Usėniškiai saugią aplinką ir gerbūvį kuria veikdami kaip vienas kumštis

Valdzia Usenuose_zmonesSavivaldybės vadovams 2017 metų veiklos ataskaitą pristatant Usėnuose, seniūnas Algirdas Rauktys irgi pristatė išsamią, nuotraukomis iliustruotą seniūnijos veiklos ataskaitą už praėjusius metus. Joje atsispindi sutvarkytos gatvės, įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, išvalytas tvenkinys, suorganizuota daugybė kultūrinių renginių, nepamiršti seniūnijos ilgaamžiai ir sunkiai besiverčiančios šeimos.

Usėniškiai gali džiaugtis, kad jų gyvenvietė yra viena saugiausių Šilutės rajone, nes nusikalstamumas čia siekia tik 2,5 proc. nuo visų nusikalstamų veikų. Vietiniai didžiuojasi ir savo teatru, kuris miestelio, o ir Šilutės krašto vardą garsina visoje Lietuvoje.


Susitikimo metu pasidžiaugta, kad Usėnuose – sprendžiant problemas, organizuojant renginius ar bendras veiklas – glaudžiai bendradarbiauja bendruomenė, seniūnija, mokykla, biblioteka, bažnyčia.

Valė tvenkinį, įrengė kameras

Usėnų seniūnas A.Rauktys pasakojo, kad 2017 metais seniūnijoje gyveno 1 245 gyventojai. Savo gyvenamąją vietą naujai deklaravo 69 asmenys ir tai yra 24 žmonėmis daugiau nei 2016-aisiais.

11 seniūnijoje gyvenančių šeimų yra įtrauktos į socialinės rizikos šeimų sąrašą. 2017 metais naujai įrašyta 1 šeima, išbrauktos dvi. Seniūnas sakė, kad mažėja paramos maisto produktais gavėjų skaičius, jų dabar yra 180, o anksčiau būdavę ir 340. Pagal viešųjų darbų programą buvo priimti 6 asmenys, padėję seniūnijoje atlikti įvairius darbus.

Pernai Usėnuose baigta kapitaliai remontuoti viena gatvė ir pradėta ruošti dokumentacija kitų gatvių remontui. Usėniškiai dar nori įrengti gatvių apšvietimą Kavolių ir Galzdonų kaimuose bei pabaigti tvarkyti šaligatvius Usėnų kaime.

Seniūnijoje yra 14 vėjo jėgainių, jų bus pastatyta ir šiemet. Iš vėjo jėgainių bendruomenė gauna nemažą paramą – į metus 30 000 Eur.

Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis pastebėjo, kad infrastruktūrai tai didelė pagalba, tačiau bendruomenė turi sutarti, kur šias lėšas panaudoti. Pavyzdžiui, už dalį šių lėšų usėniškiai įsirengė vaizdo stebėjimo kamerų ir dalį apšvietimo miestelio parke, palei upelį, aplink kultūros namus. Anot seniūno, nors miestelėnai ir nuogąstavo, kad bus nuolat stebimi, visgi šios kameros davė naudos. Pernai buvo keli chuliganizmo atvejai, tačiau su jų kaltininkais pavyko susitarti gražiuoju, neperduodant jų policijai.

„Mūsų seniūnijos ir bendruomenės ryšiai glaudūs, nes viena be kitos jos neišsiverčia“, – sakė seniūnas.

Gavę paramą iš Gamtos rėmimo fondo, usėniškiai bendromis jėgomis išsivalė tvenkinį. A.Rauktys dėkojo bendrovei „Goldengrass“, kavinei „Po liepa“ ir dar keliems gyventojams, kurie paskolino galingus siurblius vandeniui išpompuoti. „Patys pompavome ir dumblą vežėme, kurio tvenkinyje vietomis buvo iki 1,5 metro“, – prisiminė jis.

Dumblas iš tvenkinio buvo išvežtas į kelias vietas: vienoje vietoje išlygino duobę, o kitoje vietoje padarė kalniuką, kad žiemą vaikai nuo jo galėtų su rogutėmis nusileisti.

A.Rauktys taip pat parodė, kaip seniūnijos gyventojai kartu švenčia valstybines šventes – ir šaškėmis žaidžia, ir cepelinus verda, ir skrajutes daro, ir įvairias edukacines veiklas vykdo. Usėniškiai aktyviai dalyvauja ir įvairiose sporto varžybose – tinklinio, krepšinio turnyruose.
Artėjant Žolinei usėniškiai nori įvesti naują tradiciją – pasidalinti savo užaugintu derliumi su tais, kuriems to reikia. Dar viena nauja Usėnų tradicija – pasveikinti  naujagimius, kuriuos skaičiuoja nuo Žolinės iki Žolinės. Pernai jų buvo gausiai – net 17.

Miestelio pasididžiavimas – etnografinis teatras, garsinantis Usėnus ir Klaipėdoje, Tauragėje, Šilalėje bei moterų ansamblis „Smiltė“.

Siūlys susimokėti už lietaus vandenįValdzia Usenuose

UAB „Šilutės vandenys“ direktorius Alfredas Markvaldas supažindino, kad bendrovė įgyvendino europinius projektus tiek Usėnuose, tiek Žemaitkiemyje. Šiems miesteliams pastatė bendrus valymo  įrenginius, taigi dabar abiejų gyvenviečių nuotekos valomos kartu.

