Usėnų šventėje – žolynėlių palaiminimas ir stipriausių vyrų „kelionė“ iš Airijos

usenu svente vedejai DSCN0119Žolinės diena neįsivaizduojama be Usėnų kaimo gyventojų džiugaus šurmulio. Rugpjūčio 15-ąją pakalbėti apie rugiapjūtės darbus, pirmąjį derlių ir pasiklausyti, ką šnara žolynėliai, rinkosi usėniškiai.

Šventė „Žolynėliai ligi pat dangaus“ prasidėjo iš ankstaus ryto. Pirmasis renginys subūrė seniūnijos jaunimą – sporto aikštėse varžėsi kelios komandos, norėdamos išsiaiškinti, kas stipriausi tinklininkai ir krepšininkai.

Pavakarę nešini lauko gėlių puokštėmis usėniškiai rinkosi į šv. Mišias, kurias aukojo kunigas Vytautas Gedvainis. Su pašventintais laukų žolynais ir patys palaiminti seniūnijos gyventojai namo neskubėjo skirstytis, o po Mišių suko link mokyklos, kur šalia esančioje aikštelėje, medžių paunksmėje, visų laukė bendruomenės šventė.

Paminėta vasaros ir rudens sandūraseima usenu

Lauko gėlių bei žolelių puokštėmis išdabintoje scenoje šventės dalyvius ir svečius pasitiko Žolinės personažai Ėvė ir Simonas. Jie susirinkusiesiems pasakojo apie rugpjūčio darbus, derlių bei augalus, kuriuos jau atėjo metas nukirsti.

„Viskam esti galas. Galas augti, galas žydėti – reikia vysti. Nieko nepadarysi. Daiktų keitimosi nesuturėsi, kaip ir savo jaunystės nepririši, kad nepabėgtų…“ – sakė Ėvė, kviesdama visus į šventę.

Renginio vedėjai linkėjo, kad skleistųsi ir kiltų žolynėliai ligi pat dangaus kaip žmonių geri darbai ir šviesios mintys, kaip Šv. Mergelė Marija.

Rugpjūčio viduryje lietuviai nuo seno šventė vasaros ir rudens sandūrą, nes tai laikas, kai visi darbai jau nudirbti ir reikia atsisveikinti su uogomis, gėlėmis, vaistažolėmis bei kitais žolynais.

usenu svente taure DSCN0190Anot Simono, per Žolinę susirinkdavo visa giminė, pasidžiaugdavo nauju derliumi, vaišindavosi šviežia duona, gira, aptardavo, kam giminėje gerai sekasi, o kam galbūt reikalinga pagalba. Todėl priežodis „Kas neateina per Žolinę, tas bus neturtingas“ ne iš piršto laužtas.

Žolinės diena svarbi visiems metams

Kaip sakė vedėjai Ėvė ir Simonas, būtent per Žolinę senoliai spėdavo būsimus orus: graži Žolinė reiškė gražų rudenį, jei visas rugpjūtis sausas, tai ir spalis toks pat bus. Beje, nuo Žolinaitės gali pasitaikyti ir šalnaitės.

Per Žolinę pašventinti grūdai buvo nepaprasti. Jei žmogus statydavo namą, tai saują pažerdavo į kampus, kad laimės nepritrūktų. Anot Ėvės, tądien šeimininkės namuose aguonų pribarstydavo, kad visus metus vaišių būtų.

Pasveikinti garbingiausi gyventojai

Šventės pradžią paskelbė seniūnas Algirdas Rauktys. Pasveikinęs susirinkusiuosius jis iškėlė seniūnijos vėliavą ir kvietė užlipti ant scenos garbingiausius seniūnijos gyventojus. Pirmoji iš jų – Aldona Matevičienė. Ši moteris, anot A.Raukčio, aktyvi visuomenininkė, kultūros veikėja, kasmet aktyviai dalyvaujanti seniūnijos gyvenime. Usėnų bendruomenės siūlymu, A.Matevičienė išrinkta seniūnijos Garbės piliete ir pakviesta pasirašyti Garbės knygoje.   Padėkos raštais ir simbolinėmis dovanomis atsidėkota gražiausiai savo namų aplinką tvarkantiems gyventojams. Šiemet tai Dalia ir Romas usenu svente padekaDSCN0167Račkauskai (Galzdonų k.), Jurgita ir Marius Lukauskai (Kavolių k.), Regina ir Gintaras Petrošiai (Usėnų k.), Kristina ir Rolandas Bartkai (Žemaitkiemio k.), Beata ir Arvydas Gorodeckai (Žemaitkiemio k.).

Paminėti ir kiti darbštūs bei tvarkingi seniūnijos gyventojai: Kristina ir Darius Kilinskai (Galzdonai), Irena ir Povilas Lukauskai (Meišlaukiai), usėniškiai Edita ir Vitalijus Vičkai, Vilma ir Kęstutis Žiogai, Ramutė ir Anatolijus Mikelkevičiai.

Usėnų Žolinėje išskirtiniais apdovanojimais pagerbti seniūnijos didvyriai – Arūnas Siminauskas bei Stanislovas Vobolevič, kuriuos Žūvančiųjų glebėjimo kryžiais apdovanojo ir Lietuvos Respublikos Prezidentė D.Grybauskaitė. Abu šie vyrai praėjusiais metais Meišlaukio kaime iš gaisro gniaužtų išgelbėjo net 6 vaikus.

Seniūnas dėkojo ir sporto varžybų, surengtų Žolinės dienos pradžioje, dalyviams.

Tinklinio varžybose rungėsi 6 komandos. Susumavus rezultatus, trečia vieta skirta komandai „Apvalus kamuolys“, antra – „Kamonai“, o pirmoji – „Sniegeliui“.   Krepšinio aikštėje prakaitą liejo 5 komandos, III vietos pergalę išplėšė „Usėnų jaunimas“, antrosios – „Ufonautai“, o pirmosios – svečiai „Juknaičiai“.

usenu svente galiunasGaliūnai „keliavo“ į Airiją

Linksmas teatralizuotas šou laukė vakarinės dalies žiūrovų, kurie rinko patį stipriausią seniūnijos vyrą. Tradiciniame Galiūnų konkurse šiemet pasivaržyti ryžosi 8 dalyviai.

Nuotaikingame konkurse su net 70 kg sveriančiais lagaminais labirintais vyrai „skrido“ į Airiją, o iš ten, sukaupę 100 kg sveriančias dovanas, „vyko“ atgal į Lietuvą pas savo mamas ar anytas.

Galiausiai po užduočių ir linksmo juoko, skambėjusio aplink, išaiškinti stipriausi šių metų seniūnijos vyrai: pirmąją vietą iškovojo Usėnuose gimęs ir augęs Andrius Bartkus, II ir III vietas pasidalijo Modestas Auškalnis iš Kūgelių ir Vytautas Lotužys iš Kavolių.

„Šilutės naujienoms“ Usėnų bendruomenės pirmininkė Aldona Rauktienė atviravo, kad už įdomią mintį, kaip šiemet surengti Galiūnų konkusrą, ji dėkinga aktyviam bendruomenės nariui Vidui Jasevičiui.

Žolinės koncertinę dalį papuošė vietos moterų ansamblis „Smiltė“ (vad. Regina Stankuvienė), o energingiau patrepsėti kvietė svečiai iš uostamiesčio „Prūsai ilgi ūsai“. Kai saulė jau buvo nusileidusi, jaunimą pašėlti subūrė diskoteka su vaikinų grupe E.G.O.

Šventinę usėniškių nuotaiką vainikavo fejerverkai.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume!