„Tvarkiečių“ abejonės dėl naujos prieplaukos gali „nuplukdyti“ 6 mln. Lt

PRIPLAUKA 1Savivaldybės Planavimo ir plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Andrėjevaitė Ekonomikos ir finansų komitete pristatė sprendimo projektą „Žvejybos infrastruktūros įrengimas Rusnės prieplaukoje, Pakalnės upėje“. Ši prieplauka už daugiau kaip 6 milijonus litų, gautų iš Europos Sąjungos fondų, būtų pastatyta Pakalnės upės senvagėje, Rusnėje.

Komiteto narys „tvarkietis“ Vaidas Pavilonis, kuris yra laimėjęs konkursą eiti Nemuno deltos regioninio parko direktoriaus pareigas, pareiškė abejonių, ar prieplauka Pakalnės upėje iš viso reikalinga. Jis įsitikinęs, kad šia prieplauka žvejai nesinaudos.

Rajono vadovai ir Savivaldybės administracija mano kitaip.

Prieplauka – žvejų laivams ir valtims

Pasak vyriausiosios specialistės E.Andrėjevaitės, jei politikai pritartų, prieplaukos statybai lėšų būtų gauta pagal Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2007-2013 metų veiksmų programą „Akvakultūra, žvejyba vidaus vandenyse, žuvininkystės ir akvakultūros produktų perdirbimas ir rinkodara“ priemonės „Žvejyba vidaus vandenyse“ veiklos srities „Investicijos į vidaus vandenų žvejybos infrastruktūrą“.

Numatoma prieplaukos statybos projekto vertė – 6,05 mln. Lt su PVM. Savivaldybė iš Europos Sąjungos fondų gautų iki 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų. Paraiška turi būti pateikta iki 2013 m. rugpjūčio 5 dienos.

E.Andrėjevaitė politikams kalbėjo, kad pagal projektą Rusnėje, Lakštingalų gatvėje, būtų įrengta žvejybinių valčių ir laivų prieplauka, kurioje žvejai vasaros sezono metu iškrautų žuvis, o žiemą prieplauka būtų pritaikyta žvejybinių laivų žiemojimui.

Prieplaukoje numatoma įrengti krantines, laivų nuleidimo slipą, kraną, apšvietimą, administracinį pastatą su buitinėmis patalpomis žvejams, privažiavimo kelią prie prieplaukos ir automobilių stovėjimo aikštelę, sutvirtinti Pakalnės senvagės krantus, įrengti pėsčiųjų takelius.

Prieplauka vienu metu talpintų ir aptarnautų iki 30 žvejybinių laivų bei apie 30 žvejybinių valčių.
Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas A.Jakas pastebėjo, kad Pakalnės prieplaukos statyba buvo suplanuota jau prieš 6 metus ir tik dėl ankstesnės valdžios neryžtingumo ji iki šiol dar nepastatyta.

Abejoti = atsisakyti 6 mln. litų

Partijos Tvarka ir teisingumas politikas V.Pavilonis sakė, kad yra bendravęs su Rusnės laivininkais, kurie abejoja tokios prieplaukos nauda. Jis ir pats mano, jog vieta prieplaukai statyti parinkta netinkamai, juolab kad dėl užakusių Pakalnės žiočių žvejai su laivais visai nebegali šia upe išplaukti į Kuršių marias. Be to, šiek tiek aukštesniems laivams įplaukti į naują prieplauką iš Atmatos upės trukdytų tiltai.

Pakalnės upės laivybai grėsmę kelia ir neaiškus šios upės statusas – upė nėra įtraukta į vidaus vandenų kelių sąrašą ir neaišku, ar toks statusas jai bus suteiktas. V.Pavilonio nuomone, reikėtų surasti kitą vietą tokiai prieplaukai įrengti.

Savivaldybės administracijos nuomone, pasiūlymas surasti prieplaukai kitą vietą ar rekonstruoti kokią nors kitą seną prieplauką būtų tas pat, kaip nedaryti nieko ir savo valia atsisakyti galimos 6 mln litų investicijos.  Finansavimą prieplaukai statyti įmanoma gauti tik pagal Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2007-2013 metų veiksmų programą „Akvakultūra, žvejyba vidaus vandenyse, žuvininkystės ir akvakultūros produktų perdirbimas ir rinkodara“. Šios programos vykdymo laikas baigiasi. Paraiška turi būti pateikta iki 2013 m. rugpjūčio 5 dienos. Iki šios datos alternatyvios prieplaukos statybos ar rekonstrukcijos projekto dokumentų parengti neįmanoma.

Abejonės papiktino politikus

Tokios V.Pavilonio kalbos suerzino Ekonomikos ir finansų komiteto narius A.Jaką, A.Balčytį, Š.Laužiką ir net posėdį stebėjusią rajono merę Daivą Žebelienę.

A.Jakas sakė, kad Pakalnės senvagės pavertimas prieplauka yra seniai suplanuotas ir apgalvotas sprendimas. Jo nuomone, jeigu prieplaukos neprireiks žvejams, ji sėkmingai galės būti naudojama rekreacinės, pramoginės laivybos tikslais.

A.Balčytis stebisi, kad vėl raginama nieko nedaryti ir nestatyti, o laikas nenumaldomai bėga ir ES paramos terminai baigiasi. „Tada tik keiksime save, jog niekuo nepasinaudojome ir nieko naudinga rajono žmonėms nenuveikėme“, – piktinosi vicemeras.

Š.Laužikas kalbėjo, kad jeigu ir nepavyktų nugalėti gamtos ir pagilinti Pakalnės žiočių iki 1,5 m, vis tiek yra kita išeitis laivybai – sovietmečio laikų didelės grimzlės laivus pakeisti kitais. Jis pateikė savo pavyzdį – jo pastatytas didžiulis pramoginis laivas „Ventainė“ plaukioja sekliomis mariomis vos 0,5 m gylio vandenyje.

D.Žebelienė mano, kad naujos prieplaukos statyba bus dar vienas svarus argumentas Pakalnės upę pripažinti vandens keliu. Tada jos vagai ir žiotims gilinti būtų skirtos valstybės lėšos. O sutvarkyta aplinka ir infrastruktūra pasitarnautų čia gyvenančių žmonių gyvenimo gerovei.

Ekonomikos ir finansų komitetas balsų dauguma nusprendė teikti Tarybai sprendimo projektą „Žvejybos infrastruktūros įrengimas Rusnės prieplaukoje, Pakalnės upėje“. Ar politikai pritars šiam projektui, paaiškės kitą savaitę vyksiančiame rajono Tarybos posėdyje.