Užliekniuose burzgė moderniausia šienapjūtės technika

lauko diena vadybininkasLauko dienos įvairių rajono ūkininkų laukuose – dažnas reiškinys šiandienos kaime, mat įvairios žemės ūkio technikos pardavėjai taip supažindina žemdirbius su naujausiais gamybininkų išradimais. Kas kelerius metus į tokius renginius ūkininkus pakviečia ir Užliekniuose ūkininkaujantis Algimantas Kliučinskas.

Šio ūkininko laukuose surengtas naujausios šienapjūtės technikos pristatymas, į kurį atvykti pakviesti daugiau kaip 100 mūsų ir aplinkinių rajonų ūkininkų.

Turi modernios technikos

A.Kliučinskas – modernių išradimų šalininkas, nevengiantis ir iš kitų mokytis, ir pats savo patirtimi pasidalinti. Tokios nuostatos greičiausiai buvo viena priežasčių, dėl ko 2013-aisiais jo ūkis buvo pripažintas konkurso „Metų ūkis“ rajoninio turo nugalėtoju.lauko diena ukininkai

Plačiuose A.Kliučinsko laukuose (o jų – apie 130 ha nuosavos ir nuomojamos žemės) ganosi pusšimtis melžiamų karvių, dar apie 70 galvų prieauglio – buliukų ir telyčaičių. Tokiai bandai kiekvieną rudenį reikia priruošti daugybę tonų pašarų, tad be modernios technikos čia neapsieisi.

Ūkininkas jau turi ne vieną agregatą, kurį įsigijo iš ketvirtadienį jo laukuose šeimininkavusių „Dojus Agro“pardavėjų. Jau nebe pirmi metai jo laukuose burzgia traktorius ir šienapjovė, turi ir srutvežį. Sako, šiais įrengimais nenusivylęs, jie tarnauja patikimai.

Reikia domėtis naujovėmis

Tačiau apie šiandienos ūkininkų dalią A.Kliučinskas kalba ne taip optimistiškai. Ir iš kur tas optimizmas imsis, jei vien tik šį pavasarį A.Kliučinskas jau patyrė mažiausiai 1000 eurų nuostolių, mat jau keturis nuo praėjusios vasaros pabaigos augintus veršelius papjovė vilkai. Paskutinysis nelaimėlis aplinkiniuose miškuose siaučiantiems plėšrūnams į nagus pakliuvo kaip tik ketvirtadienio rytą.

A.Kliučinskas pasakoja, jog vilkai atakuoja ne tik jo ganyklas, šiemet jie jau kėsinosi ir į Paleičiuose gyvenančio kaimyno bandą, tik šis sakė spėjęs juos nubaidyti.

Pikčiausia, kad pilkiai į pievas sėlina net dieną, ką kalbėti apie naktį. O naktimis negelbsti net ir modernios, saulės šviesa įkraunamos lempos, kuriomis ūkininkas apšviečia savo ganyklas. „Lempos švietė, o veršis nebegyvas“, – skėsteli rankomis A.Kliučinskas.

Ūkininkas ieškojo medžiotojų pagalbos, bet išgirdo neguodžiantį atsakymą: vilkų Lietuvoje šaudyti negalima. „Dabar Lietuvoje tik vilkai ir paukščiukai reikalingi, ne ūkininkai“, – reziumuoja A.Kliučinskas.

Visgi jis įžvelgia ir ūkininkavimo pliusų: „Ūkininko duona tokia, kad jei nori – dirbi, o jei ne – gali gulėti“, – pašmaikštauja.

Bet tokią lauko dieną jis sakė organizuojantis paskutinį kartą, nes pastebėjo, kad nėra lengva ūkininkus sukviesti į tokius renginius. Gal dėl to, kad pavasario diena metus maitina, o gal ir todėl, kad tiesiog mūsų žmonėms dar trūksta smalsumo ir noro ieškoti naujovių. Daugelis įkalbinėjami atvažiuoti atsako: „O kas iš to?“, „O ką aš ten veiksiu?“…

Laimė dar, kad organizuojant tokius renginius padeda Lietuvos ūkininkų sąjungos Šilutės skyrius ir jo pirmininkas Kęstutis Andrijauskas.
 
„Pasaulis kasdien žengia į priekį, tad negalime ir kaime gyventi vengdami naujovių“, – tokia A.Kliučinsko nuomonė.

lauko diena KliucinskasAtvežė 15 įvairių agregatų

A.Kliučinsko laukuose tądien burzgė dviejų firmų – „John Deere“ ir „Kuhn“ technika. Ja prekiaujantys „Dojus Agro“ atstovai tralais iš Kauno atgabeno net keturias šienapjoves, vartytuvą ir grėblį, porą presų ir net 7 įvairaus dydžio traktorius. Firmos vadybininkai susirinkusiesiems aiškino visų agregatų privalumus, leido patiems juos išbandyti.

Štai kad ir vidutinio dydžio traktorius su frontaliniu krautuvu, dar tempiantis ir prikabintą šienapjovę. Juo ir rulonus galima krauti, ir, prikabinus kaušą, grūdus semti. Todėl gyvulius auginantiems ūkininkams toks traktorius – rimtas pagalbininkas.

Šiuolaikiškos šienapjovės – irgi ne prastesnės: jomis žolė ne tik nupjaunama, bet ir pažeidžiami augalų stiebeliai (tai suplaušinimu vadinamas procesas). Todėl nupjauta žolė daug greičiau vysta,   greičiau ją galima ir į rulonus susukti, o taip žymiai paspartėja visas pašarų gamybos procesas.

Tądien A.Kliučinsko laukuose svečių technika ir žolę pjovė, ir į rulonus suko, o pievų šeimininkui pagamintus pašarus beliko tik parsigabenti į daržines.

„Organizuodami technikos pristatymus stengiamės ūkininkams parodyti tokius agregatus, kurie aktualiausi tuo metų laiku. Dabar artėja šienapjūtė, todėl ir atvežėme techniką, kuri gali palengvinti vasaros darbus pievose, o artėjant rudeniui siūlysime susipažinti su žemės įdirbimui skirtais agregatais“, – sakė „Dojus Agro“ vadybininkas Mantvydas Bauras.

Šilutės rajono ūkininkų „miegančiais“ jis nevadino, anot jo, palyginti su kitais rajonais, mūsiškiai ir domisi naujovėmis, ir drąsiai klausia to, ko nežino. „Drąsūs ir atviri jūsų krašto žmonės, lengva su jais bendrauti“, – sakė M.Bauras.