Už stovėjimą ant žolės pavaišino baudomis

melioraturiu kiemasDevyni Melioratorių alėjos 6 namo gyventojai vieną vakarą staiga tapo Kelių eismo taisyklių pažeidėjais ir gavo nuo 100 iki 300  Lt baudas, nes jų automobiliai kieme buvo užvažiavę ant plytelėmis grįstos aikštelės ir ant žolės. Rašome „staiga“, nes šiame itin ankštame kieme taip automobiliai statomi daugiau kaip dešimtmetį.

Namo gyventojai prieš keliolika metų savo lėšomis įsirengė nuovažą nuo aikštelės į asfaltuotą kiemo dalį ir taip bandė šiek tiek sumažinti automobilių statymo problemą. Iki šiol toks statymo būdas niekam neužkliuvo.

Šįkart kažkuris kaimynas primygtinai kvietė policininkus ir reikalavo, kad jie nubaustų automobilių savininkus.

Po incidento šokiruoti gyventojai vėl ėmė svarstyti klausimą, kada gi Savivaldybė pagaliau atkreips dėmesį į jų namo problemą ir skirs lėšų duobėto ir ankšto jų kiemo renovacijai.

Tačiau pažadų valdžia jau nebedalija: iki šių metų nemažai kiemų buvo renovuoti, tačiau dabar ši programa sustabdyta.

Patys padarė nuovažą

Kai sovietiniais laikais Šilutėje, lygiai kaip ir visoje Lietuvoje, buvo statomi blokiniai daugiabučiai namai, nuosavą automobilį turėjo vos vienas kitas, todėl kiemai projektuoti nedideli, automobilių statymo vietų – vos kelios. Šiandien kone kiekvienas daugiabutis susiduria su problema – kur statyti automobilius.

Melioratorių al. 6 name gyvenančios 105 šeimos kieme turėjo keliolika vietų automobiliams statyti. Gyventojai, suderinę su seniūnijos vadovais, rado laikiną išeitį: vyrai įrengė nuovažą ir prie žaliosios zonos esančią plytelėmis klotą aikštelę ėmė naudoti automobiliams statyti. Čia tilpo dar iki 10 automobilių.

Su „Šilutės naujienomis“ bendravę gyventojai pasakojo, kad pabambančių dėl tokios pertvarkos pasitaikydavo. Vieniems kliūdavo tai, kad per tą automobiliais užstatytą aikštelę jie negali praeiti su savo augintiniais, kitiems automobiliai atrodė statomi gerokai per arti vaikams įrengtų laipynių, sūpuoklių ir smėlio dėžių.

„Keisčiausia, kad pretenzijas reiškė ne mūsų, o gretimų namų gyventojai“, – pasakojo baudomis pavaišinti šilutiškiai.

Surašė šūsnį protokolų

Fotoaparatais apsiginklavusių policijos pareigūnų šturmo žmonės sulaukė prieš dvi savaites. Po kiemą besisukiojantys pareigūnai fiksavo kiekvieną automobilį, bent vienu ratu užvažiavusį ant žolės ar ant šaligatvio bortelio.

Kai kurie nubaustieji už pažeidimus jau susimokėjo, kiti sakė dar tik besiruošiantys tai padaryti.

Šilutės r. PK Patrulių būrio vyriausiasis patrulis Saulius Preikšas pasakojo, kad į Melioratorių al. 6 namo kiemą policijos ekipažas nuvyko gavęs skundą. Skambinusysis nurodė, kad dalis automobilių pastatyti pažeidžiant KET.

Į vietą atvykę policijos pareigūnai nubaudė devynis vairuotojus, kurių automobiliai stovėjo ant šaligatvio ir žalios vejos.

Kelių policijos poskyrio specialistas Remigijus Agintas neslėpė, kad ankštų kiemų problema Šilutei – itin aktuali. Tačiau, pasak jo, gyventojams tai neturėtų tapti pasiteisinimu pažeidinėjant KET.melioratoriu gatve 6

„Kaip reikėtų išspręsti šią problemą, ko gero, yra savivaldybės ir seniūnijos iniciatyvoje. Policijos pareigūnai tik vykdo savo darbą, ir jei yra gaunamas nusiskundimas, privalome į jį reaguoti. Jeigu yra galimybė stovėjimo aikštelę praplėsti, iki tol, kol tai bus padaryta, gyventojai turėtų laikinai automobilius statyti kur nors kitur“, – kalbėjo R.Agintas.

