Usėnuose vasara palydėta su Perkūno „kulkomis“ ir dangaus ašaromis

usenu svente perkuno vartai  DSCN0003Ribos tarp vasaros ir rudens, kuri pažymėta šv. Lauryno vardadieniu, arba Perkūno diena, jokiu būdu negalima pražiopsoti! Tai puikiai žino usėniškiai, kurie praėjusį savaitgalį į vasaros palydėtuves kvietė net tris dienas. Usėnuose vyko įvairūs edukaciniai, sporto ir pramogų renginiai, sujungę jaunus ir senus, vietinius ir svečius.

Puoselėja senas ir naujas tradicijas

Dar penktadienį F.Bajoraičio bibliotekos Usėnų filialo bibliotekoje buvo atidaryta paroda „Mūsų krašto žmonės“, aikštėje prie bendruomenės namų teatro mėgėjus kvietė Usėnų etnografinio mėgėjų teatro spektaklis „Kitą sekmadienį“, pastatytas pagal Šarlotės Kaizer apsakymus bei Pamario sakmes (režisierė Jūratė Daugalienė), o vėlų vakarą visi svajotojai galėjo prisirinkti šv. Lauryno žvaigždžių – ašarų, ir sugalvoti norus, kurie būtinai išsipildys.

Būtent paskutinė dievo Perkūno diena yra apipinta įvairiais tikėjimais ir papročiais. Anot usėniškių, Perkūnas, važiuodamas per dangų su akmenų vežimu, kartais juos ima ir išverčia – tada ima griaudėti. O kai ima svaidytis akmeninėmis kulkomis – žaibuoja. Šv. Laurynas yra saugotojas nuo gaisrų. Nuo seno tądien žmonės, bijodami gaisrų, neveža šieno, javų, nes jie gali supleškėti. Nedirba žmonės ir kitų rimtesnių darbų, nes bijo prisišaukti Perkūną. O po šios dienos jau perkūnija nebėra pavojinga – jei retsykiais ir sudunda, namų nebeuždega.

Kad Perkūnas pamažu traukiasi, skelbė ir šeštadienis – pagrindinė šventės „Perkūno kulkos“ diena, per kurią Usėnuose kaip pašėlęs daužėsi dundulis, svaidėsi žaibais, o žemę laistė gausus lietus. Tačiau tai usėniškių negąsdino: juk jau ir didieji darbai užbaigti, ir sodo bei daržo gėrybės vis gausiau gula ant lentynų – jos stiprins namiškius gūdžią žiemą.
usenu svente bendruomenes DSCN0142
Gatvės krepšinio 3×3 varžybose Usėnų Dėduko – Petro Rimkaus atminimo taurei laimėti dalyvavo net 8 komandos. III vietą laimėjo usėniškių komanda „Vieni vartai“, II vieta pradžiugino svečius iš Tauragės – komandą „Bokštai“, o I vieta ir Usėnų Dėduko taurė įteikta vainutiškių komandai „Chamau“.

Vėliau sporto aistruolius subūrė ir parko tinklinis Usėnų seniūno taurei laimėti. Seniūnas Algirdas Rauktys apdovanojo taip pat III vietą užėmusią vietos jaunuolių komandą „Vieni vartai“, II vietą laimėjusius tauragiškius „Bokštai“ ir Usėnų seniūno taurę iškovojusią komandą „Kamana“ iš Stoniškių.

Šeimos šiltai pabendrauti galėjo edukacinėmis valandomis „Eikim kemeriauti“, „Perkūno kulkos“, „Lauko šaškės“, „Muilo burbulų fiesta“, „Teatralizuotas sakmių sekimas Dundulio namuose“.

Kvietė Lauryno vaišės ir sveikinimai

Bene didžiausios linksmybės užvirė bendruomenių kiemeliuose, kur katiluose kunkuliavo tikrų tikriausios Lauryno vaišės: Usėnų seniūnijos bendruomenė su vyr. šeimininke Erika Paleckiene virė plovą, Žemaitkiemio kaimo bendruomenė su vyr. šeimininke Kristina Bartkiene vaišino gardžia žuviene, Galzdonų – Kavolių kaimų bendruomenė ir jų šeimininkė Kristina Kilinskienė viliojo guliašu, Usėnų daugiabučio namo bendruomenė ir Genovaitė Norkienė – šiupiniu, Usėnų medžiotojų būrelis su vyr. šeimininku Raimondu Plikšniu kvietė paskanauti šiurpos.

