„Už vargą“ dirbant rinkėjams politikai išsidalijo beveik milijoną litų

kompensacijos copyDėl mūsų savivaldybės reikalų ir, žinoma, dėl visos Pamario krašto bendruomenės gerovės vargstantiems savivaldybės Tarybos politikams, kurie šias pareigas apsiėmė eiti visuomeniniais pagrindais, vien 2014 metais iš rajono biudžeto buvo išmokėta 298,8 tūkst. litų.

Didžioji šios sumos dalis – 283,024 tūkst. Lt – atiteko politikams kaip išmokos su Tarybos nario veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio ir transporto išlaidoms apmokėti. O palyginti menka suma – 15,823 tūkst. Lt – buvo darbo užmokesčio kompensacija už praleistą laiką Tarybos, komitetų, komisijų, darbo grupių posėdžiuose.

Belieka priminti, kad 2014 m. gegužės 6 dieną „Šilutės naujienos“ straipsnyje „Pinigų ištroškę rajono politikai nepaiso priesaikos ir stropiai tuština savivaldybės kasą“ visuomenei jau pateikė informaciją, kad 7-osios kadencijos politikai nuo kadencijos pradžios 2011 metais iki 2014 metų panašiomis proporcijomis minėtų išmokų į savo kišenėles jau buvo susikrovę 649,9 tūkst. litų.

Tad iš viso šios kadencijos politikai Savivaldybės kasą palengvino net 948,7 tūkst. litų.
Dabar, likus tik pusantro mėnesio iki naujų savivaldos rinkimų, galime konstatuoti faktą, jog bemaž visi savivaldybės Tarybos nariai pretenduoja siekti naujų mandatų. Be jokios abejonės, jie žino neigiamą daugumos rajono žmonių nuomonę apie jų polinkį pasipinigauti iš rajono biudžeto – mokesčių mokėtojų sąskaitos.

Keliame retorinį klausimą: ar ir naujos kadencijos politikų mandatai bus naudojami tuštinti savivaldybės kasą?

Už kelių valandų darbą gali prašyti 1000 litų

Savivaldos įstatymas nedraudžia, o mūsų savivaldybės Tarybos politikai sau susikūrė tokią tvarką, kad už visuomenines pareigas per 4 metų kadenciją kiekvienas galėjo iš savivaldybės biudžeto pasiimti apie 50 tūkst. Lt. (14,481 tūkst. Eur).

Niekas nepaneigs, kad per mėnesį savivaldybės politikai oficialiai posėdžiuose sugaišta tik 7-12 valandų. Tačiau už tokį visuomeninį darbą ir niekaip nefiksuojamas Tarybos nario veiklos išlaidas politikai kas mėnesį gali iš savivaldybės paprašyti per 1000 Lt (289,62 Eur). Be to, gaudavo ir kompensacijas už posėdžiuose sugaištą laiką.

Didžioji dauguma mūsų išrinktųjų taip ir darė – „sąžiningai“ pasiimdavo po tūkstantuką. Kas gali teigti, jog tai – prastos pajamos?

Politikė išsaugojo išskirtinumą

Verta žinoti, kad savivaldybės Taryboje tik vienintelė politikė Birutė Kleinaitė demonstravo altruizmą ir Tarybos narės pareigas atliko iš tikrųjų be jokio atlygio.

Buvusi Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų politikė B.Kleinaitė, dabar Taryboje priklausanti frakcijai „Šilutės kraštas“, tapo tarsi balta varna tarp kolegų, nes jau keleri metai neėmė nė vieno lito iš savivaldybės biudžeto – paprasčiausiai neprašė kompensacijų „už patirtus nuostolius atliekant visuomenines tarybos nario pareigas“ ir atlyginimo už Tarybos darbe sugaištą laiką.

Beje, dokumentai rodo, jog B.Kleinaitė yra tarp politikų, pavyzdingiausiai lankiusiųjų visus Tarybos, komitetų ir komisijų posėdžius.

Mano, kad elgėsi teisingai

B.Kleinaitė „Šilutės naujienoms“ sakė visai nesigailinti, jog apsisprendė atsisakyti savivaldybės biudžeto pinigų už politikės darbą. Ji mano, jog elgėsi teisingai, juolab kad savivaldybės finansiniai reikalai per visą kadenciją nedžiugino – skola bankams ir paslaugų teikėjams vis sukasi apie 50 mln. Lt.

B.Kleinaitė sakė nesijaučianti balta varna tarp kitų rajono politikų ir nesigilina, kiek kitiems reikia pinigų už jų atliekamas visuomenines pareigas. Ji džiaugiasi, kad pati didelių nuostolių dėl savivaldybės nario veiklos nepatiria – jos darbdavys sutinka, kad savivaldybėje sugaištą laiką ji kompensuoja darbu savo laisvalaikio metu.

