Ūkininkams rimtai grasina kiaulių maras ir paukščių gripas

antys 2Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, jog mūsų šalies ūkininkams šiuo metu rimtai grasina du virusai: Lenkijoje jau užfiksuota 10 paukščių gripo atvejų, o šalia Šilutės esančiame Plungės rajone neseniai sumedžiotas Afrikiniu kiaulių maru užsikrėtęs šernas.

Paukščių gripas plinta pavasarį ir rudenį

Šilutės VMVT viršininkas Vytautas Jasaitis sako, kad pas kaimynus lenkus jau kelis mėnesius siaučiantis paukščių gripas tenykščiams ūkininkams jau padarė milžiniškų nuostolių. Per pastarąjį laiką nustatyta jau 10 šios ligos židinių, Lenkijos ūkininkams teko sunaikinti dešimtis tūkstančių kalakutų ir vištų.
Beje, didelio patogeniškumo H5N8 potipio paukščių gripo virusas yra pavojingas ir žmogui, jis sukelia į gripą panašius simptomus.

Priminsime, kad Lietuvoje paskutinį kartą liga buvo nustatyta 2017 metais, tuomet rastos penkios jos pakirstos gulbės: keturios Kaune ir viena Klaipėdoje.

2019 m. buvo ištirta 60 naminių paukščių (vištos, antys) kraujo mėginių tyrimų rezultatai buvo neigiami. „Didžiausia grėsmė paukščių gripo virusui plisti kyla pavasarinės ir rudeninės laukinių paukščių migracijos laiku. Ligą dažniausiai perneša šiuo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie užkrečia aplinką. Naminiai paukščiai užsikrečia per užterštą lesalą ar vandenį, nors virusas gali būti perduodamas ir per inventorių, rūbus ar avalynę. Naminius vandens paukščius pavasarinės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu privaloma laikyti pastatuose, išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad jie neturėtų kontakto su laukiniais (aikštelė iš visų pusių aptverta, o iš viršaus uždengta tinklu arba stogu)“, – primena V. Jasaitis.

Pastebėjus naminių ar laukinių vandens paukščių gaišenas, VMVT prašo nedelsiant pranešti Šilutės VMVT telefonu (8 441) 62286, 62285 arba nemokamu, visą parą veikiančiu telefono numeriu 8 800 40 403.

Kiaulių maras – Plungėje

VMVT taip pat informuoja, jog gretimame Plungės rajone patvirtintas Afrikinio kiaulių maro atvejis.

Šilutės rajone ši liga buvo užfiksuota pernai rugpjūčio viduryje, ja buvo užsikrėtęs Gardamo seniūnijos Pašiliškių kaime sumedžiotas šernas. Naujų atvejų Šilutės rajone kol kas nenustatyta, bet tiriami visi sumedžioti šernai. Tačiau rizika, pasak V. Jasaičio, yra didelė.
Todėl VMVT specialistai dar kartą primena rajono ūkininkams – paukščių ir kiaulių laikytojams, kad dabar itin svarbu griežtai laikytis visų biosaugos reikalavimų.

VMVT įspėja gyventojus, vykstančius į Lenkiją, kad vengtų lankytis kaimyninės šalies paukščių laikymo vietose ar ūkiuose, tokiu būdu nesudarytų galimybių pernešti ligos sukėlėjų. Taip pat nerekomenduojama vežti į Lietuvą lenkiškus paukščius, paukštieną ar kiaušinius. Labai svarbu, kad į Lietuvos teritoriją grįžtančios transporto priemonės, naudojamos naminiams paukščiams gabenti, būtų valomos ir dezinfekuojamos.