Ugniagesių globėjas Florijonas saugos ir Šilutę

ugniagesiai florijonas macijauskas sarkauskasGegužės pradžioje, švenčiant Šv. Florijono – ugniagesių globėjo dieną, Šilutėje bus atidengta šio šventojo skulptūra.

Tokios iniciatyvos autoriai – Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo dalies vadovai dar negali pasakyti, kurioje vietoje iškils dar viena mūsų miestą papuošianti skulptūra. Bet kokiu atveju, ji saugos mūsų miestą nuo gaisrų, bus arti ugniagesių būstinės, o jos aukštis kartu su stovu sieks 4 metrus.

Beliko nuspręsti, kur stovės

Šilutės PGT viršininkas Rimantas Mačijauskas sako, jog idėja pastatyti Šilutėje ugniagesių globėjo skulptūrą tarp Šilutės PGT vyrų sklandė jau daug metų. Bet galimybė realiai ją įgyvendinti atsirado tik šiemet, kai medienos šiai idėjai skyrė Šilutės urėdija ir Šilutės kelių tarnyba.

Tarp saviškių atsirado ir meistras – imtis nelengvo darbo sutiko ugniagesys gelbėtojas Stasys Šarkauskas, turintis Telšių dailės mokyklos diplomą ir skulptoriaus specialybę.

Tad dabar jau kuris laikas šio degutiškio poilsio dienos bėga prie jo daržinėje paversto ąžuolo, svėrusio net 7 tonas, o darbas jau, galima sakyti, eina į pabaigą.

Pati šventojo figūra bus apie 2 m aukščio. Ji bus pastatyta ant panašaus aukščio kolonos. Visi skulptūros pastatymo rėmėjai bus įamžinti specialioje lentelėje.ugniagesiai florijonas skulptura

Iki Šv. Florijono dienos belieka nuspręsti, kur stovės būsimasis Šilutės saugotojas nuo gaisrų ir ugniagesių globėjas. Anot R.Mačijausko, norėta jį pastatyti prie įvažiavimo į PGT teritoriją, bet šiuos planus sujaukė tolesnieji. Mat jau po poros metų dabartinės PGT kieme atsiras naujas gaisrinės pastatas, o išvažiavimas iš teritorijos į gaisravietes skubantiems ugniagesiams turi būti laisvas ir pakankamai platus.

Tad dabar svarstoma, kad naujas miesto globėjas galėtų stovėti kitoje Lietuvininkų gatvės pusėje – kad ir šalia evangelikų liuteronų bažnyčios, arba kur nors kitur, kur patars specialistai.

Šventuoju paskelbtas viduramžiais

R.Mačijauskas pasakoja, kad Florijonas buvęs Romos kariuomenės raštininkas. Sužinojęs, kad iš jo gimtojo miestelio ketinama į vergiją paimti keliasdešimt vaikų, jis apie tai pranešė jų tėvams ir todėl buvo pasmerktas mirti. Prieš mirtį buvo kankinamas ir nuskandintas upėje. Florijono kūną vėliau krante rado našlė, padedant miestelėnams ji ir palaidojo. Šalia Florijono kapo buvo įkurta vaikų prieglauda.

Viduramžiais Florijonas buvo paskelbtas šventuoju, žmonių gelbėtoju nuo gaisrų ir stichinių nelaimių. Lietuvoje nuo senovės buvo tikima, kad Šv. Florijonas sergsti nuo gaisrų, jo skulptūros buvo statomos miestų centruose. Ypač daug jų Žemaitijoje, yra ir Švėkšnoje.

spaudos remimo fondas Projektas: „Kultūros uostas: Kūryba.”