Už žiaurų elgesį su gyvūnais siūloma drausti juos laikyti

Seimas pradėjo svarstyti Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus, kuriais siūloma užkirsti kelią asmenims, žiauriai besielgusiems su gyvūnais, tam tikrą laiką įsigyti ir laikyti gyvūnus.

Pixabay.com nuotr.

Taip siekiama mažinti žiauraus elgesio su gyvūnais atvejų ir stiprinti jų gerovę bei apsaugą.

Remiantis šiuo metu galiojančiu teisiniu reguliavimu, už žiaurų elgesį su gyvūnu, jo kankinimą, kai dėl to gyvūnui gresia žūtis ar suluošinimas, asmeniui privaloma skirti gyvūnų konfiskavimą. Todėl žmogus, kuris žiauriai elgiasi su gyvūnu, jį suluošino ar nužudė, nors ir kitą dieną gali įsigyti naują gyvūną ir tai nebus joks pažeidimas. 2021 m. buvo konfiskuota apie 170 gyvūnų, iš jų atvejų už žiaurų elgesį skaičius siekė 44.

Pagal siūlomas pataisas, jei iš gyvūnų savininkų ir laikytojų būtų privalomai konfiskuoti gyvūnai, jiems galėtų būti taikomas draudimas įsigyti ir laikyti gyvūną. Tokia praktika taikoma daugelyje šalių ir Lietuva Europoje yra viena iš nedaugelio valstybių, kuri tokio reguliavimo neturi. Lenkijoje toks draudimas taikomas iki 10 metų, Estijoje iki 5 metų, kai kuriuose šalyse draudimas galioja net visam gyvenimui.

Draudimas įsigyti ir laikyti gyvūną galėtų trukti nuo 2 iki 10 metų. Dėl draudimo taikymo apimties spręstų jį taikanti institucija. Draudimas galiotų gyvūno savininko ar laikytojo gyvenamojoje vietoje, būtų siejamas su asmeniu – laikyti gyvūną būtų draudžiama ir kitose vietose. Už šio reikalavimo nesilaikymą grėstų administracinė atsakomybė – bauda nuo 150 iki 300 eurų, už pakartotinį nusižengimą – nuo 300 iki 550 eurų.

Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 28 d.