TV pagalbos studijoje – namų netekusių pagryniškių pagalbos prašymas

Pagryniskiai Gintare_ir_Kestutis_2Vasarą Pagryniuose kilęs didžiulis gaisras pasiglemžė trijų butų gyvenamąjį namą, kuriame gyveno 15 žmonių. Tą lemtingą rytą name buvę 9 žmonės prabudo nuo sienų traškėjimo ir tikrąja to žodžio prasme pajuto, kad dega padai.

Gaisro metu žmonių aukų pavyko išvengti, tačiau liepsnose stipriai apdegė į svečius atvykusi nėščia moteris Gintarė. Tik per stebuklą ją išgelbėjo mylimasis Kęstutis, ant kojų sukėlęs ir kitus name miegojusius žmones.

Rugsėjį į TV3 televizijos laidą „TV pagalba“ buvo pakviestos dvi nukentėjusių pagryniškių šeimos, gaisre praradusios visą savo turtą.

Jūratė pasakojo, kaip abu su vyru dirbo Prancūzijoje ir visus uždirbtus pinigus investuodavo į namo remontą. Jūratės bute gyveno dukra Neringa su vyru, trimis vaikais ir broliu. Kilus gaisrui, per keletą minučių nieko neliko. Ir santaupų, kurios buvo viduje.

Šiuo metu Jūratės ir Neringos šeimos – 8 žmonės – glaudžiasi dviejų kambarių socialiniame būste ir prašo žmonių pagalbos, kad galėtų pasistatyti naujus namus.

 Spėjo išsigelbėti

Pagrynių padangę ugnies pašvaistė nušvietė liepos 20-osios rytą, apie 9 valandą, – degė Verbų gatvėje stovintis namas. Gražiai sutvarkytame, prižiūrimame name buvo trys butai.
Pagryniskiai tv_pagalboje_Neringa_ir_Jurate_copy
Kai kilo gaisras, žmonių buvo tik viename bute. Čia gyveno jauna šeima su trimis vaikais: 5 ir 6 metų sūnumis ir beveik 2 metukų dukryte. Pas juos svečiavosi 32 metų giminaitis Kęstutis, atvažiavęs su 23 metų besilaukiančia drauge Gintare, ir dar du berniukai.

Kęstutis pirmasis pastebėjo gaisrą, pažadino visus namuose buvusius žmones, iškėlė per langą šeimininkų berniukus, tada iššoko pats.

„Kai prabudęs pamačiau liepsnas, per duris nebuvo įmanoma išbėgti. Tai bėgau žadinti kitų. Vieni per langus iššoko, o aš iškėliau du vaikus. Lauke apsidairiau ir pamačiau, kad ne visi žmonės išbėgo. Ir telefonas viduje liko. Reikėjo telefoną išnešti, kad galėčiau paskambinti pagalbai. Šokau į liepsnas net negalvodamas“, – „TV pagalbos“ studijoje pragarišką rytą atpasakojo vyras.

Per langus iššoko ir buto šeimininkai su dukrele, ir vyresnis berniukas.

gaisras Pagryniu_seima_rolando_1Nėščia Kęstučio draugė papuolė į ugnies spąstus – negalėjo atidaryti durų. Laimei, nuo mirties ją išgelbėjo mylimasis, kuris antrą kartą puolė į degantį namą, suradęs Gintarę ir ją iškėlęs per langą. Moteris smarkiai apdegė.

Nors ugniagesiai (5 autocisternos) atvyko greitai, namo išgelbėti nepavyko – ugnis jį apėmė per keletą minučių. Sudegė viskas, kas buvo viduje, žmonės liko kaip stovi – be nieko.

Apėmė bejėgiškumo jausmas

Skaudžiais išgyvenimais TV studijoje dalijosi ir Neringa: „Tą rytą visi miegojome. Atbėgo Kęstas ir ėmė žadinti.

Pradėjo šaukti, kad degam. Liepsna buvo atvira, per 6 gaisras_pagryniaduris išeiti buvo negalima, todėl išdaužėme langą ir lipome per jį. Vaikai buvo labai išsigandę, niekaip negalėjome jų nuraminti. Jauniausia mergaitė patyrė didžiulį šoką, iki pat šiol yra labai nerami“.

Neringa su savo šeima – vyru ir trimis vaikais – gyveno viename iš butų, kuris priklausė jos mamai Jūratei. Kol Jūratė su vyru uždarbiavo Prancūzijoje, Neringa prižiūrėjo ir savo jaunesnįjį brolį.

