Ūkininkams laikas suskubti registruoti savo arklius

ArkliaiArtėjant 2016 metų sausio 1-ajai turėtų sukrusti arklių laikytojai, mat tądien įsigalios naujasis Europos komisijos reglamentas dėl arklių registracijos.

Šilutės valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) įspėja, kad jei ūkininkai iki minėtos datos nespės savo arkliuko paženklinti mikroschema, taip pat jam užsakyti ir gauti paso, gali turėti nemalonumų.

Neregistruotų arklių skerdyklos nebepriims

Šilutės VMVT vyriausiasis veterinarijos gydytojas – inspektorius Žilvinas Januška sako, kad naujasis ES reglamentas nemalonumų pridarys ir arklių savininkams, kurie laiko kelerių metų amžiaus arklius, ir tiems, kurie turi tik šiemet atvestų kumeliukų, bet iki šiol nepasirūpino jų paženklinti ir gauti jų pasus, t.y., nustatyti jų tapatybę.

Kiek tokių ūkininkų ir arklininkų mūsų rajone gali būti, nežinoma, mat suskaičiuoti galima tik tuos, kurie savo gyvulius registruoja. Žinoma, kad šių metų balandį Šilutės rajone buvo apie 200 arklių laikytojų, kurie turėjo beveik 300 arklių.

Tie, kurie iki šiol nepasirūpino gauti pasų visiems savo arkliams, dabar tam turi vos pusantro mėnesio. Pasak Ž.Januškos, įregistruoti šiuos gyvulius buvo reikalaujama ir iki šiol, bet vieni arklininkai delsė dėl to, kad paso kaina siekė iki 16 eurų (anksčiau – apie 55 litus), kiti – dėl to, kad jų arkliukų neaptikdavo VMVT tikrintojai arba jie tiesiog nemanė esant reikalinga tai daryti.

Nuo Naujųjų metų sausio 1-osios neregistruoti ir pasų neturintys arkliai bus pripažinti netinkamais žmonių maistui, tad skerdyklos jų nebepriims.

O mikroschemomis nuo Naujųjų metų jau bus ženklinami ir pasai bus išduodami tik tais metais gimusiems kumeliukams. Taigi iki Naujųjų reikia suspėti ne tik užsisakyti, bet ir gauti arklio pasą.

VMVT gali ir bausti

Be to, naujajame reglamente nurodoma, kad arklių savininkas turi užsisakyti ir gauti arklinių šeimos gyvūno tapatybės nustatymo dokumentą per 12 mėnesių nuo jo atvedimo, bet ne vėliau kaip išvykstant iš laikymo vietos. Išimtis bus taikoma tik tais atvejais, kai kumeliukas bus perkeliamas kartu su kumele.

Tad dabar įregistruoti savo arklius norintys laikytojai privalės atlikti tris žingsnius. Pirmiausia jiems teks atlikti vadinamąjį grafinį arklio žymų aprašymą (aprašomąjį piešinį). Tai padaryti gali veterinarijos gydytojai arba veislininkystės specialistai. Tuomet arkliui po oda bus įvedama speciali mikroschema su numeriu, o tai padarius turės būti užsakomas ir pasas, kuris bus gaminamas ūkininkui sumokėjus 15,93 euro.

Arklių laikytojai dėl šių procedūrų turi kreiptis į ūkį aptarnaujantį privatų veterinarijos gydytoją.

Ž.Januška primena, kad nesilaikančius šios tvarkos arklių laikytojus VMVT turi teisę bausti. Pirmą kartą gali būti skirta bauda nuo 29 iki 116 eurų, nesitvarkantiems ir toliau bauda sieks nuo 290 iki 579 eurų, be to, gali būti konfiskuojamas gyvulys.