Užgavėnių atgarsiai Šilutės rajone, arba kaip linksmai vijome žiemą

uzgavenes silute moreŽiemą iš kiemo vijome siausdami, linksmindamiesi ir liepsnose sudegindami ne tik Mores, bet ir visas praėjusių metų blogybes.

Vasario 9-ąją paskanauti blynų, šiupinių ir kitų Užgavėnių gardumynų rinkosi visų seniūnijų gyventojai. Miestelių aikštėse siautė ir uliojo persirengėliai, kviesdami į ratelius pašokti ir kitus dalyvius.

Vainute

Į išskirtinę žiemos vijimo ceremoniją šiemet kvietė vainutiškiai. Miestelio centrinėje aikštėje antradienį atgijo tikrų uzgavenes vainutetikriausias Žydų turgus. Jame visų Vainuto seniūnijos bendruomenių ir seniūnaitijų nariai – Užgavėnių persirengėliai – prekiavo kiaušiniais, miltais, vilna, arbatžolėmis, lašiniais, silkėmis ir net ožkelę parduoti atvedė. Beje, vainutiškių turguje buvo galima įsigyti ir „anodijos“, ją siūlė „kontrabandininkas“ iš kaimynystės.

Žydų turguje veikė grožio salonas, kirpykla ir gydykla. Sumanios gaspadinės vaišino tradiciniais Užgavėnių patiekalais, o visą šurmulį kontroliavo ir tvarką prižiūrėjo „žandarai“. Tačiau neapsieita ir be incidentų, kai vainutiškių turguje apsilankė „vagys“ – jie iš čigonų pagrobė Nuotaką ir vėliau už ją reikalavo didelės išpirkos.
Užgavėnių šventės metu buvo renkamos ir pačios išmoningiausios, įmantriausios kaukės. „Šilutės naujienų“ redakcija apdovanojo net 11 jų kūrėjų.

Šurmulingą Žydų turgų padėjo surengti Lazduonėnų seniūnaitija, Balčių, Bikavėnų, Gorainių kaimų ir Vainuto bendruomenės, Vainuto gimnazija, seniūnija, neįgaliųjų draugija, biblioteka.

 Šilutėje

Rusnes specialioji uzgavenesTradiciškai į Užgavėnes, arba Šiupinio šventę, vėl kvietė ir Šilutės muziejininkai su Kultūros ir pramogų centro kolektyvu.

Nors antradienio pavakarę merkė smulkus lietus, tačiau jis neišbaidė ryžtingai nusprendusiųjų vyti laukan žiemą. Prie Šilutės kultūros ir pramogų centro susirinko didelis būrys užgavėniautojų, kūrėsi prekybininkai, verslininkai, siūlę įvairių skanėstų.

Trankiai dundant muzikai bei muzikantams pakvietus prisijungti, į paskutiniąją kelionę palydėta Morė – išrūkusi su dūmais į padangę ji nusinešė ir visas šilutiškių blogybes, kruopščiai sudėtas į kišenę.

Vėliau visi vaišinosi tradiciniu Mažosios Lietuvos patiekalu – šiupiniu, be kurio nepraeidavo nė viena pavasario sutiktuvių šventė.

 

Rusnėje

Užgavėnėmis džiaugėsi ir Rusnės specialiosios mokyklos bendruomenė. Šios ugdymo įstaigos mokiniai, vadovaujami auklėtojos Almos Nausėdienės,  iš anksto gamino kaukes, į pagalbą pasikvietė ir mamas bei močiutes. O antradienį visus kvietė į surengtą jų parodą. Patys apsirėdę kaukėmis mokiniai aplankė mokytojus, mokyklos darbuotojus, skanavo Užgavėnių vaišių.uzgavenes sveksna soka

 

Švėkšnoje

Aktyvūs ir triukšmingi per Užgavėnes buvo ir švėkšniškiai. Juos darganotą antradienio pavakarę aplankė gausybė „svečių“: užsieniečių ir lietuvių, čigonų ir velnių. Žinoma, svarbiausi šventės simboliai buvo Lašininis su Kanapiniu.

Švėkšniškiai, skanaudami blynus, išrinko ir jų geriausius šeimininkus:  „Gražiausią“ blyną iškepė kavinė „Viesulas“, „Diemedžio“ ugdymo centro blynų namelis apdovanotas už kūrybiškumą, švėkšniškės Irenos Sūdžiuvienės blynas – „Nuotaikingiausias“, o Emilijos Bilčienės – „Širdingiausias“.

 Subūrė daugiabučio kaimynus

Smagiai ir netradiciškai atšvęsti Užgavėnes šiemet kaimynus pakvietė Šilutės daugiabučio, esančio P.Jakšto g. 3, gyventojas, vieno Šilutės banko vadovas Aidas Ragelis. Jis užmaišė du puskibirius mielinių ir bulvinių blynų tešlos, užkūrė du saugius laužus ir prikepė kalną gardžiausių blynų. Kaimynai ir kiti užsukę šilutiškiai juos valgė paskanindami kelių rūšių naminėmis uogienėmis ar šviežia grietine. Jiems buvo pasiūlyta ne tik gardžių blynų, bet ir karšto gėrimo.

Nuoširdžiame ir jaukiame kaimynų susiėjime netilo šilti pašnekesiai, veidų neapleido šypsenos, visi džiaugėsi iniciatoriaus bendruomeniška idėja ir dosnumu. Net ir pro šalį žingsniavę praeiviai neliko nepavaišinti.

Vakarojant pradėta puoselėti mintis, kad kitąmet per Užgavėnes kieme galėtų susiburti ir aplinkinių daugiaubučių gyventojai.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume!