Ūkininkai tariasi, ar boikotuos „Žemaitijos pieną“

PIENO KAINOS_2Kelios dešimtys Šilutės savivaldybės ūkininkų pirmadienį apsiautė Seimo nario Alfredo Stasio Nausėdos priimamąjį. Visi jie – pieno gamintojai, pieną priduodantys bendrovei „Žemaitijos pienas“.

Ūkininkus į neviltį stumia kovo 3 dieną „Žemaitijos pieno“ žaliavos pirkimo direktoriaus Mindaugo Čėjausko atsiųstos  sutartys, kuriose nurodoma, kad nuo kovo mėnesio bendrovė už priduoto pieno litrą mokės 4 centais mažiau.

Pasak ūkininkų, pieno supirkimo kaina šiemet mažinama jau antrą kartą – litro kaina 2 centais jau buvo sumažinta iškart po Naujųjų metų.

Kas bus pavasarį?

Ūkininkas iš Katyčių „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad įprastai pieno perdirbėjai superkamo pieno kainą mažindavo, kai karvės būdavo išvaromos į ganyklas. Tuomet padidėja primilžiai, palengvėja ir priežiūra, todėl, pasak ūkininko, ne taip skaudu, kad pienas vienu ar kitu centu pigesnis. Tačiau dabar pieno kaina mažinama žiemą, kai visos karvės – tvartuose. Ūkininkas neabejoja, kad karves išvarius į ganyklas pieno perdirbėjai nepraleis progos kainą mažinti ir dar kartą.

Pavieniai ūkininkai kalbėjo, kad kiekvienam iš jų už pieną mokama atsižvelgiant į jo kiekį, pristatomą per dieną. Ūkininkė iš Rusnės kasdien iš savo 60 karvių primelžia apie 500 litrų pieno. Už tokio pieno litrą jai iki Naujųjų metų mokėjo 24 centus. Dabar supirkėjai siūlo už kovo mėnesį pristatytą pieną mokėti tik 18 centų.

Smulkiausiems pieno tiekėjams, kurie kasdien pristato tik iki 100 litrų, „Žemaitijos pienas“ iki šiol mokėjo vos 14 centų už litrą. Po antrąkart mažinamos kainos jiems už litrą pieno teklius tik 8 centai. Pienininkų nuomone, tai tikras pasityčiojimas.

Parduoti kitur ar tikėtis valdžios pagalbos?

Seimo nariui A.S.Nausėdai pasiguosti atėję ūkininkai čia pat aptarė ir kitus galimus sprendimus.

Nemažai ūkininkų mano, kad vertėtų, kartu sutarus, nutraukti sutartis su „Žemaitijos pieno“ bendrove ir nuo balandžio 1 dienos pieną tiekti kitiems perdirbėjams. Tarp kitų galimų supirkėjų buvo minimos UAB „Marijampolės pienas“, UAB „Vilkyškių pieninė“ ir kt.

Buvo ir tokių ūkininkų, kurie siūlė neieškoti naujų perdirbėjų, bet iškart jungtis į žemės ūkio kooperatyvą „Pienas LT“.

Tačiau buvo manančių, jog „Žemaitijos pieno“ pavyzdžiu mažinti kainas netrukus paseks ir kiti pieno perdirbėjai. Todėl ūkininkai siūlė kviesti aukščiausios valdžios institucijas, kad būtų sustabdyti perdirbėjų užmojai smaugti ūkininkus.

Seimo nario pažadas

Seimo narys A.S.Nausėda ūkininkams pažadėjo informaciją apie bendrovės „Žemaitijos pienas“ mažinamas pieno supirkimo kainas perduoti Seimo Kaimo reikalų komitetui ir Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktoriui Rimantui Krasuckui.

Pasak A.S.Nausėdos, gali būti, kad „Žemaitijos pienas“ neteisėtai mažina pieno supirkimo kainą. Jo žiniomis, yra nustatyta tvarka, kad mažinant supirkimo kainą daugiau nei 3 procentais, departamentui turi būti pateikti svarūs argumentai, kodėl tai daroma.

A.S.Nausėda teigia, kad Seimo Kaimo reikalų komitetas dar nėra gavęs žinių apie pieno perdirbėjų planus mažinti supirkimo kainas.

„Šilutės naujienų“ žiniomis, Lietuvos ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas padėjo ūkininkams surašyti raštą Seimo nariui A.S.Nausėdai. Raštą pasirašę beveik 100 ūkininkų prašo oficialaus atsakymo, ar teisėtai AB „Žemaitijos pienas“ mažina pieno supirkimo kainas.

Ūkininkai tarėsi iki balandžio dar kartą apsvarstyti, ar verta parduoti pieną bendrovei, kuri be jokių argumentų nuo metų pradžios ketvirtadaliu sumažino pieno supirkimo kainą. Nė vienas ūkininkas netiki, kad tiek pat sumažės ir pieno produktų kainos parduotuvėse.

Beje, nė vienas ūkininkas nenorėjo, kad šiame straipsnyje būtų paminėtos jų pavardės. Jie sakė jau turintys karčios patirties, kai tiesos ieškotojus pradeda lankyti ūkininkų veiklą kontroliuojantys įvairių institucijų inspektoriai. Pasak ūkininkės iš Rusnės, jos ūkį Nacionalinės mokėjimo agentūros inspektoriai tikrina net po 3 kartus per metus.

AB „Žemaitijos pienas“ žaliavos pirkimo direktorius M.Čėjauskas „Šilutės naujienas“ patikino, kad bendrovė turi teisę nustatyti naujas pieno supirkimo kainas. Jo teigimu, kainos mažinimo nereikia derinti Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamente.