Turizmo perlas skęsta ir vandeny, ir užmaršty

turizmo-perlas-skesta-ir-vandeny-ir-uzmarstyDešiniajame Minijos upės krante išsidėsčiusiose Mingės (Šilutės r.) kaimo sodybose gyvenantys žmonės jau įprato ir susitaikė su tuo, kad pusę metų šis kelias būna po vandeniu. Jie jau nebetiki nei Susisiekimo ministerijos, nei Lietuvos automobilių kelių direkcijos, nei rajono valdžios pažadais, kad šis kelias bus kada nors pritaikytas eismui ištisus metus.

Gyventojams tik apmaudu, kad dėl tokio neūkiškumo nukenčia ne tik jie, bet ir rajono bei šalies biudžetai, negaunantis pajamų iš turizmo.

Todėl Minijos kaimo bendruomenė nekantriai laukia, kada pagaliau bus išrinkta nauja Šilutės rajono valdžia.

Nesaugus kelias

Turizmo firmų atstovai visi kaip vienas tvirtina, kad Nemuno deltos gyvenvietė, o ypač Mingės kaimas, yra labai patraukli vieta.

„Mingė įdomi ne tik dėl to, kad ji išsidėsčiusi abipus Minijos upės krantų, bet ir dėl čia išlikusių Rytų Prūsijos reliktų. Tikrai norėtume iš šio kaimo plukdyti turistus laivu į Kuršių marias, supažindinti su šio regiono kulinariniu paveldu. Apgailestaujame, kad šių planų tenka atsisakyti, nes dėl blogo kelio negalime ten autobusais vežti turistų“, – sakė turizmo firmos „Klaipėdos Mėja“ vadovė Liudovika Pakalkaitė.

Pasak jos, vieną ar du kartus buvo surizikuota ir turistai vežti senuoju keliu, tačiau po to šios minties atsisakyta.

„Kelias Povilai-Minija dideliam autobusui yra per siauras, jis posūkiuose slysta. Todėl savo klientus vežame į Kintus“, – sakė pokalbininkė.

Pusę metų apsemtas

Patys Mingės gyventojai įprato ne tik prie pažadų, bet ir prie to, kad pusę metų tenka važinėti apsemtu keliu. O kartais juo tenka net bristi.

„Nuo Kalėtų iki balandžio 600 metrų ruožas yra visiškai apsemtas. Kelias eina per vasaros polderius, tai žiemą iš jų vandens niekas neišpumpuoja. Buvome priversti prisipirkti visureigių, kuriais ir įveikiame apsemtą ruožą. O jei pašalę ir ledas plonas, tenka mašinas palikti vienoje pusėje, o namo grįžti pėsčiomis. Taip ir gyvename“, – guodėsi Mingės seniūnaitis Jurgis Gečas.

Jis prisiminė, kad kelis kartus prašė rajono valdžios, kad nors 60 cm pakeltų tą pusės kilometrų ilgio užliejamą ruožą, tačiau buvo atsakyta, kad rengiamas viso kelio rekonstrukcijos projektas, todėl švaistyti pinigus dėl 600 metrų esą būtų neracionalu.

„Apsidžiaugėme ir nurimome. Iš pradžių žadėjo asfaltuoti 2014 metais. Paskui terminą nukėlė iki 2016-ųjų, o dabar išvis apie kelio rekonstrukciją nutilo“, – apmaudė neslėpdamas kalbėjo senūnaitis.

Todėl beveik kiekvieną pavasarį Mingės gyventojai priversti prisiminti ir senąjį transportą – valtis. Jomis kartais tenka iš kairiojo upės kranto į dešinįjį plukdyti net statybines medžiagas.
Arba vienas, arba kitas

Mingės gyventojų bėdos žinomos ir Kintų seniūnui Antanui Kliženčiui.

„Apmaudžiausia ne tik dėl to, kad dėl to kelio šį kaimą aplenkia turistiniai autobusai. Bet ir tai, kad tie žmonės iki pusės metų būna atkirsti nuo pasaulio. Jei per pavasarinius potvynius visi suskumba gelbėti rusniškių, organizuoja traktorius jų automobiliams perkelti, tai Mingės gyventojai paliekami likimo valiai. Jie priversti rizikuodami važiuoti ledu arba išvis automobilius palikti prie užlietos ir užšalusios vietos. Kiek metų aš čia dirbu, tai gal tik šią žemą pirmą kartą tas kelias ir nebuvo apsemtas“, – apie seniūnijai priklausančio kaimo bėdas kalbėjo A. Kližentis.

Jis taip pat prisiminė, kad prieš kelerius metus, kai dar Seime dirbo buvęs parlamentaras šilutiškis Audrius Endzinas, jis susitikime su kelių kaimų gyventojais ragino pasirinkti, kurį kelią rekonstruoti.

„Aišku, visi pasirinko į Šilutę nuo Kintų vedantį kelią. Tuomet patikėjo pažadais, kad netrukus ir Povilai-Minija sulauks asfalto. Tačiau taip viskas ir liko tik popieriuje, nors techninis rekonstrukcijos projektas yra parengtas“, – sakė Kintų seniūnas.
Trūksta pinigų…

„Pinigų trūkumas visuomet buvo ta priežastis, dėl kurios ir sustoja projektų įgyvendinimas“, – prisipažino ir kelią prižiūrinčios valstybinės įmonės „Klaipėdos regiono keliai“ direktorius Petras Kaučikas.

Anot vadovo, įmonė jai patikėtą užduotį parengti techninį projektą ir gauti leidimą statyboms, įvykdė.

„Finansavimą skiria Lietuvos automobilių kelių direkcija. Tačiau visi žinome, kad Europos Sąjungos parama žvyrkeliams asfaltuoti išseko 2014 metais ir liko vienintelis finansavimo šaltinis – Lietuvos biudžeto lėšos“, – sakė P. Kaučikas.

Nieko paguodžiančio nežadėjo ir Automobilių direkcijos Perspektyvinio planavimo skyriaus vedėjas Artūras Aušra, išgirdęs klausimą, tik atsiduso.

„Negaliu nei pasakyti, kada atsiras lėšų, nei komentuoti. Šiemet žvyrkeliams asfaltuoti visoje Lietuvoje skirta 19 milijonų eurų Tad šiemet mes visoje šalyje išasfaltuosime tik 50 kilometrų žvyrkelių. Tai ir visas atsakymas. Tad neturime elementarių finansavimo galimybių“, – dūsavo A. Aušra.

„Šilutės rajono savivaldybė neatsisako ir neatsisakys minties asfaltuoti kelio ruožus Povilai-Minija ir Rūgaliai-Minija. Nuosekliai bus siekiama tai padaryti”, – savo ruožtu apie savivaldos planus tvirtino Šilutės rajono savivaldybės administracijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Romualdas Eglinskas.

Jo prie atsakymo pridėtame rašte teigiama, kad šių metų preliminariame žvyrkelių, einančių per gyvenvietes, dangos įrengimo sąraše, yra numatoma išasfaltuoti 1 km kelio Rūgaliai-Minija ruožą (Krokų Lankos gatvę). Taip pat pabrėžiama, kad bus siekiama, kad kelio Povilai-Minija remonto darbai prasidėtų jau 2016 m.