Tiesa, pareigūnai sako suprantantys susidariusią padėtį ir į susiklosčiusią situaciją žvelgia kiek įmanoma geranoriškiau – specialių patikrinimų patruliai rengti nežada, tačiau neslepia, kad gavus naują skundą, gyventojus tektų bausti dar kartą.

Butų – daug, vietos – mažai

Žmonės pasakojo, kad vakarais į jų kiemą būna sugrūdama tiek automobilių, kad rytais iš jo išvažiuoti dažnam tenka atbulomis, neretais atvejais – tiesiai per žaliąją kiemo zoną, laviruojant pro skalbiniams sukabinti skirtus metalinius strypus.

„Esu vyresnio amžiaus, man sunku iš parduotuvės pėsčiomis tempti pirkinių maišus, todėl nusipirkau automobilį. Tačiau pas mus yra ir tokių šeimų, kurios kieme laiko po kelias transporto priemones“, – pasakojo viena namo gyventojų.

Daugiabučio situacija išties nepavydėtina. Vienas siauras kiemelis priklauso 105 butams, gyventojai jame sugeba sugrūsti iki 50 automobilių.

Po nemalonaus incidento su policija gyventojų akys ėmė krypti į gretimus kiemus, kuriuose jau atlikti renovacijos darbai. Retas kuris sau neuždavė klausimo, kodėl didžiausias Šilutėje jų daugiabutis į prioritetinį sąrašą nebuvo įtrauktas vienas pirmųjų, o pirmiau remontuoti mažesni kiemai.

Dvigubi standartai?

Namo bendrijos pirmininkas Arūnas pasakoja, kad nuovaža nuo šaligatvio prieš daugelį metų padaryta su seniūnijos žinia. Tačiau tai įrodančių dokumentų gyventojai neturi.

Seniūnas Raimondas Steponkus pabrėžia, kad juridiškai pačių gyventojų įsirengta aikštelė nėra teisėta, bet seniūnija sutiko šilutiškiams pagelbėti ją įsiteisinti. Namo bendrijos pirmininkas jau renka pritarimo parašus, kuriuos drauge su prašymu įteiks rajono merui.

„Apžiūrėjome kiemą, tad galiu pasakyti, kad aikštelę išties būtų galima įteisinti. Gavę gyventojų prašymą, kreipsimės į Savivaldybės architektą ir situaciją spręsime kiek įmanoma greičiau“, – sakė seniūnas.

Paradoksalu, tačiau neįteisinta automobilių stovėjimo aikštelė funkcionuoja pievoje šalia parduotuvės „Liepa“. Seniūnas pasakojo, kad ji įrengta ant kadaise pradėto statyti namo pamatų. Viduryje jų įpilta žvyro, tad namo pamatai atstoja šios aikštelės bordiūrus. Čia automobilius statančių vairuotojų niekas nebaudžia. Kodėl?

Pasak R.Steponkaus, esminis skirtumas tarp šios ir Melioratorių al. 6 namo aikštelių tas, kad pastaroji yra šalia vaikų žaidimams skirtos erdvės ir neturi apsauginių bortelių.

Renovacijos darbai sustabdyti

Apie Melioratorių al. 6 namo kiemo kapitalinę renovaciją šilutiškiai kol kas gali tik pasvajoti. R.Steponkus sakė, kad šiemet kiemuose numatomi tik smulkūs darbai, o juos atliks iš Darbo biržos siunčiami žmonės bei tie, kurie privalo dirbti viešuosius darbus.

Pernai Šilutėje kapitalinis remontas pagal europinius standartus buvo atliktas Sodų g. 1, V.Kudirkos g. 8, Jaunimo al. 1 ir 4 namų kiemuose. Kur renovacijas atlikti pirmiausia, sprendė iš tarybos narių sudaryta komisija. Pasak seniūno, pretenzijų jai dėl remonto eiliškumo neturėtų būti, nes kai kuriais atžvilgiais tų namų kiemai atrodė kur kas baisiau nei Melioratorių al. 6-ojo.

Už kiemų tvarkymo programą atsakingos komisijos pirmininkas, mero pavaduotojas Vaidas Pavilonis šviesiomis prognozėmis taip pat nesišvaisto. Pažiūrėjęs į prioritetinių namų sąrašą, jis informavo, kad pirmumo teisė numatyta Melioratorių al. 7 namui.

Tiesa, šio namo kiemo didžiausia problema – duobės, todėl itin didelių lėšų jų tvarkymui nereikės.

Anot V.Pavilonio, Savivaldybė labai lauktų ir pačių gyventojų iniciatyvos. Jei šilutiškiai prie renovacijos galėtų prisidėti ir savo lėšomis, galbūt reikalai į priekį pajudėtų kur kas greičiau.