Jeigu kas nors palaikytų jos siūlymą, B.Kleinaitė rekomenduotų politikams atlyginti tik labai konkrečias išlaidas – pavyzdžiui, kelionių į posėdžius išlaidas pagal kiekvieno jų atstumą nuo namų iki Savivaldybės, kelionių į susitikimus su gyventojais išlaidas ir pan.

Artimiausiems bičiuliams – ne pavyzdys

B.Kleinaitės altruizmu nepasekė net jos bičiuliai konservatoriai – Albina Bumblauskienė ir Šarūnas Laužikas, kurie per 2014 metus iš savivaldybės biudžeto pasiėmė „visą normą“: atitinkamai 11,482 tūkst. Lt ir 7,912 tūkst. Lt.

Š.Laužiko visuomeninių pareigų pajamų suma yra mažesnė tik todėl, kad jis metų pradžioje 4 mėnesius gavo savivaldybės mero atlyginimą – daugiau nei 5 tūkst. litų per mėnesį.

Iš šios partijos politikų kompanijos tik Vincenta Bubilienė tramdė savo apetitą ir per 2014 m. iš savivaldybės biudžeto pasiėmė 8,675 tūkst. litų, nors pasistengusi galėjo paprašyti žymiai daugiau – 12,786 tūkst. Lt.

Uoliausi krapštukai

Atkakliausių savivaldybės biudžeto lėšų krapštukų nominacija galėtų būti suteikta „darbiečiui“ Darijui Pundžiui ir valstiečiu – žaliuoju tapusiam savivaldybės politikui Povilui Tunaičiui. Jie kas mėnesį Savivaldybės buhalterijai pristato lygiai 1000 Lt išlaidų kvitus.

Todėl P.Tunaičiui per 2014 metus buvo sumokėta 12 tūkst. Lt, o D.Pundžiui, pridėjus dar atlygį už posėdžiuose sugaištą laiką, – 12,672 tūkst. Lt. Beje, P.Tunaitis yra atsisakęs savivaldybės politiko atlygio už posėdžiuose sugaištą laiką.

Prie šių dviejų lyderių, uoliausiai renkančių „patirtas išlaidas“ patvirtinančius dokumentus, galima būtų priskirti ir dabar rajono mero pareigas einantį V.Laurinaitį. Jis 2014 metų pirmą pusmetį, kai ėjo Tarybos nario pareigas, pasiėmė maksimalias kompensacijas – 6,546 tūkst. Lt. Tik vėliau, kai buvo išrinktas savivaldybės meru, kompensacijos jam nebepriklausė.

Neapmokestintos pajamos?

Visi kiti savivaldybės politikai, kad ir ne pedantiškai susirinkdavo išlaidas patvirtinančius dokumentus, nesistengė taupyti mokesčių mokėtojų pinigų.

Dauguma politikų, nepriklausomai nuo to, ar jie gyvena ir dirba Šilutėje, ar rajono pakraštyje, ar yra pasiturintys įmonių vadovai, kas mėnesį kruopščiai pateikdavo dokumentus, jog jiems būtų išmokėta nuo 900 iki 950 litų „patirtų išlaidų“ kompensacijos. Kartu su atlygiu už posėdžiuose sugaištą laiką per 2014 metus kikvienas iš jų į savo pinigines susikrovė mažiausiai po 11 tūkst. Lt.

Kas galėtų paneigti, kad didesnė dalis kompensacijų „už patirtas išlaidas vykdant savivaldybės Tarybos nario pareigas“ yra paprasčiausiai politikų susižeriamos neapmokestintos pajamos.

Vertėtų išsiaiškinti kandidatų apetitą

Absoliuti dauguma savivaldybės mokesčių mokėtojų tikrai neigiamai vertina tokį politikų pasipinigavimą, ypač kai žino, jog per rinkimus besiverždami į politiką, nė vienas kandidatas neužsiminė, jog už visuomenines pareigas norės solidžių išmokų iš biudžeto.

Labiausia piktina faktas, jog visi mes, rinkėjai, esame kvailinami. Tarsi visai nesigaudome situacijoje ir tikime, jog mūsų brangieji politikai iš tiesų su mumis tiek daug bendrauja telefonu, teiraudamiesi mūsų nuomonės apie savivaldos reikalus, rengia susitikimus su gyventojais, keliauja pas savivaldybėje gyvenančius žmones ir perka tiek kanceliarinių prekių, kad kas mėnesį visa tai jiems kainuoja po 1000 litų.

Vertėtų kiekvieną pasirinktą kandidatą į merus ir kiekvieną pretendentą į rajono Tarybą asmeniškai paklausti, kaip jie  elgsis, jei bus išrinkti, ar jie teisingai supranta visuomeninių pareigų esmę. Atsakymą vis dėlto vertėtų gauti raštu, ir tik tuomet kovo 1 dieną balsuoti už pasirinktus žmones.