Pirmąsyk Klaipėdoje vykęs uosto technologijų hakatonas „Portathon Baltic 2019“ tapo stipriu „Inovacijų savaitės“ akordu Vakarų Lietuvoje. 48 valandas kūrę jaunieji mokslininkai sugeneravo ir komisijai pristatė 18 inovatyvių ir ambicingų sprendimų, galinčių prisidėti prie uosto veiklos gerinimo, taršos mažinimo ir t.t.
Šiame hakatone dalyvavo ir šilutiškių „Tavo robotas“ komanda, pernai gruodį triumfavusi Klaipėdoje organizuotame hakatone „Industry 4.0“. Šįkart mūsų komandai sėkmė šypsojosi mažiau, jie iškovojo šeštąją vietą. Visgi mūsiškiai įgijo dar daugiau patirties, užmezgė ryšius su užsienio universitetų mokslininkais ir viliasi savo pasiūlytą idėją plėtoti toliau.
Laimėjo Klaipėdos universiteto atstovai
„Inovacijų savaitės“ banga nusirito per Vakarų Lietuvą – Klaipėdos mokslo ir technologijų parke rugsėjo 20 d. prasidėjo 48 valandų trukmės idėjų ir prototipų generavimo maratonas „Portathon Baltic 2019“. Renginiu buvo siekiama pateikti uostui ir čia veikiančiam verslui reikalingų bei aktualių sprendimų.
Hakatono organizatorių iššūkį priėmė ir dėl 4 000 eurų prizinio fondo varžėsi apie 80 dalyvių iš Lietuvos bei užsienio. Iš komandų buvo tikimasi idėjų, pritaikomų logistikos sektoriuje, automatizuojant ir skaitmenizuojant uostų terminalų įrangą bei įvairius procesus, plėtojant išmanias transporto ekosistemas. Itin buvo laukiami sprendimai, galintys prisidėti mažinant taršą ir triukšmą uostų teritorijose bei greta jų.
Į komandas pasiskirstę dalyviai Klaipėdos mokslo ir technologijų parke savo sprendimus, padedant mentoriams iš akademinės bendruomenės ir verslo organizacijų, kūrė 48 valandas, o vėliau pristatė komisijai.
Paaiškėjo, kad 4 000 eurų prizinį fondą pasidalino Klaipėdos universiteto atstovai, o taip pat svečiai iš Blekingės technologijų instituto (Švedija).
Pristatė diagnostinę sistemą
Šilutėje veikiančios laboratorijos „Tavo robotas“ įkūrėjas Eivanas Maksvytis „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad šis renginys buvo gerokai didesnis negu gruodį, o tokio renginio, orientuoto į uosto veiklos gerinimą, anksčiau išvis nebuvo. Hakatone dalyvavo ne tik lietuvių, bet ir švedų, olandų, vokiečių, danų komandos.
Šilutiškiai hakatone pasiūlė uosto prieplaukų autonominę priežiūros ir diagnostikos sistemą. Ši idėja gimė, kai jie apsilankė uosto krovos terminale, paplaukiojo po ekvatoriją su locmanu.
„Pasirodo laivai, kaip ir vairuotojai, vieni būna atsakingi, o kiti ne. Kartais laivai prie krantinės švartuojasi per drąsiais judesiais ar be atsakomybės ir sulaužo krantinių apsauginį barjerą. Tas barjeras yra nepigus daiktas. Uosto administracija juos turi keisti, deja, nežino, kuris laivas ir kada jį sulaužė“, – pasakojo E. Maksvytis.
Norėdami padėti išspręsti šią problemą, „Tavo robotas“ komanda sukūrė diagnostinį aparatą, kuris padėtų išsiaiškinti pažeidėjus. Aparatas turėtų pranešti, kurioje krantinėje ir kada buvo sulaužytas apsauginis barjeras. Šiuo metu padarytą žalą pamato locmanai arba kiti prie krantinės besišvartuojantys laivai. Išsiaiškinti kieno tai kaltė sunku, nes uosto teritorijoje plaukioja daugybė laivų.
Hakatone šilutiškiai pristatė aparatą, skirtą susekti, kas sugadina krantinių apsauginius barjerus. Deja, komandai, kurią sudarė Eivanas ir keturi studentai, atsirado tam tikrų techninių kliūčių, neleidusių užimti aukštesnės vietos.
„Kitos komandos buvo gerokai labiau pasiruošusios, profesionalesnės. Jose buvo vyresnių kursų studentų ir profesionalų“, – kitus dalyvio įvertino „Tavo robotas“ įkūrėjas.
Tiesa, E. Maksvytis neatmeta galimybės šią idėją tobulinti ir ateityje. Pasak jo, toji diagnostinė sistema pretenduoja tapti pirmuoju šilutiškių startuoliu.
Gimnazijoje dėstomi robotikos pradmenys
Eivanas pasidžiaugė, kad nuo šių mokslo metų pradžios Šilutės pirmojoje gimnazijoje pradėti dėstyti robotikos pradmenys. Šią discipliną, kaip pasirenkamą dalyką, pasirinko 9 moksleiviai. Per savaitę gimnazistai turi dvi robotikos pradmenų pamokas, tačiau, anot E. Maksvyčio, jiems taip įdomu, jog lieka ir po pamokų, ateina per pertraukas.
Nuo spalio „Tavo robotas“ laboratorijoje ir vėl pradės veikti robotikos būrelis, į kurį atvažiuos vaikai iš Šilutės rajono mokyklų. Robotikos pradmenų mokysis apie 60 vaikų.
Dabar laboratorija išsiplėtė per kelis kabinetus, turi daug inventoriaus. E. Maksytis džiaugiasi, kad prie komandos prisijungė patirties turintis kolega Antanas Povilaitis.
Rašyti atsakymą