daugiau keliauti po Dzūkiją pradėjo ne tik lietuviai, bet ir užsieniečiai. Šių turistų Alytuje sulaukiama kasdien. Populiariausia ekskursija Alytaus mieste yra pažintinė, o rajone – „Po kunigaikščio Margirio žemę“.
Kėdainiai – Lietuvos širdis
Kėdainiai – vienas iš septynių Lietuvos miestų, turinčių unikalų istorijos ir urbanistikos paminklą – senamiestį. Miesto istorija skaičiuojama nuo 1372 metų. VšĮ Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centro vadybininkės Editos Mongirdaitės teigimu, nė vienas apsilankęs Kėdainių senamiestyje nelieka abejingas.
Kėdainių gidė pataria aplankyti Radvilų mauzoliejų – unikalią protestantų didikų šeimos kapavietę, renesanso, baroko stiliaus sarkofagus – nacionalinius dailės ir istorijos paminklus. Turistų dėmesį traukia net trys žydų sinagogos, ketvirtą šimtmetį skaičiuojanti Šviesioji gimnazija, vienintelis Lietuvoje minaretas nuostabiame miesto parke prie Dotnuvėlės upės.
Kėdainių rajone lankomiausios keliautojų vietos – savo verte prilygstantis botanikos sodams Skinderiškio parkas ir Paberžės sakralinis, gamtinis, kultūrinis istorinis ansamblis. Taip pat išskirtiniai Šeteniai, kur gimė Nobelio premijos laureatas Česlovas Milošas, ir Ruoščiai – oficialiai nustatytas Lietuvos geografinis centras.
Nors Kėdainiuose tikrai yra ką pamatyti, E. Mongirdaitės nuomone, šiame mieste turizmo infrastruktūra nėra pakankamai išplėtota, nes tam trūksta lėšų. Kėdainių rajonas – derlingų žemių, žemdirbystės kraštas, todėl čia vangiau kuriasi kaimo turizmo sodybos, tradiciniai amatai.
Molėtai – ežerų kraštas
Molėtų rajonas traukia lankytojus dėl labai gražios gamtos ir čia esančių kultūrinio paveldo objektų. Lankytojai su šios vietovės istorija gali susipažinti apsilankę Molėtų krašto muziejuje. Be to, įdomus ir žvejybos muziejus, eksponuojantis vertingą žvejybos įrangos ir trofėjų kolekciją.
VšĮ Molėtų turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Daiva Kulienė siūlo aplankyti gerai žinomą Lietuvos etnokosmologijos muziejų, kuriame vyksta įdomiausių naktinio dangaus objektų stebėjimai pro 40 cm. skersmens teleskopą. Rajonas didžiuojasi turistų gausiai lankoma ir šiuo metu tvarkoma Dubingių piliaviete su išlikusiais XVI-XVII a. Radvilų rūmų ir bažnyčios griuvėsiais, prezidento Antano Smetonos vasarnamio pamatais.
Lankytojams čia įrengtas pėsčiųjų pažintinis Dubingių piliavietės takas, padedantis susipažinti su vietovės istorijos ir gamtos vertybėmis. Alantos dvaras su išlikusiais rūmais, svirnu, klojimu, kumetynu, rūkykla, čia įkurtu liaudies buities muziejumi, parodų salėmis taip pat nestokoja lankytojų.
Molėtų naujovė – vienintelė Baltijos šalyse kompanija „Chocolate Naive“, gaminanti rankų darbo šokoladą „nuo pupelės iki plytelės“. Šokolado manufaktūros savininkai yra paruošę pramoginę–edukacinę šokolado degustacijos programą, kurios metu supažindina su 5000 metų šokolado istorija ir suteikia galimybę paragauti įvairių rūšių gaminto šokolado.
„Esame sudarę ne vieną maršrutą automobiliams, pėstiesiems, dviračiams. Eksperimentavome sudaryti ekskursijų grafikus. Mūsų rajono svečiai žingeidūs, bet labai savarankiški žmonės – jų ekskursijų maršrutai turizmo centre dažniausiai visada sudaromi individualiai konsultuojantis su kiekvienu turistu“, – teigė D.Kulienė.
Molėtai šįmet švenčia 625 metų jubiliejų, ir birželio 29–liepos 1 dienomis vyks didelė miesto šventė, skirta šiai datai paminėti.
Lietuva – nuostabus kraštas, kuriame be šių gražių vietų yra ir dar daug kitų, kurias galima aplankyti ir pamatyti.
Ar žinote, kad:
– 2011 metais daugiausia lietuvių turistinių kelionių buvo į Latviją (12,5 proc.), Baltarusiją (11,1 proc.), Jungtinę Karalystę (9,8 proc.), Lenkiją (9,5 proc.), Vokietiją (7,6 proc.). 2011 m., palyginti su 2010 m., sumažėjo kelionių į Egiptą, Baltarusiją, Turkiją ir Vokietiją.
– 2011 metais Lietuvoje daugiausiai buvo sulaukta turistų iš Rusijos (148,3 tūkst.), Lenkijos (139,6 tūkst.), Vokietijos (128,9 tūkst.), Baltarusijos (92,3 tūkst.), Latvijos (66,2 tūkst.).
Rašyti atsakymą