Turto ir pajamų deklaravimo startas: apgultis ir Šilutės VMI

 

DEKLARACIJA 2Trečiadienio rytą prasidėjus kasmetiniam turto ir pajamų deklaravimui Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) padalinius užtvindė minios šią pareigą atlikti norinčių žmonių. Respublikinė žiniasklaida informavo, kad norinčiųjų tapti pirmaisiais buvo tiek, jog net užlūžo elektroninės sistemos.

Šilutėje deklaruojančiųjų taip pat buvo labai daug – pirmąją dieną užpildyta 317 deklaracijų.

Deklaracijas, kaip ir kasmet, privalu pateikti iki gegužės 2 d. Kaip kasmet – yra ir naujovių. Viena jų ta, kad šiemet itin palankus laikas prisiminti praeityje pamirštus mokesčius – pateikus ar patikslinus deklaraciją, galima apsieiti be delspinigių. 

1,9 mln. gyventojų deklaracijos suformuotos

Klaipėdos AVMI IV skyriaus vyriausioji specialistė Dalia Tribičienė „Šilutės naujienoms” pasakojo, kad Elektroninio deklaravimo sistemoje (deklaravimas.vmi.lt) 1,9 mln. gyventojų VMI suformavo turto ir pajamų deklaracijas. 1,4 mln. gyventojų deklaracijos yra užpildytos, tad jas užtenka tik patvirtinti.

Pernai beveik 10,8 tūkst. Šilutės rajono gyventojų Mokesčių administratorius grąžino per 1,6 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio permokos. 2018 metais beveik 7,7 tūkst. šilutiškių skyrė 147,3 tūkst. eurų įvairiems paramos gavėjams, iš kurių 10,1 tūkst. skirta partijoms ir politinėms organizacijoms.

Praėjusiais metais VMI 742 tūkst. šalies gyventojų grąžino 117,5 mln. eurų pajamų mokesčio permokos. Pernai daugiau nei 531 tūkst. gyventojų paramai skyrė per 17,6 mln. eurų, iš jų 1 mln. eurų politinėms partijoms.

D. Tribičienė primena, jog pajamų deklaracijos turėtų nepamiršti pateikti gyventojai, vykdę individualią veiklą ar gavę pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, taip pat tie, kas privalo pateikti turto deklaracijas dėl užimamų pareigų (politikai, tarnautojai ir kt.). Be abejo, ir gyventojai, norintys pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei susigrąžinti dalį jų. Pajamų deklaracijas taip pat reikia pateikti, jeigu gyventojui buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis ir dėl to privalu sumokėti dalį GPM arba susigrąžinti šį mokestį, nes buvo taikytas per mažas neapmokestinamasis pajamų dydis. Lengvatomis gali pasinaudoti žmonės, kurie pernai mokėjo įmokas už būsto kreditą, už sumokėtas gyvybės draudimo įmokas, III pakopos pensijų fondų įmokas ar pirmas studijas aukštojoje mokykloje.

Yra ir naujovių

„Šių metų deklaracijos forma ir teikimo tvarka išlieka tokia pat kaip pernai, tad pagrindo nerimauti dėl reikšmingų pokyčių nėra“,– sako Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Laimutė Mačernienė, pažymėdama, kad nuo 2018 – ųjų nėra taikomas papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis (PNPD). Tai reiškia, kad šiemet tėvams papildomai skaičiuoti metinio PNPD už auginamus vaikus nereikės ir deklaruoti bus paprasčiau.

Iki liepos 1 d. gyventojai gali pasinaudoti galimybe deklaruoti pamirštas pajamas ir mokesčius sumokėti be jokių delspinigių ar baudų. T. y., jei gyventojas pateikia ar patikslina ankstesnių metų deklaraciją (už 2017 metus arba ankstesnius) bei deklaruoja papildomas pajamas, delspinigių už pradelstą laiką VMI neskaičiuoja.

„Tai yra pirmą ir vienintelį kartą suteikiama galimybė, kuria norint pasinaudoti, reikia pateikti arba patikslinti savo ankstesnes deklaracijas“,– sakė L. Mačernienė, pažymėdama, kad nuostata galioja tiems mokesčiams, kurie turėjo būti deklaruoti ir sumokėti ne vėliau kaip iki 2018 m. pabaigos.

VMI atkreipia gyventojų dėmesį, kad nuo šių metų, šalia įprastų 2 procentų pajamų mokesčio skyrimo paramos gavėjams ir vieno procento skyrimo politinėms partijoms, bus galima skirti papildomą 1 procentą ir profesinėms sąjungoms ar profesinių sąjungų susivienijimams. Taip pat, 2019 – ieji metai yra paskutiniai, kuomet skirti dalį GPM paramai galima pildant popierinius prašymus, mat nuo 2020 – ųjų tokie prašymai bus priimami tik elektroniniu būdu. 2018 m. tokius prašymus e. būdu pateikė 70 proc. gyventojų.

Konsultuoja ir telefonu

VMI dėkoja 1,2 mln. gyventojų, kurie pernai deklaracijas pateikė laiku. Savo pareigą vykdantys gyventojai taupo biudžeto lėšas, reikalingas siųsti priminimams bei kitoms administracinėms procedūroms. Įvertinusi dalies gyventojų poreikį kasmet deklaraciją pateikti atvykus į VMI padalinius, VMI laikysis taisyklės, jog deklaravimo laikotarpiu visuose padaliniuose konsultantai dirbs tol, kol bus aptarnautas paskutinis interesantas.

Informaciją mokesčių klausimais, seminarų medžiagą, paaiškinimus galima rasti adresu www.vmi.lt. Pasikonsultuoti su VMI specialistais galima paskambinus telefonu 1882 arba +370 5 260 5060. Telefonu suteikta konsultacija yra lygiavertė rašytinei, nes pokalbiai įrašomi bei saugomi 5 metus.

D. Tribičienė sakė, kad deklaruojančius šilutiškius galima suskirstyti į tris grupes: nekantraujantys kuo greičiau deklaruoti, atsiliepusieji į pakvietimą ir tie, kuriuos įstatymas įpareigoja atlikti deklaraciją. Didesnių rūpesčių dėl šilutiškių VMI specialistai neturi, prieš deklaracijos pabaigą darbuotojai net asmeniškai telefonu paragina užeiti į VMI Šilutės padalinį labiausiai išsiblaškiusius įstaigų ir įmonių vadovus.