Urologas Edgaras Padimanskas: „Šilutės rajono gyventojams vis dažniau diagnozuojamas šlapimo pūslės vėžys“

pusles vezys1Tokiu teiginiu pokalbį pradėjo VšĮ Šilutės ligoninės gydytojas Edgaras Padimanskas. Urologas perspėja, kad šia liga susirgę žmonės nejaučia jokių simptomų. Jo teigimu, šlapimo pūslės vėžys dažniausiai nustatomas per vėlai, todėl gydytojas ragina tiek vyrus, tiek moteris bent kartą per metus pasitikrinti savo sveikatą.

Tik vasarį – 4 operacijos

Šiuo metu gydytojas E.Padimanskas pastebi, jog Šilutės rajono gyventojams bent kartą per mėnesį yra nustatomas šlapimo pūslės vėžys. Šią tendenciją medikas stebi jau daugiau nei metus. Pasak urologo, ne tik besiskundžiantiems, bet ir apsilankiusiems profilaktiškai randama auglių šlapimo pūslėje. Deja, daugiausia piktų navikų.

Per vasarį net keturiems žmonėms buvo nustatyti nauji augliai, visus juos jau operavo gydytojas E.Padimanskas Šilutės ligoninėje. Urologas dar kartą patvirtina, kad iš šių 4 atvejų, du navikai buvo diagnozuoti visai atsitiktinai, konsultacijų metu. Vienos jų metu gydytojui apžiūrint paciento prostatą, buvo patikrinta ir šlapimo pūslė, kurioje rastas auglys. Kiti du žmonės skundėsi, jog šlapinantis išteka kraujo.

Dažniausiai nieko neskauda

„Ši liga paslaptinga tuo, kad žmogui nieko neskauda. Pagrindinis ligos požymis – šlapimas su krauju. Žmogus nesiskundžia, nes jaučiasi sveikas, ir nors nesupranta iš kur tas kraujas, numoja į jį ranka. Svarsto, kad kažkada burokėlių suvalgė daugiau ar ko kito… Deja, jei jau pamatėte kraujo šlapime, tai jau yra signalas, kad augliukas yra gerokai pažengęs“, – perspėja urologas.

Gydytojas aiškina, jog augliuką rasti geriausia kol kraujo dar nėra. Tai lengviau tiek operuojančiam gydytojui, tiek pačiam pacientui. Navikai randami planinių echoskopijų metu. Vyrams virš 50 metų net ir nesijaučiant blogai, E.Padimanskas ragina kartą per metus apsilankyti pas urologą.

„Kai auglį nustatome pirmą kartą, mes jį išpjauname ir išsiunčiame ištyrimui į Vilnių. Jei auglys yra labai agresyvus, peraugęs šlapimo pūslės raumenis, tada jau atliekama antroji operacija šalies trečio lygio ligoninėse. Tuomet šalinama visa šlapimo pūslė, kad auglys neplistų. Jei augliukas yra mažiau agresyvus, tada po operacijos praėjus maždaug 6 savaitėms operacija kartojama, tik jau be išorinio pjūvio“, – apie šlapimo pūslės vėžio gydymą aiškino urologas E.Padimanskas.

Žinoma kraujas šlapime gali pasirodyti ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui dėl inkstų akmenligės, tačiau tokiu atveju žmogui jau skauda. Taip pat ir dėl šlapimo pūslės ūmaus uždegimo, bet tada juntamas skausmas pilvo apačioje ir kiti simptomai.
Urologas ragina ir moteris nebijoti kreiptis pas gydytoją dėl šlapimo nelaikymo. „Nebijokite, nes tai yra liga, kurią galime pagydyti“, – sako gydytojas E.Padimanskas.

Nuolat taiko naujoves

Jau dešimtmetį Šilutės ligoninėje dirbantis gydytojas E.Padimanskas nuolat dalyvauja įvairiuose mokymuose, seminaruose ar programose. Tokiu būdu tobulėdamas naujoves jis taiko ir Šilutėje. Anot mediko, per tą laiką  kai jis dirba gydytoju Pamario krašte, palengvėjo šių ligų diagnozavimas.

„Iki tol ligoninėje buvo atliekamos tik prostatos šalinimo operacijos. Vėliau dalyvavau programoje „Ankstyvojo prostatos vėžio dignostika“, ir nuo tada įstaigoje pacientams jau atliekame ir prostatos biopsiją“, – prisiminė gydytojas.

Vėliau ligoninė įsigijo naują laparoskopą, tad buvo sukomplektuota visa urologinė laparoskopinė įranga. Pasak gydytojo, tai leido be išorinio pjūvio atlikti tiek prostatos, tiek netoli pažengusias šlapimo pūslės vėžio operacijas.

Be to, Šilutės ligoninėje gydytojas E.Padimanskas pradėjo ir inkstų operacijas, o po vėlesnių mokymų E.Padimanskas operuoja ir moteris – padeda joms atsikratyti šlapimo nelaikymo problemos. Dar prieš du metus ši operacija buvo naujovė.

Prieš keletą mėnesių gydytojas E.Padimanskas buvo išrinktas Lietuvos gydytojų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininku, ankščiau jis aktyviai dalyvavo Lietuvos gydytojų profsąjungos veikloje. Už profesionalų darbą jį gerbia pacientai, džiaugiasi ir pasitiki kolegos, todėl, anot gydytojo, jis ir nusprendė dalyvauti konkurse užimti vyriausiojo gydytojo pavaduotojo medicinai pareigas.

Gerb. gydytojau,

kalbama, jog dalyvausite konkurse užimti vyr. gydytojo pavaduotojo pareigas?

„Prieš keletą metų pirmą kartą susimąsčiau apie šias pareigas. Vėliau, man tapus pirmininku bendradarbiai palaikė dar labiau. Tad paskelbus šį konkursą, kolegos, kurie tikėjo ir tiki manimi, mano sumanymais paskatino jame dalyvauti“, – sakė E.Padimanskas.

Iš Marijampolės kilęs gydytojas, kaip jis pats sakė, jau priprato prie šio krašto, jam gera čia gyventi, turi gerų draugų ir puikius kolegas.

„Aš norėčiau, kad mūsų įstaiga ir toliau gyvuotų, kad tobulėtume drauge ir ją išsaugotume. Mūsų ligoninė daugeliui suteikia reikalingą pagalbą. Daug žmonių emigruoja, o pensininkai, vyresnio amžiaus žmonės lieka vieniši, todėl jiems pasidaro sunku nuvažiuoti iki Klaipėdos ar kitų didesnių miestų ligoninių. Todėl kuo daugiau ir platesnio spektro kvalifikuotą medicinos pagalbą jiems galėsime suteikti čia, tuo daugiau turėsime pacientų. Todėl aš ir stengsiuosi siekti, kad gydymo įstaiga išliktų, kad dirbtume kokybiškai, o darbe galėtume taikyti kuo daugiau naujovių“, – trumpai apie savo planus papasakojo E.Padimanskas.

Parengė Viktorija SKUTULIENĖ, Šilutės ligoninės atstovė viešiesiems ryšiams