Užgavėnių siautulys įtraukė ir didelį, ir mažą

uzgavenes silute_2Užgavėnės neįsivazduojamos be Kanapinio ir Lašininio kovų, Morės, kuri simbolizuoja visas žiemos blogybes, sudeginimo, linksmų žaidimų ir ratelių aplink laužą bei gardžių ir sočių vaišių. Per Užgavėnes dera kaip reikiant pasistiprinti, nes prieš akis ilgas Gavėnios laikas.

Užgavėnėms startą davė Juknaičiai, Lašininio ir Kanapinio kovos rinkęsi stebėti šeštadienį, o antradienį jau dauguma Šilutės rajono gyventojų šventinius laužus kūreno savo seniūnijose ir triukšmingai varė žiemą bei kvietė pavasarį.

 Kiekviena šventė savaip išskirtinė: šilutiškiai skanavo lietuvininkų šiupinio, juknaitiškiai sukosi su raganomis rateliuose, švėkšniškiai didžiavosi savo More, saugiškiai žiemą varė tradiciškai ir kepė blynus, kintiškiai šventė linksmai ir šiltai, o Pašyšiuose Morė šoko paskutinį šokį su žyduku.

Juknaičiuose žiemą varė smagus raganaičių būrys

Jau savaitgalį Juknaičiuose netilo raganiški šokiai ir dainos. Gausus kaukėmis pasipuošusių juknaitiškių ir svečių būrys linksmai šventė Užgavėnes ir atsisveikino su žiema, kuri išvaroma ant susirinkusiųjų dar dribtelėjo ir porą saujų sniego.uzgavenes juknaiciuose_1

Susirinkusieji prie Juknaičių kultūros namų skanavo blynų su namine uogiene bei šiupinio, šildėsi puodeliu gardžios kafijos, kuria vaišino Mažosios Lietuvos regiono istorijos puoselėtoja Birutė Servienė, bei sukdamiesi trypė ratelius aplink laužą.

Gerą nuotaiką garantavo folkloro ansamblis „Skalviai“, šokių kolektyvas „Juknaičiai“, o country ritmu suktis kvietė Juknaičių bendruomenę savo apsilankymu pagerbę svečiai ne tik iš Šilutės, bet ir iš kitų Lietuvos miestų ir net užsienio.

Šilutėje – muziejininkų virtas lietuvininkų šiupinys

Antradienį, pasipuošę originaliomis kaukėmis ir aprėdais, jau ir šilutiškiai rinkosi prie Kultūros namų ir ant laužo kėlė Morę, kuri per savo mirtį atneša gyvybę gamtai ir pakviečia pavasarį į kiemus. Kiek subjuręs oras ir šaltukas nesugadino šventinės nuotaikos: susirinkusiųjų veidus puošė šypsenos.

Šventės puoduose garavo muziejininkų virtas tradicinis lietuvininkų šiupinys bei gardi košė, rankas sušilti ir gerklę praskalauti buvo galima jaunimo paruošta ir su šypsena pilstoma gardžia kava. Susirinkusieji sukosi rateliuose pagal „Karčemos“ ir „Bočių“ muzikos ritmus.

Na ir žinoma, kokios Užgavėnės be Lašininio ir Kanapinio bei jų įprastos kovos? Nors iškalbos nestokojantis Lašininis ir bandė susirinkusius papirkinėti dešros rinkėmis ir riestainiais, tačiau galutinėje kovoje su Kanapiniu pralaimėjo, nes pastarasis sulaukė gausaus pavasario ištroškusių susirinkusiųjų palaikymo, o ir kartu žiemos varyti atėjusi rudoji Meškutė pridėjo jam jėgų varant žiemą.

Švėkšniškių Morė traukė akį

Švėkšnoje antradienį vyko geros nuotaikos ir „pilno pilvo atlaidai“. Tiek jauni, tiek seni sukosi rateliuose, linksminosi žaisdami ir smagiai važinėdamiesi arklio traukiama karietaite, skanaudami gausių ir sočių šventės vaišių – plovą, mielinių ir čirvinių blynų, sušildančio gėrimo.

Visus norinčius sužinoti ateitį ar pasigražinti viliojo grožio ir būrimo salonas „Pas Onutę ir Virgutę“, nuo šventinio šurmulio apsisukus galvai gelbėjo „Extra pagalba“.

Gausiai į centrinę miestelio aikštę sugužėję švėkšniškiai negailėjo pagyrų šių metų Užgavėnių Morei ir stojo į eilę, kad prie jos įsiamžintų.

Saugose – tradiciniai mieliniai blynai su namine uogiene

Saugiškiai Užgavėnes šventė tradiciškai: susirinkę skanavo mielinių blynų su namine uogiene, stebėjo pergalingą pavasario kovą prieš žiemą ir skambant nuotaikingai muzikai, šildėsi šalia ugnies apglėbtos Morės.

Kintiškiai per Užgavėnes nesušalo

Tuo tarpu kintiškiai Užgavėnes šventė ne tik linksmai, bet ir šiltai. Šių metų šventės organizatorius – Kintų Vydūno kultūros centras, visus – didelius ir mažus, sukvietė į Kintų pagrindinės mokyklos Daugiafunkcio centro salę. Čia susirinkusieji skanavo blynų, arbatos, varžėsi rungtyse ir rinkosi, kurią pusę palaikyti Kanapinio ir Lašininio kovoje.
Baigiantis šventės linksmybėms, visi susibūrė lauke, kur laukė pagrindinis šventės akcentas – gražuolė Morė.

Pašyšiuose Morė šoko paskutinį šokį su žyduku

uzgavenes pasysiai_1Visoje Pašyšių gyvenvietėje skambėjo Užgavėnių dainos, kurias kartu su Morės palyda atliko Degučių folkloro ansamblis „Pilutė“. Ne vienas Pašyšių gyventojas turėjo galimybę išbandyti rankų taiklumą ir kojų miklumą.

Morė su žyduku aplink laužą paskutinį šokį šoko ir Kanapinis su Lašininiu vienas kitą vis gainiojo. Bendruomenės moterys visus susirinkusius vaišino Užgavėnių blynais ir kitais skanumynais. O kai visi pilvus iki soties prisikimšo, ėmė ir be gailesčio žiemą su Lašininiu iš kiemo išvarė.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.