Sveikindamas visus susirinkusiuosius Usėnų seniūnas Algirdas Rauktys kvietė drąsiau įsijungti į šventės šurmulį, nebijoti lietaus, kuris visai negadina šventės, jei esi tinkamai apsirengęs.

Į vasaros palydėtuvių šventę užsuko ir garbūs svečiai. Pirmiausia usėniškius palaimino ir pasidžiaugti ne tik materialiais, bet ir dvasiniais turtais paragino naujasis parapijos klebonas Kazys Žutautas. Dvasiškis susirinkusiesiems priminė, kad jie sekmadienį atvyktų į bažnyčią ir dalyvautų šv. Mišiose už parapijos gyventojus.

Bendruomenes ir seniūnijos gyventojus sveikino Seimo narys Artūras Skardžius, Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis ir rajono meras Vytautas Laurinaitis.

usenu svente graziausiai tvarkosi DSCN0079Pastarasis, sveikindamas Usėnų bendruomenės pirmininkę Aldoną Rauktienę su Vietos bendruomenių metais ir įteikdamas jai sveikinimo raštą, perdavė ir degutiškių dovaną – medaus stiklainėlį. Jį paprašė atvežti Degučių kaimo bendruomenė, tądien taip pat šventusi savo šventę. Rajono vadovas nepraleido progos pagirti usėniškių, kurie yra viena aktyviausių ir daugiausia projektų įgyvendinanti bendruomenė.

Pasveikinti su Perkūno diena ir vasaros palydėtuvėmis buvo atvykusi ir Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė. Ji kaimo bendruomenei padovanojo vieną įdomiausių Rusnės salos gaminių – tikrų tikriausią „Vandens punšą“. B.Servienė linkėjo usėniškiams ir toliau išlikti tokiems veikliems ir darbštiems.

Apdovanoti darbštuoliai ir vikruoliai

Tradiciškai kaimo šventėje pagerbti darbščiausi seniūnijos žmonės. Usėnų bendruomenės pirmininkė A.Rauktienė ir seniūnas A.Rauktys atsiimti padėkos raštų bei dovanų už gražiausiai prižiūrimas sodybas kvietė Žemaitkiemio kaimo gyventojus Danutę ir Antaną Rimkus, Sandrą ir Kazimierą Glebus, Galzdonų kaime gyvenančius Kristiną ir Darių Kilinskus, Uostiškių kaimo gyventoją Eleną Kaniavienę, usėniškius Ramutę ir Anatolijų Mikelkevičius, Miriatą ir Rimą Beržinius, Agnę Lukošiūtę ir Egidijų Kilinską, Dovilę ir Ramūną Briedžius bei nuoširdžiai gėlyną puoselėjančią Karoliną Siliūtę.

Saldžios dovanos laukė ir visų šventėje įsikūrusių bendruomenių kiemelių atstovų – jie buvo kviečiami ant scenos ir tuo pačiu įsiamžino nuotraukose su šventės svečiais.

Perkūnas išlydėtas su trenksmu

Perkūno ir šv. Lauryno dienos šventinę nuotaiką usėniškiams padėjo sustiprinti įvairūs žaidimai ar burtai. Susirinkusieji buvo kviečiami ieškoti riešuto kemerio, kuris neša didžiulę laimę, turtus, gerą atmintį ar net santuoką. Linksmybes kūrė ir vakaro koncertas, kurį dovanojo Usėnų moterų vokalinis ansamblis „Smiltė“ (vadovė Dalia Svirskaitė), grupė „Kitava“, vaikinų grupė „POP DU“.

Vakarinėje šventės dalyje vyko įspūdingas Perkūno vartų uždarymas su ugnies fakyrų programa „Ugningasis DUO“ ir fejerverkais.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.