Tvariau kasdien: kaip maži pasirinkimai lemia mūsų ateitį?

Pastaruoju metu apie tvarumą bei tvarų gyvenimo būdą girdime labai daug skambių frazių, tačiau ar žinome ir suprantame, ką iš tiesų tai reiškia? Ar prisidedame prie to? Kaip galime tai padaryti? Harmonija tarp žmonių, gamtos ir visuomenės tarpusavio santykių yra esminis tvaraus vystymosi strategijos siekis – tai didelė atsakomybė ir įsipareigojimas kuriant geresnį žmogaus gyvenimą, bet tuo pačiu saugant gamtą, plečiant ekonominį vystymąsi bei prisidedant prie socialinės plėtros. Būtent dėl šios priežasties net ir mažiausi kasdieniai pasirinkimai gali reikšmingai prisidėti prie tvaresnės ateities kūrimo.

Tvarumas

Ekologiškesnės kasdienės kelionės

PSO ir ES institucijos kasmet akcentuoja, jog aplinkos ir patalpų oro užterštumas yra didžiulė problema, daranti didžiulę žalą ne tik klimatui, bet ir žmogaus sveikatai. Nors didžioji dalis taršos kyla iš pramonės šakų ir įmonių, kurių mes nekontroliuojame, vis dar yra daug dalykų, kuriuos mes  galime padaryti, kad prisidėtume prie geresnės oro kokybės. Vienas iš jų – taršius automobilius keisti į ekologiškesnius.

Be to, kasdienėms kelionėms taršiu automobiliu su vidaus degimo varikliu yra puiki alternatyva – viešasis transportas, dviratis, paspirtukas, ėjimas pėsčiomis. Tiesa, ne visiems toks variantas priimtinas, patogus ir įmanomas, o ekologiškesnis automobilis taip pat ne taip jau lengvai įperkamas. Todėl besirūpinantiems aplinkos bei sveikatos gerove ir norintiems mažiau taršaus automobilo kasdieniam naudojimui, verta pasvarstyti apie vartojimo paskolą internetu.

Ekologiški pasirinkimai buityje

Dar vienas, tačiau ne mažiau svarbus pasirinkimas – ekologija buityje. Ekologiška produkcija yra nekenksminga aplinkai, gamtai ir žmogui, juose neaptiksime toksinų, chemikalų, kenkiančių sveikatai ar sukeliančių ypač sunkius apsinuodijimus ar net ligas. Tai produktai, kurie yra gaminami iš lengvai suyrančių, natūralių, gamtoje randamų medžiagų. Be to, tokių, gamtai pavojingų, atliekų kaip plastikas naudojimą mes tikrai galime stipriai riboti – tereikia pagalvoti perkant.

Kasdieniai įpročiai svarbu ne tik tvarkantis. Pavyzdžiui, eidami apsipirkti galime pasinaudoti medžiaginiu, popieriniu ar perdirbto plastiko maišeliu, o įvairiems sveriamiems produktams naudoti savo atsineštą tarą. Renkantis buitinę chemiją, šiukšlių maišus ir kitus buities gaminius, pirkti tokią produkciją, kuri gali būti pagaminta iš daukartinio naudojimo medžiagų, yra lengvai suyranti ir gali būti perdirbama.

Sveikatai ir gamtai palankūs pasirinkimai

Milžinišką susirūpinimą kelia ir tokios problemos kaip smogas, kylanti pasaulinė temperatūra, vandens tarša ar minėtoji plastikinių atliekų gausa. Prisidėti prie gamtos išsaugojimo bei visuomenės gerbūvio galima ir renkantis ekologiškus maisto produktus, kuriuose nėra pesticidų, sintetinių trąšų, antibiotikų, konservantų. Tačiau kuo tai naudinga aplinkai?

Ekologinis ūkininkavimas atkuria dirvožemio sveikatą ir neleidžia kenksmingoms cheminėms medžiagoms patekti į mūsų vandenį, kurį geriame. Vanduo ir dirvožemis yra du nepaprastai svarbūs ištekliai, reikalingi maistui auginti. Dar vienas ekologinio ūkio privalumas – gyvulių sveikatos gerinimas, ribojant antibiotikų vartojimą ir taip mažinant bakterijų atsparumą antibiotikams. Be to, ekologinio ūkininkavimo privalumai lyginant su įprastais ūkiais yra ir didesnė biologinė ir funkcinių grupių (žolėdžių, apdulkintojų, plėšrūnų, gamintojų) įvairovė, efektyvesnis energinių išteklių panaudojimas bei socialinė gerovė, kuri ženkliai prisideda prie ūkininkų ir vartotojų tarpusavio bendravimo, didesnio užimtumo,  sumažinto pesticidų ir kitų teršalų poveikio.