Už advokato paslaugas, kai žmogus išteisinamas, apmokės valstybė

Seime priimtos Teisingumo ministerijos parengtos Baudžiamojo proceso ir Administracinių nusižengimų kodeksų pataisos, kuriomis įgyvendinamas Konstitucinio Teismo nutarimas, numatant, jog asmeniui, dėl kurio priimtas išteisinamasis nuosprendis, advokato ar jo padėjėjo paslaugos bus apmokėtos valstybės lėšomis.

Pixabay.com nuotr.

Įvertinus bylos aplinkybes, bus atlyginamos tik būtinos ir pagrįstos išlaidos, tai apibrėžta Baudžiamojo proceso kodekso pakeitimuose.

Pataisos taip pat numato, kad asmens patirtos išlaidos advokato ar jo padėjėjo paslaugoms apmokėti bus atlyginamos iš valstybės, savivaldybės ar iš valstybės ar savivaldybės biudžeto neišlaikomo subjekto lėšų susiklosčius situacijai, kai administracinio nusižengimo teisena nutraukta, nes padaryta veika neturi administracinio nusižengimo požymių. Šie pakeitimai numatyti Administracinių nusižengimų kodekse.

Konstitucinis Teismas iki šiol galiojusį Baudžiamojo proceso kodekso 106 straipsnį, pagal kurį asmeniui, dėl kurio priimtas išteisinamasis nuosprendis, neatlyginamos išlaidos advokato paslaugoms apmokėti, buvo pripažinęs prieštaraujančiu Konstitucijai. Siekdama užtikrinti geresnę išteisintų asmenų padėtį, dar iki Baudžiamojo proceso ir Administracinių nusižengimų kodeksų pataisų priėmimo Teisingumo ministerija buvo nustačiusi laikinąją tvarką ir pateikusi rekomendacijas dėl tokių išlaidų atlyginimo.

Pakeitimai įsigalios nuo gegužės 1 d.