Už viešosios tvarkos pažeidimus oro uostuose ar orlaivyje baudžiama

Viešą tvarką pažeidžiantis elgesys oro uostuose ar lėktuve gali baigtis policijos komisariate. Lietuvos oro uostų ir Policijos departamento atstovai keliaujantiems lėktuvais primena – oro uostai ir orlaiviai yra vietos, kuriose galioja ir ypač griežtai vertinamos viešosios tvarkos taisyklės bei kitos galimos grėsmės aviacijos procesų saugumui. Jų nesilaikymas gali užtraukti tiek administracinę, tiek baudžiamąją atsakomybę, net laisvės atėmimą iki 2 metų.

pixabay.com asociatyvi nuotr.

Reaguoja nedelsiant

Policijos departamento duomenimis, nuo šių metų pradžios iki lapkričio dėl viešosios tvarkos pažeidimų vien į Vilniaus oro uostą pareigūnams teko vykti daugiau nei 50 kartų. Iškvietimų dėl smulkių nusižengimų buvo dar daugiau. Kauno oro uoste fiksuoti daugiau nei 10 tokių kvietimų, Palangos – 4.

„Oro uostuose saugumo klausimai vertinami jiems skiriant ypatingą dėmesį. Tai yra mūsų veiklos prioritetas – užtikrinti, kad visi procesai oro uoste ir kelionė orlaiviu būtų saugi. Viešosios tvarkos pažeidimų skaičius oro uostuose vis dar nemažas. Kai kurie keleiviai pamiršta, kad oro uostai ir orlaivių įgulos itin atsakingai vertina bet kokią galimą grėsmę saugumui, todėl nedelsdami reaguoja ir praneša pareigūnams“, – sako Lietuvos oro uostų saugos ir saugumo departamento direktorius Vidas Kšanas.

Su policijos pareigūnais dėl galimų viešos tvarkos pažeidimų tiesiogiai bendrauja ir oro uostuose veikiantys Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) bei Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai.

Dažniausia viešosios tvarkos pažeidimų priežastis – per didelis alkoholio kiekis. Keleiviams reikėtų atsakingai įvertinti vartojamą alkoholį, kontroliuoti savo elgesį.

„Atrodytų, nekaltas juokavimas apie turimą sprogmenį, tačiau tai gali reikšti jūsų kelionės pabaigą ir gautą baudą. Ne tik atsidursite policijos komisariate, bet ir galite sulaukti baudos nuo 30 iki 140 Eur arba net viešųjų darbų ar laisvės atėmimo iki 2 metų“, – sakė V. Kšanas.

Nusižengimai orlaiviuose ir ant žemės

Pasak V. Kšano, dažniausiai pasitaikantys viešosios tvarkos pažeidimai oro uostuose – kai alkoholio padauginę keleiviai nesilaiko nustatytų tvarkų, nevykdo aptarnavimo bendrovių arba saugumo specialistų reikalavimų: keikiasi, nepateikia dokumentų, kelia pavojų aplink esantiems. Tokiu atveju specialistai informuoja aviacijos saugumo vadovus, o šie kviečia policijos pareigūnus.

Kita dalis – viešosios tvarkos pažeidimai orlaiviuose. Tuomet įgula informuoja, kad atvykstančiame lėktuve yra keleivis, kuris kelia grėsmę kitiems, viešajai tvarkai, skrydžio saugumui. Informacija perduodama oro erdvę prižiūrintiems specialistams, oro uosto saugumo darbuotojams, kurie informuoja policiją. Dažniausiai kelionė tokiems keleiviams baigiasi komisariate. Kai kurios oro bendrovės už rimtus pažeidimus keleivius įtraukia į „juodus sąrašus” ir ateityje atsisako juos skraidinti.

Policija kviečiama tokiais atvejais, kai pažeidėjas, davus jam įspėjimus neatsižvelgia į tai, elgiasi piktybiškai ir kelia grėsmę.

„Turime nemažai atvejų, kai nepaklusnūs keleiviai terminaluose kelia grėsmę kitiems, pažeidžia viešą tvarką, tačiau mūsų saugumo specialistams pavyksta rasti sprendimą be policijos. Vis dėlto nederamai elgiantis oro uoste kyla rizika, jog bus pritaikyta tam tikra atsakomybė“, – sako V. Kšanas.

Parengta pagal Lietuvos oro uostų inf.