Dėl nelaimės Neringa kaltina save: „Esu kalta, man mama patikėjo jos užgyventą turtą, priėmė mus gyventi. O dabar viskas išėjo pelenais“. Moteris neteko vaikystės namų, kuriuose augo nuo pat gimimo.

Pabudusi degančiame bute, moteris visų pirma galvojo, kaip išgelbėti vaikus. Ji prisipažino, kad kai pamatė, kad viskas dega, buvo baisu. Bejėgiškumo jausmas žudė, nes tuo metu nebuvo įmanoma nieko padaryti.

Kitą dieną Šilutės r. savivaldybė šeimai suteikė dviejų kambarių socialinį būstą, kuriame visi dabar glaudžiasi.

Ugniagesiai pateikė išvadas, kad gaisras kilo dėl elektros instaliacijos gedimo.

Sudegė ir pinigai

Neringos mamą Jūratę žinia apie gaisrą pasiekė Prancūzijoje. Ji prisimena, kad dukra paskambino ir verkdama pasakė: „Mamyte, jei stovi, atsisėsk“. Pirma mintis, atėjusi Jūratei į galvą, kad kažkas atsitiko vaikams.

Kai Neringa pasakė, kad sudegė namai, ji iš pradžių negalėjo patikėti. Tą pačią dieną moteris parskrido į Lietuvą. Išvydusi iš namų likusią pelenų krūvą, Jūratė neteko žado. Tačiau stiprybės jai teikė žinojimas, kad gaisre niekas nežuvo.

„Atvykusi prie sudegusių namų, negalėjau išlipti iš mašinos, verkiau. Labiausiai gaila, kad vaikai neturi kur gyventi“, – pasakojo moteris.

Šeima nuolat investavo į namą – neseniai buvo pastatę priestatą, apšiltinę. Gaisre supleškėjo Jūratės santaupos – apie 10 000 Eur, kuriuos su vyru ji uždirbo Prancūzijoje. Už šiuos pinigus jie žadėjo statyti naują namą Neringos šeimai.

Tačiau labiausiai Jūratė nerimauja dėl savo dukros Neringos – kad ji nepultų į depresiją, nes dėl gaisro labai kaltina save. Mama bijo vykti į užsienį, bijo palikti dukrą, nes jai reikia pagalbos.

Jaudinasi dėl mažylio sveikatos

Kai buvo filmuojama „TV pagalbos“ laida, Kęstutis dar nebuvo matęs mylimosios Gintarės, po nelaimės gydomos Kauno klinikose. Laidoje parodytas jaudinantis jų susitikimas.

„Susirašome, susiskambiname. Jaučiuosi nejaukiai po tiek laiko, nežinau, kaip ji atrodys. Jaudinuosi dėl mamos ir mažylio sveikatos, kad nebūtų komplikacijų“, – kalbėjo Kęstas, ruošdamasis susitikimui.

Gaisro metu Kęstutis, iškėlęs per langą vaikus, lauke žmonos nerado, todėl bėgo atgal į degantį namą.

Kambaryje rado berniuką, bet Gintarės iškart nepastebėjo. Vėliau ją pamatė atsitūpusią tarp lovų, neužsidengusią. Gintarė jau buvo apdegusi. Berniukas per langą iššoko pats, o Gintarę iškėlė Kęstutis.

Moteris iškart išvežta į Šilutės ligoninės Reanimacijos skyrių, o vėliau pervežta į Kauno klinikų Nudegimų centrą. Gintarės būklė buvo sunki, ji buvo apdegusi 20 procentų kūno, tai yra II AB laipsnio nudegimas.

„Randų aš nebijau. Jų ir taip yra. Tik trokštu, kad vaikelis būtų sveikas“, – ligoninėje pasakojo rankas ir veidą smarkiai apdegusi nėščioji.

Kęstutis „TV pagalbos“ studijoje neprašė jokios pagalbos, visgi jam ir Gintarei laidos kūrėjai padovanojo kraitelį ateinančiam naujagimiui.

Svajoja gyventi naujuose namuose

Jūratės šeima šiuo metu svajoja atstatyti namus, į kuriuos investavo visą gyvenimą. Labiausiai reikia statybinių medžiagų.

Norintiems paaukoti – jų sąskaita: sąsk. nr. LT49 7300 0100 2987 9442, SWEDBANK, SWIFT kodas: HABALT22
Paskirties langelyje įrašyti: PARAMA, Jūratė Amalevičienė.

Jūratės telefono numeris – 8 673 57197.