Warning: Undefined array key "is_rate_editable" in /home/silutesnau/domains/silutesnaujienos.lt/public_html/lt/wp-content/plugins/wpdiscuz/class.WpdiscuzCore.php on line 1303
Ugdymo įstaigose - veiksmo savaitė „BE PATYČIŲ“ - Šilutės naujienos

Ugdymo įstaigose – veiksmo savaitė „BE PATYČIŲ“

Vieojoje bibliotekoje usimimai 2Jau septintus metus kovo pabaigoje „Vaikų linija“ inicijuoja „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ“, kurios pagrindinis tikslas – keisti visuomenės nuostatas iš palankių patyčioms į nepalankias.

Kasmet didelis būrys įstaigų įsijungia į šios savaitės vyksmą visoje Lietuvoje, šiemet prisijungė ir Šilutės F.Bajoraičio viešoji biblioteka.

Į bibliotekoje surengtą integruotą pamoką „Kaip atpažinti elektroninėje erdvėje patyčias“ rinkosi Šilutės M.Jankaus pagrindinės mokyklos trečiokai su mokytoja Dalia Savickiene. Bibliotekininkės papasakojo, kokios būna patyčios virtualioje erdvėje, kaip jas atpažinti, ir ką daryti, kad jų nebūtų, kur kreiptis su jomis susidūrus, kaip priimti tinkamus sprendimus apie žmones, sutiktus internete. Vaikai sužinojo, kokiose situacijose jie gali pasidalinti privačia informacija, kaip tinkamai elgtis internete. Pamokos pabaigoje susirinkusieji atliko testą „Ar esi saugus internete?“

Degučių filiale vyko popietė vaikams „Išmokime gyventi be patyčių“. Mokiniai diskutavo, kaip pasireiškia patyčios, ar mūsų maži „juokeliai“ draugų būryje kartais nevirsta patyčiomis, žiūrėjo filmuką „Kovojame su elektroninėmis patyčiomis“, kuriame vaikai mokomi būti draugiški visur ir visada, nuo patyčių mokėti apginti ne tik save, bet ir draugus.

Kūrybinės dirbtuvėlės „Draugystės namas“ surengtos Gardamo filiale, jose dalyvavo Gardamo pagrindinės mokyklos pradinukai su auklėtojomis Virginija Lidžiuviene bei Sonata Lidžiuviene. Dalyviai pasidalino mintimis apie patyčias, patiriamas mokykloje ar už jos ribų, kai kurie pripažino, kad kartais kyla noras paerzinti ar pravardžiuoti klasės draugą. Vėliau vaikai piešiniais kūrė draugystės namą.

Grabupių pradinukai peržiūrėjo keletą animacinių filmukų bei filmą „Skriaudėjo šokis“, kuriame akcentuojamas patyčių atpažinimas ir vaikų reakcijos į jas.

Katyčių filiale vietos mokiniai žiūrėjo filmą „Elektroninėje erdvėje bendrauk saugiai!“. Renginio metu buvo skaitomi tekstai apie įvairias situacijas, vaikai turėjo atpažinti skundimą ir pagalbos prašymą.Raudonkepuraite be patyciu

Kintų pagrindinės mokyklos mokiniai piešė savo rankos kontūrus ir ant kiekvieno piršto surašė, į ką gali kreiptis, jei patirtų patyčias. Vyko diskusijos, papasakota, kur vaikai gali kreiptis pagalbos ir kuo suaugusieji gali padėti, kai vaikai praneša apie patyčias.

Juknaičių filialo skaitytojams demonstruoti filmukai „Neskatink smurto, netoleruok patyčių“ ir „Naujokė“, aptartos įvairios matytos situacijos, emocijos. Pašyšių filiale susirinkusieji žiūrėjo meninį filmą „Virtualūs priekabiautojai“, kur pasakojama apie paauglę, patiriančią užgauliojimus internetinėje erdvėje bei parodoma kaip susidoroti su situacija.

Šylių filiale šio kaimo pradinukai buvo mokomi pažinti savo jausmus, kalbėti apie juos, susidraugauti, spręsti konfliktus, prašyti pagalbos, padėti kitiems.

„Skundimas ar pagalbos prašymas?“ – toks užsiėmimas surengtas Traksėdžių bibliotekoje. Vaikams pateiktos įvairios situacijos, jie turėjo pasakyti, ar tai yra skundimas, ar pagalbos prašymas, kaip jaučiasi tie vaikai, kurie patiria patyčias, kokie jausmai kyla tiems, kurie stebi patyčias ir kaip jaučiasi vaikas, besityčiojantis iš kitų.

Žemaičių Naumiestyje vyko popietė „Patyčios – silpnųjų ginklas“. Išsiaiškinta, jog patyčios, tai ne tik pravardžiavimas, erzinimas, stumdymas, mušimas, bet ir ignoravimas, gąsdinimas, apkalbinėjimas. Moksleiviai nusprendė, jog vaikai, kurie priekabiauja prie kitų, turi savų problemų, jų šeimose patyčios yra priimtinas bendravimo būdas. Vaikai sužinojo, kaip reaguoti susidūrus su patyčiomis ir kaip lengviausia jų išvengti. 

Moksleiviai žiūrėjo filmą „Nekentėk tyloje“, dalijosi savo išgyvenimais.

Akcijos dalyviams priminta, kad nesvarbu, kokios patyčių situacijos būna, jie gali jas sustabdyti, o nieko nedarant patyčios tik skatinamos.

Darželinukai irgi netoleruos patyčių

Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras taip pat organizavo renginius bendrojo ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose.   Lopšelyje – darželyje „Raudonkepuraitė“ surengta akcija „Draugystė ir šypsena lydi mus visada“. Jį organizavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Evelina Sobolienė, pedagogės Žibutė Šiaulienė ir Irena Gvildienė, „Tvarkiuko“ klubas, muzikos mokytoja Lina Liakšienė vaikai į renginį atsinešė pačių darytus „Draugystės kalendorius“. Kalendorių padovanojo darželiui, kad vaikai galėtų laikytis kiekvienos dienos temų: šypsenų, meilės, draugystės, gerumo, gėlių, gerų darbų, gražių žodžių ir rankos paspaudimo dienos.

Vaikams paaiškinta, kad teisę į vardą turime kiekvienas, todėl vienas į kitą turime kreiptis vardu. Negalima iš nieko juoktis, vadinti negražiais žodžiais, neteisingai tarti vardą ar pravardžiuoti. Turime gražiai vienas su kitu bendrauti, pagarbiai elgtis. Vaikai žaidė žaidimą „Pasisveikinimas“, kuris ugdo bendravimo įgūdžius, draugiškumą. Vyko diskusija „Kitų panašumai ir skirtumai“. Renginį užbaigė įteiktos gėlės, simbolizuojančios, kad mes norime gyventi be patyčių.

Panašus renginys vyko ir lopšelyje – darželyje „Žvaigždutė“. Vaikai kalbėjo, kas yra patyčios: jei keletas vaikų nuolat šaiposi iš vieno, nepriima jo kartu žaisti, stumdo, juokiasi iš kito aprangos ar kalbos, tai yra patyčios, kurios skaudina. Reikia elgtis su kitu taip, kaip norėtum, kad su tavim elgtųsi, negražu šaipytis iš vardo, aprangos, negražu nepriimti žaisti.

Šilutės r. visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė dėkojo „Žvaigždutės“ ir „Raudonkepuraitės“ darbuotojoms už dalyvavimą veiksmo savaitėje ir renginių dalyviams įteikė dovanėles.

Daugiau nuotraukų – „Šilutės naujienų“ „Facebook“ paskyroje.