Gausi Usėnų pagrindinės mokyklos mokytojų ir mokinių grupė lankėsi Lenkijos Gruta gimnazijoje. Tai buvo jau ketvirtasis Comenius daugiašalės mokyklų partnerystės projekto „Taika: bendroji Europos kalba“ partnerių susitikimas.
Pirmasis susitikimas įvyko pietryčių Turkijoje (2012 m. lapkričio mėn.), antrasis vyko Italijoje (2013 m. kovo mėn.), trečiasis – Lietuvoje, mūsų mokykloje (2013 m. gegužės mėn.).
Šįkart į Lenkiją atvyko 40 mokinių ir mokytojų iš minėtų šalių. Mūsų mokyklai atstovavo direktorės pavaduotoja ugdymui Asta Arnašienė, mokytojai Giedrė Lileikytė, Lina Zarambienė, Rolandas Mažeika, bibliotekininkė Aldona Rauktienė bei 8 mokiniai: Eglė Juodeikytė, Benas Lazdauskas, Paulius Arnašius, Lukas Jakštas, Paulina Padeginskaitė, Gabrielius Kvedaris, Einoras Žiogas ir Laura Šerkšnaitė.
Pirmosios dvi dienos buvo skirtos pažinčiai su Šiaurinės Lenkijos istorija ir architektūra. Pamatėme Maironio apdainuotos Malburgo pilies didybę, grožėjomės Gdansko, uostamiesčio prie Baltijos jūros, istoriniais pastatais. Įsimylėjėlių mieste Chelmne pasėdėjome ant įsimylėjėlių suolelio, lankėmės Torūnėje, vadinamoje „Šiaurės gotikos perlu“.
Šiame mieste laukė maloni veikla – lankėmės meduolių muziejuje. Vadovaujami profesionalių kepėjų, kiekvienas išsikepėme kvepiantį meduolį ir gavome sertifikatus, liudijančius, kad tapome „profesionaliais kepėjais“.
Aplankėme Štuthofo koncentracijos stovyklą. Sukrečianti ekspozicija: tai kalinių barakai, dujų kameros, krematoriumas, stebėjimo bokšteliai ir kt. Autentiškoje nacių kino salėje žiūrėjome dokumentinį filmą apie lagerio aukas. Šioje stovykloje per beveik šešerius veiklos metus buvo užregistruota apie 110 tūkstančių kalinių, maždaug 65 tūkstančiams tai buvo mirties vieta, tarp jų – ir ne vienam lietuviui.
Trečioji viešnagės diena buvo skirta pažinčiai su rajonu ir Gruta gimnazija. Aplankėme pradinę mokyklą, kur mus su gėlių puokštėmis pasitiko mažieji mokinukai. Apžiūrėję šiltas ir jaukias klases pasukome į gimnaziją, kurioje pagal senovines lenkų tradicijas tautiniais rūbais pasipuošę mokiniai ir mokytojai mus pasitiko su duona ir druska, pasveikino mokyklos direktorė Marzena Samborska.
Mokykloje laukė įdomi ir įvairiapusė veikla: po šiltų mokinių sveikinimų dainomis, visi piešėme vaivorykštę, skaitėme laiškus pasauliui. Apžiūrėję šalių tautine simbolika papuoštą mokyklą, paragavę nacionalinės lenkų virtuvės patiekalų, sugrįžome į salę, kur laukė tinklinio varžybos. Burtų keliu pasiskirstę į keturias komandas, azartu mokiniai užkrėtė ne tik mus, bet ir visus susirinkusius sirgalius. Džiugu, kad šiose varžybose vyravo olimpinis principas: „Svarbu ne nugalėti, o dalyvauti“, tad kiekviena grupė į savo mokyklas parsivežė po nugalėtojų taurę!
Projekto dalyviai buvo pakviesti į priėmimą pas Gruta valsčiaus vadovę (voit) Haliną Kowalkowską, kur išsamiai buvo pristatyta Gruta bendruomenė.
Viešnagė baigėsi atsisveikinimo vakariene visiems projekto dalyviams, mokyklos pedagogams ir mokiniams, kurių šeimose gyveno mūsų vaikai. Čia mus pasitiko ne tik gausios vaišės, bet ir šauni Gruta gimnazistų ir mokytojų muzikinė grupė „TIM“.
Ši viešnagė bus labai įsimintina mokiniams, nes jie gyveno lenkų šeimose, kur turėjo galimybę betarpiškai bendrauti ir pajusti šeimininkų svetingumą ir vaišingumą. Vaikus sužavėjo lenkų pagarba mūsų šaliai. Atsisveikinant ne vienas nubraukė ašarą, o grįžę į namus sulaukė savo naujųjų „mamų“ skambučių, kurios norėjo pasiteirauti, ar sėkmingai pavyko kelionė. Nei kalbos, nei kultūros skirtumai nesutrukdė plėtotis draugystei, kuri jau buvo užsimezgusi lenkams svečiuojantis Lietuvoje.
Projekto veikla yra finansuojama iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo paramos fondas.
Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Švietimo mainų paramos fondas ir Europos komisija negali būti laikomi atsakingi už bet kokį straipsnyje pateikiamos informacijos naudojimą.
Rašyti atsakymą