A.Markvaldas apgailestavo, kad daug gyventojų nėra prisijungę prie šių įrenginių. Šiai dienai su visais negyvenamais būstais yra neprijungtas 61 būstas Usėnų ir Žemaitkiemio gyvenvietėse. Pasak A.Markvaldo, šį projektą tikrina Vyriausybė ir Aplinkos ministerija ir UAB „Šilutės vandenims“ yra išrašyta pusės milijono eurų bauda. Kol kas ji dar ginčijama teismuose ir direktorius tikisi, kad bus priimtas sprendimas pasirašyti taikos sutartį su Aplinkos ministerija.

„Bet mes turėsime būti įsipareigoję prijungti likusias sodybas“, – sakė A.Markvaldas. Taigi vasarai prasidėjus, „Šilutės vandenys“ darys susitikimus su gyventojais ir bandys juos įtikinti jungtis prie valymo įrenginių.

Kita problema, panaši kaip ir Juknaičių seniūnijoje, yra lietaus nuotekos. A.Markvaldo žodžiais sakant, atrodo, ir nauji tinklai pakloti, ir seni renovuoti, bet 80 proc. nuotekų sudaro lietaus vandenys.

Įtariama, kad lietaus vanduo atiteka iš gyventojų, prijungusių savo nuotekas į fekalinę kanalizaciją. Dėl šios priežasties usėniškiai irgi bus bus tikrinami, kaip vienas iš problemos sprendimo būdų jiems bus pasiūlyta susimokėti už lietaus nuotekas pagal patvirtintus įkainius. Ši žinia papiktino kai kuriuos usėniškius, žmonės neslėpė nenorintys papildomai mokėti už lietaus vandenį.

„Tai kur dėti tą lietų?  Jeigu už lietaus vandenį reiks mokėti, išvis nebeleisime vandens iš krano. Kišim kibirus po lietumi ir gersime, kad nenubėgtų lietaus vanduo. Ir gersim lietaus vandenį, neleisime iš kriauklės. Neįmanoma, neišsimokėsime…“, – pasigirdo piktos replikos iš salės.

Baigdamas savo pasisakymą A.Markvaldas pasidžiaugė, kad Šilutės rajone vandens kokybė atitinka visas higienines normas ir jį galima gerti nevirintą. Bet reikia suprasti, kad vanduo kuo mažiau naudojamas, vamzdžiuose genda.

Viena saugiausių seniūnijų

„Bendruomenė susitelkusi, nusikalstamumas nedidelis. Aktyviai kuriate saugią aplinką savo bendruomenėje, savo seniūnijoje, tuo reikia tik pasidžiaugti“, – sakė Šilutės r. policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas, Usėnus priskirdamas prie saugiausių Šilutės rajono seniūnijų. Jis pasakojo, kad rajone tarp nusikaltimų pirmauja vagystės, smurtas artimoje aplinkoje ir vairavimas išgėrus.

Tuo tarpu Usėnuose per 2017 metus pradėti 17 ikiteisminių tyrimų, iš kurių 2 dėl vagysčių, 4 smurto, 5 dėl neblaivių vairuotojų. A.Mikalauskas pasidžiaugė, kad Usėnų seniūnijoje nėra tokios šeimos, pas kurią nuolat reikėtų važiuoti dėl smurto. Pavyzdžiui, kitose seniūnijose yra šeimų, pas kurias pareigūnams tenka apsilankyti bent kartą per savaitę.

A.Mikalauskas taip pat ragino saugoti savo turtą, nes pavagiamas dažniausiai tas turtas, kuris nėra saugomas. „80 proc. iš visų pavogtų mašinų buvo laisvai prieinamos – raktai mašinoje, mašina atrakinta, dar ir dokumentai įdėti. Tik sėsk ir važiuok“, – pavyzdį pateikė jis.
Panašiai gyventojai elgiasi ir su brangiais daiktais – nerakinamose malkinėse, sandėliukuose laiko benzininius pjūklus, žoliapjoves. Vagims belieka ateiti, pasiimti daiktą ir išeiti. Komisariato viršininkas taip pat ragino saugotis ir sukčių, kurie paskambinę į laidinį telefoną apsimeta, kad kažkas peteko į nelaimę ir reikalingi pinigai.

Dvi bibliotekas sujungė į vieną

F.Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė Laima Dumšienė papasakojo apie Usėnų bibliotekos veiklą, kuriai praėję metai buvo iššūkis, nes prie viešosios bibliotekos buvo prijungta ir mokyklos biblioteka. Sujungimas vyko sklandžiai. L.Dumšienė dėkojo Savivaldybei, kuri skyrė lėšų, kad biblioteka taptų erdvi ir graži, ir mokyklos vadovybei, kuri davė dalį inventoriaus.

Usėnų biblioteka be visų renginių, parodų, išsiskiria  kraštotyrine veikla. L.Dumšienė ragino visus usėniškius lankytis bibliotekoje, nes, pasak jos, vis atsiranda žmonių, kurie galvoja, kad jeigu biblioteka yra mokyklos pastate, ten negali ateiti suaugęs žmogus.

Salos etnokultūros ir informacijos centro vadovė Birutė Servienė pasidžiaugė, kad organizuojant renginius susitelkia miestelio bendruomenė, seniūnija, kultūros įstaigos. Ji dėkojo savivaldybei, kuri pritarė, kad puse etato Usėnuose dirbtų kultūros darbuotojas. Todėl jau 3 metus čia dirba Jūratė Daugalienė, kuri yra Usėnų teatro vadovė. Miestelio šventėms tratras suteikia savitumo, išskirtinumo.