„Tvarkiečiai“ + „darbiečiai“. Jungtuvės ar pakasynos?

povilonis copyŠios savaitės politikos naujiena – partijos Tvarka ir teisingumas bei Darbo partijos galimos jungtuvės. Nė vienas iš šių partijų lyderių – nei Rolandas Paksas, nei Viktoras Uspaskich – šios informacijos aiškiai nei patvirtina, nei paneigia.

Tačiau viešoje erdvėje jau sklando žinios, kad nauja partija vadinsis „Tvarka, darbas ir teisingumas“, kad abiejų partijų lyderiai naujam politiniam dariniui vadovautų pasikeisdami kas dvejus metus. Jau skaičiuojama, kad susijungus toms partijoms valdančiojoje Seimo daugumoje šiai politinei jėgai atstovautų 39 nariai.

Realiausia prielaida, kad tokį susijungimą paskatino Darbo partijos pastangos pasislėpti nuo gresiančios teisinės atsakomybės už nuslėptas pajamas ir nesumokėtus mokesčius.

Tačiau partijų „tuoktuvių“ planai šokiravo net tų pačių partijų lyderius rajonuose. Vieno iš gausiausių partijos Tvarka ir teisingumas skyrių – Raseinių „tvarkiečių“ vadovas, Seimo narys Artūras Ačas viešais pareiškimais demonstruoja, kad vieningos nuomonės apie jungtuves nėra ir tokius planus vadina „partijos Tvarka ir teisingumas „subankrotinimu“.

Ką apie tokį partijų susijungimą mano mūsų krašte išrinkti Seimo nariai, rajono politikai?

Akibrokštas

Raseinių skyriaus pirmininko, Seimo nario A.Ačo pasisakymai rodo, kad partijų jungtuvės gali būti ne tokios sklandžios, kaip įsivaizduoja partijų lyderiai.

Portalui balsas.lt A.Ačas kalbėjo: „Partijų jungimasis demokratine ir politinės brandos prasme – sveikintinas, tačiau šioje situacijoje, nežinau, ar jau sveikinti partijų lyderius ir jų įkaitais paverstus tūkstančius partiečių, ar užjausti. Ši santuoka reikalinga Darbo partijos pirmininkui V.Uspaskich. Kodėl? – jau atsakė prokurorai, žurnalistai ir politologai. Tačiau laikas atsakyti ir į klausimus apie kitą „sutuoktinį“ R.Paksą, kurį reikalas taip prispyrė, kad nebeliko kitos išeities, kaip tik „tuoktis“.

Vertindamas savo partijos lyderio R.Pakso veiklą, A.Ačas – griežtas: „Pastaruoju metu visiems aišku, kad partija Tvarka ir teisingumas vedama į mirtį. Nuolat blogėjantys rinkimų rezultatai, pasitraukiantys protingi žmonės ir jų vietas užimantys klusnūs vykdytojai rodo, kad šitaip partiją vedančiam lyderiui artėja liepto galas. Esu įsitikinęs, kad kraštutinio žingsnio – jungimosi – R.Paksas ėmėsi norėdamas išlikti pirmininku. Pabrėžiu, bet kokios partijos pirmininku. Tačiau naivu manyti, kad šią „karūną“ dabartinis Tvarkos ir teisingumo partijos pirmininkas išlaikys ilgiau kaip metus. Nes V.Uspaskich nepalyginamai iniciatyvesnis lyderis, ir tokių kaip R.Paksas „ant sprando“ jam nereikia“.

Seimo narys neabejoja, kad po jungtuvių partijos Tvarka ir teisingumas laukia Naujosios sąjungos likimas. Darbo partija „prarijo“ vieną partiją, praris ir kitą. O R.Paksas partiją tiesiog gražiai išmainė į laikiną laimėjimą. A.Ačas įsitikinęs, kad lygiavertė partnerystė tėra iliuzija patikliems „tvarkiečiams“ ir ji išsisklaidys jau po kelių mėnesių…

K.Komskis mano kitaip

Artimiausias partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko R.Pakso bendražygis, Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis partijų susijungimą vertina teigiamai ir mano, kad abiejų partijų veiklos programos yra suderinamos. Jo nuomone, partijų Lietuvoje yra per daug, todėl kuo daugiau jų susijungs, tuo žmonėms bus lengviau pasirinkti.

Jo žiniomis, artimiausiu metu gali išsivaikščioti centro dešinės ideologiją atstovaujanti Liberalų ir centro partija. Taigi naujoji susijungusi partija „Tvarka, darbas ir teisingumas“ užpildys šios ideologijos spragą.

K.Komskis atmeta prielaidas, kad Darbo partija praris „tvarkiečius“ taip pat, kaip ir prieš porą metų prarijo Naująją sąjungą. Jis mano, kad pirminis susitarimas, jog dvejus metus susijungusiai partijai vadovaus partijos Tvarka ir teisingumas lyderis R.Paksas užtikrins abiejų politinių jėgų lygiavertiškumą. Be to, abi partijos turi panašų skaičių narių: Darbo partija – 17 tūkstančių, Tvarka ir teisingumas – 15 tūkstančių. Planuojama, kad po partijų susijungimo pradiniame laikotarpyje bus po lygiai pasidalinti skyrių vadovų postai.

Apie situaciją Šilutėje

Yra žinoma, kad Šilutėje Darbo partijos narių skaičius kelis kartus viršija partijos Tvarka ir teisingumas narių skaičių. Be to, Šilutės rajono taryboje Darbo partijos frakcijai priklauso 6 politikai, o „tvarkiečių“ yra tik 2.
K.Komskis nieko negalėjo pasakyti, kaip susijungusių partijų skyrių vadovai Saulius Stankevičius ir Vaidas Pavilonis pasidalins tą vienintelį skyriaus vadovo postą.
V.Pavilonis ketvirtadienį dar nebuvo pasiruošęs komentuoti situacijos, nes nežinojo tikslesnių partijos lyderių planų. Daugiau informacijos apie tai sužinos sekmadienį vyksiančiame partijos Tvarka ir teisingumas prezidiumo posėdyje.

Darbo partijos Šilutės skyriaus vadovas S.Stankevičius sakė, kad skyriaus nariai apie šią naujieną dar nediskutavo, tačiau jis mano, kad dauguma Šilutės „darbiečių“ pritars partijų susijungimui.