Už nusikaltimus valstybei – griežtesnės bausmės

Seimas priėmė Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotas Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis nutarta nustatyti proporcingas bausmes už pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pagrindus.

Iniciatyvos rengėjai yra tvirtinę, kad kodekso pakeitimų poreikį lėmė atsiradusios naujos ir suaktyvėjusios ankstesnės geopolitinės grėsmės, įvertinta karo Ukrainoje patirtis.

Pagal pakeitimus, tas, kas organizavo ar dalyvavo sąmoksle valstybės perversmui įvykdyti arba dalyvavo perversme, galės būti baudžiamas ne tik laisvės atėmimu nuo 4 iki 20 metų, bet ir iki gyvos galvos.

Griežtesnė atsakomybė lauks ir tų, kurie padės kitai valstybei ar jos organizacijai veikti prieš Lietuvą pasinaudodami ekstremaliąja situacija, nepaprastąja padėtimi ar mobilizacija. Už tai bus baudžiama laisvės atėmimu nuo 3 iki 10 metų.

Seimas taip pat sugriežtino atsakomybę už kolaboravimą. Lietuvos pilietis, okupacijos ar aneksijos sąlygomis padėjęs neteisėtos valdžios struktūroms įtvirtinti okupaciją ar aneksiją, slopinti Lietuvos gyventojų pasipriešinimą arba kitaip talkinęs neteisėtai valdžiai veikti prieš Lietuvą, bus baudžiamas laisvės atėmimu nuo 4 iki 12 m. (buvo iki 5 m.).

Baudžiamoji atsakomybė griežtinama ir už dalyvavimą antikonstitucinių organizacijų veikloje. Iki šiol už tai grėsė laisvės atėmimas nuo 3 iki 10 m., dabar bus baudžiama nuo 5 iki 15 m. Jei bus dalyvaujama šaunamaisiais ginklais, sprogmenimis ginkluotų organizacijų veikloje, grės laisvės atėmimas nuo 8 iki 20 m. arba iki gyvos galvos. Tokių grupių vadovai bus baudžiami laisvės atėmimu nuo 12 iki 20 m. arba iki gyvos galvos.

Pagal LR Seimo inf.