Ukrainiečiai Šilutėje ieško… surogatinės motinos

PregnantMoney„Ieškoma surogatinė mama. Sveika, iki 35 metų, pagimdžiusi sveiką ar sveikus vaikus normaliu būdu, be Cezario pjūvio. Atlyginimas – 5000 USD“.

Toks skelbimas kartu su telefonu ir elektroninio pašto adresu balandžio 8-ąją atsirado „Šilutės skelbimuose“.

Kas gi gali tikėtis, kad šilutiškė už pinigus pagimdys vaiką ir jį atiduos užsakovams? Pabandėme tai išsiaiškinti.

Dauguma komentatorių smerkė

Porą mėnesių publikuojamas šokiruojantis skelbimas, be abejo, sulaukė interneto svetainės lankytojų komentarų.
„Važiuok pas čiurkus, gal ten ir rasi debilę. Kaip mama galėtų savo vaiką parduoti?“ – rašė Viktoras.

„Kur policija žiūri? Vaiką pirkti nori. Įsivaikinkit, pilna“, – pridėjo XXX.

Buvo ir tokių, kaip pasivadinusi „Ji“, kuri iš karto pareiškė sutinkanti pagimdyti vaiką, ir paviešino savo telefoną…
„Jūsų kaina tai juokinga, mažiausiai 5000 000 Eur“, – replikavo Jurga.

O Astos nuomonė tokia: „Rimtai, nesveiki esam. Pilni vaikų namai, nuvažiuokit ir įsivaikinsit. Kas gali savo vaiką parduot, man nesuvokiama!!!!!!!!“

„Susidomėjęs“ ne tik nusistebėjo, kas tokius skelbimus deda, kokia mama galėtų vaiką parduoti, bet ir replikavo, jog „taip nesidaro!“ O kad būtų labiau įtikinama, dar ir riebų rusišką keiksmą įpaišė…
 
Patariančiųjų įsivaikinti buvo ir daugiau. Atsirado ir tokių, kurie prašė paaiškinti žodžio „surogatinė“ reikšmę…
Didesnio užmokesčio nebūtų, bet GALBŪT…

Paskambinome skelbime nurodytu telefonu ir prisistatėme moterimi, kuri atitinka nurodytus kriterijus ir kuriai labai reikia pinigų.

Paaiškėjo, kad surogatinės motinos ieško kūdikio susilaukti nebegalinti vyresnio amžiaus pora, gyvenanti Kijeve (Ukraina).

Keista, bet ukrainiečių tarpininkas – lietuviškai kalbantis vyras, atsiliepęs telefonu, kažkaip neužtikrintai pasakojo tos šeimos problemas ir planą, kaip galėtų įsigyti vaiką.

Sakė, kad kijeviečių šeima prieš kurį laiką palaidojo dukrą (lyg mirė, lyg žuvo) ir negali užmiršti savo skausmo, todėl nori būtinai susilaukti kito savo vaiko. Moteriai – gal 52, gal 53 metai, todėl gimdyti pati ji nesiryžta.

Tarpininkas tikino, kad nelaimingai šeimai pagimdyti kūdikį pasiryžusi savanorė GALBŪT būtų apgyvendinta viešbutyje Ukrainoje, jai būtų apmokėtos kelionės išlaidos. Kūdikis būtų pradėtas dirbtiniu būdu mėgintuvėlyje, surogatinei motinai tektų jį tik išnešioti. Būtų apmokėtos visos medicinos paslaugos ir priežiūra klinikoje, bet skirti didesnės nei 5000 dolerių sumos už tokią paslaugą pačiai moteriai kijeviečiai neišgalėtų. Tačiau šeima turi net tris butus, tad GALBŪT vieną jų užrašytų kūdikį išnešiojusiai lietuvei.

Tiesa, butai yra Luhanske ir Kryme. Na ir kas, kad ten dabar – karas, kad Krymą pasigrobė Rusija. Vyriškis patarinėjo, kad kūdikį pagimdžiusi mamytė gautą butą galėtų parduoti.

Pašnekovas neįžvelgė problemos ir dėl to, kad „sveikai, iki 35 metų, pagimdžiusiai sveiką ar sveikus vaikus normaliu būdu, be Cezario pjūvio“ moteriai tektų metus ar ilgiau palikti savo šeimą ir vaikus – juk nežinia, kiek truks dirbtinio apvaisinimo, embriono perkėlimo procedūros, kūdikio išnešiojimas… „Turėtumėte susitarti su vyru“, – patarė „kandidatei“ vyriškis.

Kodėl ieško lietuvės? Pasak pašnekovo, bandė ir Ukrainoje, bet savanorių neatsirado. Jis neslėpė, kad ir Šilutėje į šį skelbimą per du mėnesius pasidomėjo tik dvi moterys. Pirmoji, išklausinėjusi apie sąlygas, antrą kartą nebepaskambino.

Antroji, kaip supratote, buvo iš „Šilutės naujienų“.

Lietuvoje – sunkus nusikaltimas

Skelbimas – nekasdienis, tad užsimojome pasiaiškinti, ar Lietuvoje įmanoma pagimdyti vaiką svetimai šeimai?
Šilutės policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas apie tokį skelbimą sužinojo iš „Šilutės naujienų“.

Nustebęs jis priminė, kad surogatinės motinystės įstatymo Lietuvoje nėra, todėl panašius veiksmus atlikti draudžiama. Jei būtų nustatytas toks kūdikio išnešiojimo ir atidavimo atvejis iš anksto susitarus su to pageidaujančia šeima, tai būtų prilyginta žmogaus pardavimo ar dovanojimo sandoriui, vadinasi, atsakomybė būtų baudžiamoji.

Lietuvoje net ir įteisinti tokio vaiko gimimą būtų neįmanoma.

„Tai būtų sunkus nusikaltimas, už kurį galima net iki 12 metų laisvės atėmimo bausmė“, – komentavo A.Mikalauskas.

Tačiau vien skelbimo paviešinimas atsakomybės neužtraukia, tad ir tokio skelbimo autorių policija neieškos. Bausti galima tik už užfiksuotą susitarimą dėl sandorio.

Beje, surogatinės motinystės įstatymai priimti daugelyje šalių – Rusijoje, Kipre ir toje pačioje Ukrainoje. Tad jei svetimą kūdikį išnešioti pasiryžusi lietuvė išvyktų į vieną šių šalių ir ten pagimdytų bei paliktų kūdikį, jai baudžiamoji atsakomybė negrėstų.