Tyrimas: žmonių keliamas triukšmas trikdo augalų augimą

migdolaiJAV mokslininkai nustatė, kad žmonių keliamas triukšmas veikia augalų ir medžių augimą bei plitimą, skelbia BBC.

JAV mokslininkų komanda išsiaiškino, kad triukšmas trikdo gyvūnų, kurie apdulkina augalus ir platina sėklas, elgesį. Todėl, pasak jų, tai lėtai keičia mūsų kraštovaizdį, ypač veikia lėtai augančių medžių paplitimą.

Pranešimas paskelbtas „Royal Society Proceedings B”.

Komanda, kuriai vadovavo dr. Klintonas Francis (Clinton Francis) iš Nacionalinio evoliucijos sintezės centro Šiaurės Karolinoje, ištyrė triukšmo poveikį laukinei gamtai Meksikos valstijoje.

Pirmojo iš dviejų bandymo metu ekspertai dėmesį sutelkė į paukščius, kurie, pasak mokslininkų, „yra itin jautrūs triukšmui”.

Mokslininkai padėjo dirbtinių nektaro pripildytų gėlių, kurias apdulkina kolibriai, triukšmingoje ir tylioje vietose. Jie nustatė, kad ūžesys iš tikrųjų padidino paukščių aktyvumą – vienos rūšies ypač. Juodagurkliai kolibriai penkis kartus daugiau atskrisdavo į triukšmingas vietas nei į ramias.

Antrojo bandymo metu mokslininkai ištyrė triukšmo poveikį medžiams. Komanda po 120 medžių triukšmingose ir tyliose vietose pabarstė pušies kankorėžių ir kamera fiksavo gyvūnus, ateinančius pasiimti sėklų. Šiose teritorijoje apsilankė pelės, burundukai, voverės, paukščiai ir zuikiai.

Nustatyta, kad pelės labiau mėgsta triukšmingas teritorijas.

„Mažesnis sėklų kiekis triukšmingose teritorijose galiausiai lems mažesnį medžių kiekį, o tai reikš, kad daugeliui gyvūnų rūšių, kurie gali išgyventi tik miškingose teritorijose, iškils didelė grėsmė, – teigė dr. K. Francis. – Triukšmas vis didėja, ir šiuo tyrimu buvo siekiama akcentuoti, kad tyrėjai turtėtų įvertinti ekologines pasekmes, kurios lemia gamtovaizdžio pokyčius visame pasaulyje”.

elta