Ūkininkai prarado rapsus, o bulves kiša į vos apšilusią dirvą

SodinaLaukuose jau galima pamatyti ariančius traktorius, tačiau dėl vėlai išėjusio įšalo ir susikaupusio vandens ne į visas teritorijas dar galima įvažiuoti. Dėl kaprizingų orų šiemet kvietrugių sėja vėluoja kone dviem savaitėmis. O iššalę ištisi plotai žieminių rapsų atnešė mūsų ūkininkams didelių finansinių nuostolių.

Vėliau derlių nuims ir ankstyvųjų bulvių augintojai. Pernai tokiu metu šių daržovių daigai jau žaliuodavo, o šiemet tik prieš savaitę – kitą kai kurie ūkininkai jas pradėjo sodinti.

Vis dėlto didžioji dalis Šilutės rajono ūkininkų yra nusiteikę optimistiškai ir tikisi, kad šie metai nebus blogesni už ankstesniuosius. „Turim vilčių, kad šiais metais viskas vyks, kaip buvom suplanavę“, – teigia Šilutės rajono Ūkininkų sąjungos pirmininkas Kęstutis Andrijauskas.

Žiemkenčiai atlaikė žiemą

Pasak K.Andrijausko, šiemet ūkininkams nerimą sukėlė žiemos pabaigoje nutirpęs sniegas ir staiga užėję dideli šalčiai. Baimintasi, kad spaudžiant šaltukui ir pučiant stipriam vėjui žus visas žiemkenčių derlius.

Tačiau atšilus orams pradėjo aiškėti, kad padėtis geresnė, nei manyta anksčiau. „Tikri stebuklai. Daug įtarimų kėlę nugeltę ir pajuodavę žieminiai rugiai sužaliavo“, – džiaugsmo neslėpė K.Andrijauskas.

Ankstesniais metais panašiu metu laukai būdavo sausesni, nes lietūs su perkūnija žemę įšildydavo, o saulė pradžiovindavo. Šiuo metu arti galima tik aukštesnėse vietose esančius laukus.

Šilutės rajono ūkininkai specializuojasi auginti rugius, kvietrugius. Dėl vėluojančios sėjos gali sumažėti derlingumas, vėluoti javapjūtė. Po Joninių prasideda lietūs, ilgos naktys, rūkai, tai irgi kenkia javams.

Pasak K.Andrijausko, nereikia skubinti tik miežių sėjos, nes ši kultūra – lepi, neatspari naktinėms šalnoms. Geriausia juos sėti apie gegužės 5 d., o štai avižas kad ir kovo gale galima berti į žemę, ant jų gali net ir užsnigti.

Netoli Laučių ūkininkaujantis Tomas augina kviečius, rugius, kvietrugius. 37 ha jo pasėlių peržiemojo normaliai, tačiau šalčiai ūkininką buvo labai nugąsdinę. „Žiemkenčiai buvo apgeltę, bet gavę šilumos visiškai atsigavo“, – atsargiai džiaugiasi jis, nes nerimo dėl gamtos kaprizų neatsikratė.Traktorius aria

„Dėl vėlesnės sėjos nusikels kūlimo darbai. O jei ruduo bus šlapias, tai paliksime derlių laukuose“, – kalba Tomas ir prisimena pernykščius orus. Jie buvo pasakiški – geras pavasaris, pusėtinas ruduo, o ir technika nepavedė.

Iššalo rapsų pasėliai

K.Andrijauskas apgailestavo, kad žieminių rapsų būklė – labai prasta: dideli plotai šios kultūros iššalo, teks juos užarti ir sėti iš naujo. Apsėti 1 ha rapsų kainuoja 1000 Lt, o grūdinių kultūrų – apie 700-800 Lt.

„Vargstam, vėluoja darbai, šalta“, – teigia Jonas Šakurskis iš Žemaičių Naumiesčio. Jam džiaugtis nėra kuo, nes iššalo 14 ha žieminių rapsų ir atnešė 14 000 Lt nuostolių. Dabar šį plotą reikia aparti ir apsėti iš naujo.
Gerai peržiemojo 55 ha kvietrugių.

Keiksnodamas šio pavasario šalčius, J.Šakurskis šiuo metu vis dėlto sėja vasarinius rapsus. „Ką darysi, reikia dirbti, nors šalta ir technika ne į visus laukus įvažiuoja“, – guodžiasi ūkininkas.

Ankstyvosios bulvės vėluos

„Bandom klibinti žemę, jei saulė pradžiovins, tai bandysime sodinti, bet dar visur drėgna, vanduo iš upės persisunkęs“, – kalbėjo ankstyvųjų bulvių augintojas iš Rusnės Sergėjus Lacko, anksčiausiai bulves sodindavęs apie balandžio 10 dieną. Anot jo, prieš sodinant bulves reikia žemę pakedenti ir pamatuoti temperatūrą – ji turi siekti 8-10 laipsnių. Šilutės meteorologų duomenimis, trečiadienį 10 cm gylyje dirvos temperatūra buvo 5,3-14,6 laipsnių.

Kitas mūsų kalbintas ankstyvųjų bulvių augintojas šilutiškis Artūras, jas auginantis Rusnėje, anksčiausiai bulves yra sodinęs balandžio 5 d., o ankstyvąsias į turgų jau veždavo birželio vidury. Anot jo, šiemet teko šlapiuose laukuose traktoriuką klampinti, dirva ilgai buvo šlapia, tačiau jis bulves šiemet pasodino balandžio 21 dieną. Natūralu, kad derliaus laukia gerokai vėliau, nei įprasta.

Anot K.Andrijausko, verslininkai stengiasi pasodinti bulves kuo anksčiau, tačiau tradiciškai bulvės sodinamos per Motinos dieną. Rizikuoti ir kišti gumbus į šaltą žemę nėra reikalo, nes augalas tik vargs.

Pamario krašte užaugintos bulvės šilutiškių stalą turėtų pasiekti kaip visada – liepos mėnesį.