Turizmo parodos „ADVENTUR“ metu savo tradicijas pristatys ir Šilutės vokiečiai

Senoji SiluteDabartinės Lietuvos teritorijoje šimtmečiais gyvena ne tik lietuviai, bet ir daugybė kitų tautų – totoriai, karaimai, žydai, romai ir daugelis kitų. Šių tautų atstovai gyvena šalia mūsų, bet, ar  mes juos pažįstame? Ar žinome jų istoriją, tradicijas ir papročius? Pagaliau, ar tai, kad šios tautos gyvena šalia, galima panaudoti turizmui Lietuvoje plėsti?

Juk ne paslaptis, kad totoriai gali atskleisti islamo paslaptis ir pavaišinti ne tik šimtalapiu ar koldūnais su krienais, karaimai – įžymieji Trakų valdovų sargybiniai – kibinais ir kiubėtė, o žydai – visame pasaulyje garsiais beigeliais.

Tačiau šios tautos turistams gali būti įdomios ne tik dėl kulinario paveldo. Vilnius visada vadinamas Šiaurės Jeruzale – būtent čia išlikusios litvakų tradicijos. Lenkai taip pat neįsivaizduoja savo istorijos be Vilniaus – juk čia yra lenkiško romantizmo šankys.

Iš Rusijos nuo persekiojimo bėgę sentikiai saugų prieglobstį rado būtent Lietuvoje, kur ir XXI a. saugo savo religines ir kitokias tradicijas.

Klaipėdos kraštas neįsivaizduojamas be vokiškos ir prūsiškos istorijos – būtent čia daugiausiai vokiškos architektūros pavyzdžių. Iki šiol Šilutės rajone gyvena ir vokiškai kalbantys vietiniai. Iš šių vietų išsikraustyti jų nepajėgė ne tik karai, bet ir potvyniai.

Ankščiau Lietuvos kaimas buvo neįsivaizduojamas be „kilmingųjų elgetų“ – romų, kurie klajodavo po Lietuvą. Nors dabar įsivaizduojame, kad romai gyvena tik Vilniaus tabore, taip nėra: savo dainas, šokius ir kitas tradicijas jie puoselėja įvairiose mūsų šalies vietose. Pavyzdžiui, Smalininkuose.

Bet visos šių tautų tradicijos veikiamos laiko nyksta ir pamažu dingsta. Važiuoti ir pažinti jas reikia dabar.

Tarptautinės aktyvaus laisvalaikio ir turizmo parodos „ADVENTUR“ metu pirmą kartą per  Lietuvos istoriją 7 tautų atstovai sės prie bendro stalo ir diskutuos apie tai, ar įmanoma per turizmą išsaugoti savo istoriją, paveldą ir kultūrą. Ši diskusija vyks 2017 m. sausio 20 d. (penktadienį) 11 val. parodų ir konferencijų centre „ LITEXPO“, 4 salės scenoje.

Projektą #šaliamūsų iniciavo kelionių agentūra Superkelionės.lt.  „Nemažai tenka keliauti po Latviją ir Estiją, tad man puikiai žinoma, jog, pavyzdžiui, Kihnu salos gyvenojų, Seto Lello tautybės bei Alsungos bendruomenės paveldas įtrauktas UNESCO nematerialaus paveldo sąrašą. Tai jiems leidžia pritraukti turistų srautus į šias vietoves ir kartu išsaugoti tradicijas. Kodėl nepabandžius šią patirtį panaudoti Lietuvoje? Juk, viena vertus, būtent tai, kad Lietuvoje sutelkta unikali skirtingų tautų istorija ir traukia turistus. Todėl ir sumanėme šį nekomercinį projektą, kuris bent jau leistų pradėti diskusiją,  kaip visa tai galima būtų panaudoti turizmui“, – į pirmąją „ADVENTUR“ dieną vyksiančią diskusiją kvietė Superkeliones.lt vadovas Udrius Armalis, pridūręs, jog prieš renginį iš galvos reikėtų išmesti visus žinomus stereotipus:

„Po apsilankymų pas Lietuvoje gyvenančius žydus, romus, vokiečius, totorius, karaimus, sentikius ir lenkus buvau priverstas pakeisti visą savo mąstyseną“.

Diskusija vyks tarptautinės aktyvaus laisvalaikio ir turizmo parodos „ADVENTUR“ metu, 2017 m. sausio 20 d. (penktadienį) 11 val. parodų ir konferencijų centre „ LITEXPO“, 4 salės scenoje. Nespėjusieji į ją, bet susidomėję tema, kviečiami užsukti į Superkelionės.lt stendą, kuris yra 5 salės C.01 #šaliamūsų

Projekto sumanytojas – kelionių agentūra Superkelionės.lt.