Unikali trikampė medinė Degučių bažnyčia dvelkia namų jaukumu

Deguciu baznyciaJos unikalumas – trikampė forma. Neįprasta savo architektūrine kompozicija Degučių trikampė bažnyčia iki šiol lieka paslaptimi – kodėl jos sienos trys? Ieškoti sakralesnių paaiškinimų vietiniai gyventojai nesiima ir formą jie aiškina kiek paprasčiau: „Manoma, kad ją statė trys broliai, todėl ir bažnyčia trikampė, o gal taip buvo paprasčiau, o gal ir reljefas buvo tinkamesnis tik tokiai. Didelės bažnyčios čia nereikėjo, nes ji buvo skirta tarnams, kad nereiktų jiems važiuoti į Vainutą. Kas ten dabar žino…“

Sakralinė geometrija

Nors kiekviena kultūra trikampei formai teikia savitų reikšmių, dauguma jų ženklina tam tikrą jungtį. Krikščionių tradicijoje trikampiu vaizduojama Šventoji Trejybė, dangaus-žemės-žmogaus triada. Manyti, kad bažnyčios statinio planas – tik pasiskolinta idėja iš netoli matyto pavyzdžio, gan paprasta. Turint omenyje, kad forma turi sakralinės geometrijos bruožų.

Apie geometrinių formų poveikį žmogaus būsenai kalba ir šiuolaikinė psichologija. Ją aiškinti padeda per ilgus amžius sukaupta sakralinės geometrijos patirtis, siekianti net Graikijos, Platono laikus. Jau tuomet kalbėta apie geometrinių formų teikiamą tam tikrą informaciją, būdą lavinti išmintį.

Taigi, trikampė forma, jungianti dangaus-žemės-žmogaus sferas arba ženklinanti Šventosios Trejybės saitus, nešanti išmintį, įsileidžia vidun į mažą bažnytėlę kiekvieną norintįjį Šilutės rajono Degučių kaime.
Forma atnešė ir titulą

Ji viena tokia medinė Lietuvoje, išlikusi dar nuo XVIII amžiaus, kuomet Vainuto seniūno Tado Bilevičiaus pastangomis buvo pastatyta ant miesto kalvelės. Liaudiškojo tipo trikampis pastato planas – tai baroko architektūrinis palikimas. Šios formos sakraliniai pastatai buvo paplitę ir visoje Europoje. Nemažai pavyzdžių dar išliko Lenkijoje.

Daugiau apie tai skaitykite Karolinos Remeikaitės straipsnyje „Unikali trikampė medinė Degučių bažnyčia dvelkia namų jaukumu“.