Usėniškių Žolinė – su tradicijomis ir naujovėmis

usenu svente_useniskiu_paveikslasŠiais metais Žolinė Usėnų seniūnijoje atšvęsta su didžiuliu pasididžiavimu ir trenksmu. O kitaip ir būti negali, nes kas per Žolinę neviešės ir nesidalins – tas visą amžių skurdžiai nugyvens.

Išskirtiniu vasaros metu – derliaus ir šeimų šventės dieną – Usėnų seniūnijos šventėje „Žolynėliai ligi pat dangaus” pasidžiaugta per metus sulauktais net 17 naujagimių, paminėtas kaimo pavadinimo 295-metis, pasveikinti svečiai, stipriausi ir atkakliausi sportininkai, atminimui nupinti žolynėlių paveikslai.

Tai tik dalis visų linksmybių bei darbų, su kuriais usėniškiai atkakliai pasirengę sutikti naują sezoną.

Diskutavo apie visuotinę problemą

Prie Usėnų seniūnijos šventės šiemet prisijungė Prezidentės Dalios Grybauskaitės kampanijos „Už saugią Lietuvą” partnerių projektas #Įkvėpk. Projekto tikslas – paskatinti žmones kalbėti apie smurtą šeimoje, bendruomenės galią, ir kaip prie smurto mažinimo gali prisidėti verslas.usenu svente_valdzia1

Padiskutuoti apie smurtą, vieną iš skaudžiausių temų, kurią skubiai reikia spręsti, usėniškius rugpjūčio 12-ąją kvietė LRT radijo žurnalistas Edvardas Kubilius, Vilniaus miesto krizių centro direktorė Nijolė Dirsienė, verslo moterų tinklo Vilniaus regiono narė Jūratė Černiauskienė, žurnalo „Happy” leidėja Jurga Baltrukonytė, LRT televizijos laidų vedėja Eglė Daugėlaitė. Diskusijoje dalyvavo usėniškiai ir rajono politikai, verslininkai.

Apie problemą paklaustas Šilutės r. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis sakė, jog viso šio blogio priežastis yra socialinės problemos, ir jas spręsti pirmiausia turi Vyriausybė. Anot V.Pozingio, dažniausiai smurtą artimoje aplinkoje skatina nedarbas, skurdas ir pan. Politikas sakė, kad smurtą mūsų šalyje patiria ir vyrai, ir moterys, tad gydyti šią opią problemą reikia atsigręžiant į abi lytis.

Sveikino svečiai

Antroji Usėnų šventės dalis buvo gerokai linksmesnė. Žolinę švęsti susirinkusiems usėniškiams ir svečiams koncertavo operos solistė Ieva Prudnikovaitė, dainininkė Vitalija Katunskytė. Sveikinimo žodžius išsakė Šilutės r. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas V.Pozingis, LR Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda. Abu jie pasidžiaugė aplinką ir gyventojų širdis pagaliau sušildžiusia vasara bei linkėjo gero derliaus.

V.Pozingis perdavė Savivaldybės administracijos dovaną – šermukšnio sodinuką, jį pasodinti įpareigojo seniūną Algirdą Rauktį.

Kaip sakė bendruomenės pirmininkė Aldona Rauktienė, šis medelis bus pasodintas prie įvažiavimo į Usėnus, kad apsaugotų kaimą nuo visų piktų jėgų.

usenu zoline_naujagimiaiSu Žoline sveikino ir į vakarinę šventės dalį atvykusi Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė. Eilėmis prakalbusi viešnia prisipažino, jog ruošdamasi šiai šventei visas gražias mintis ir linkėjimus ji sudėjo į tautinį kostiumą, kuriuo ir buvo pasipuošusi. B.Servienė priminė, kad išsaugota protėvių kultūra suteikia išskirtinumą kiekvienai tautai, ne veltui šie metai turi Tautinio kostiumo pavadinimą. Atsidėkodama už nuoširdų darbą, B.Servienė įteikė padėkos raštus Usėnų bendruomenės pirmininkei A.Rauktienei, seniūnui A.Raukčiui, mėgėjų teatro režisierei bei renginio vedėjai Jūratei Daugalienei.

Adovanoti sportininkai, pasidžiaugta naujagimiais

Tradiciškai Žolinės šventei išsijudinti Usėnuose nuo ankstaus šeštadienio ryto vyko nemažai sporto varžybų.
Pirmosios atsiimti medalių į sceną lipo jaunosios šaškių turnyro dalyvės. Vėliau seniūnas A.Rauktys į sceną pakvietė tinklinio varžybų nugalėtojus: III vietą laimėjusią usėniškių komandą, II vietos laimėtojus stubriškius bei I vietos laimėtojus pagėgiškius.

Krepšinio varžybose, surengtose žemiečio Dieduko – Petro Rimkaus atminimui, III ir II vietos atiteko usėniškių komandoms, nugalėtojų medaliais pasipuošė svečiai iš Šilutės.

Anot šventės vedėjos Jūratės, mūsų protėviai per Žolinę dideliu visos giminės susiėjimu minėdavo derliaus nuėmimą. Susiėję išsiaiškindavo, kuriam buvo blogi metai, kieno laukus nusiaubė stichija, kam galbūt reikia pagalbos. Būtent tokią šventės dvasią stengėsi išlaikyti usėniškiai ir šiais laikais.

„Per Žolinę giminė sužinodavo, kas kam pasisekė, kas nepasisekė. O kad mano giminė plečiasi – tuoj visi išgirsit ir pamatysit”, – sakė vedėja, išdidžiai paskelbdama, jog nuo Žolinės iki Žolinės Usėnų seniūnija pagausėjo 17 naujagimių.

Atsiimti dovanėlių, kurias perdavė bendruomenės pirmininkė A.Rauktienė, nešini savo atžalomis lipo jaunieji tėvai. Į usėniškių gretas per metus įsiliejo Simas Šeputis, Smiltė Jasaitytė, Lukas Dragūnas, Vakaris Ramanauskas, Oskaras Vaitonis, Valdas Šidlauskas, Donatas Vidžiūnas, Emilija Žemaitytė, Luka Nausėdaitė, Edvinas Briedis, Jokūbas Keršys, Ugnė Girskytė, Dainius Petrošius, Goda Ačaitė, Emilija Kilinskaitė, Augustė Luganeckaitė, Miglė Juščiutė.

Ir virė, ir pynėusenu svente_saskininkes

Kol buvo skelbiami įvairūs apdvanojimai, šventės dalyvių nosis švelniai erzino gardūs valgių kvapai. Usėnų medžiotojų klubo nariai tradiciškai virė ir vėliau visus vaišino medžiotojų šiurpa, Ventės – Šturmų bendruomenės kiemelyje buvo kaičiama žuvienė.

Tuo pačiu kiekvieno kiemelio pastogėje bendruomenės pynė žolynų paveikslus. Jie šventės dieną įprasmino tikrąją Žolinę, kurios metu kiekviena žolelė turi savo reikšmę, bei gražiai įvedė į kaimo jubiliejinių metų minėjimą.

Priminsime, kad šie metai Usėnams – 295-ieji. Visai nedaug beliko iki gražaus 300 metų jubiliejaus.

Pasidžiaugę nuveiktais darbais ir vieni kitiems padėkoję usėniškiai toliau linksminosi: pamatė specialią pasienio kinologų programą, šoko su šventės erdves drebinusia pop grupe „Tautinis brandas”, gėrėjosi fejerverkais.