Užsiaugink pats: 5 egzotiniai vaisiai, tinkami auginti namuose

Egzotiniai vaisiai, daržovės ir kiti augalai natūralioje Lietuvos gamtoje neauga, tačiau tai nereiškia, kad jų negalime užsiauginti namų sąlygomis.

Ne vienerius metus vis daugiau lietuvių išbando egzotinių augalų auginimą namuose ir džiaugiasi nustebinančiais rezultatais. Nors didžioji dalis egzotinių augalų puošia namus kaip kambarinės gėlės, kai kurie jų suteikia vaisius. Apžvelkime populiariausius egzotinius augalus, iš kurių atitinkamomis sąlygomis galime užsiauginti vaisius namuose.

Citrinmedis

Citrinmedis yra vienas žinomiausių egzotinių augalų, tinkamų auginimui namuose. Nors reikia daugiau pasistengti, kad citrinmedis namų sąlygomis užmegztų citrinas, – jis skleidžia itin malonų citrusinį aromatą, todėl yra populiarus kaip kambarinis augalas.

Citrinmedžiams reikalinga šviesi ir šilta aplinka, lengva drėgmė (žemė vazone neturi perdžiūti). Vasaros metu augalą reikėtų apipurkšti vandeniu 3-5 kartus per savaitę, žiemą – 2-3 kartus, taip pat bent kartą per savaitę drėgna šluoste nuvalyti augalo lapus. Norint, kad citrinmedis namų sąlygomis užaugintų vaisių, svarbu užtikrinti papildomą apšvietimą ir oro drėkinimą.

Citrinmedį galima užsiauginti iš citrinos sėklos, veislinių ar skiepytų augalų. Jei citrinmedis auginamas iš kultūrinių veislių ar skiepytų augalų, citrinos užsimezga jau antraisiais, trečiaisiais ar ketvirtaisiais metais. Tuo tarpu iš sėklos auginamas citrinmedis vaisius gali užmegzti tik po penkiolikos metų. Užsimezgę vaisiai sunoksta per 6-9 mėnesius.

Avokadas

Iš avokado kauliuko galima užsiauginti medį, kuris su laiku gali suteikti ir vaisius. Pirmiausia dantų krapštukais pervertą avokado kauliuką reikia palaikyti vandenyje, kol per aštuonias savaites sudygsta šaknys. Sudygus šaknims, sudygusį kauliuką svarbu įsodinti į humusą ir stebėti, kad žemė visada būtų drėgna. Išaugus medžiui, jau po kelių metų galima džiaugtis avokado vaisiais.

Kita vertus, nors teoriškai iš kauliuko galima užsiauginti avokado vaisių, didesnė tikimybė, kad avokadais mėgausitės pasisodinę veislinį auginuką. Tačiau avokado medis net ir neišleidęs vaisių gali puikiai papuošti namų interjerą.

Avokado medis mėgsta šviesą, todėl jį geriausia laikyti šviesioje, saulėtoje namų vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių. Avokado medį svarbu bent kartą per savaitę apipurkšti vandeniu, reguliariai nuvalyti lapus.

Kavamedis

Daugelis nustemba sužinoję, jog namų sąlygomis galima patiems užsiauginti kavos. Pasirodo, jog kavamedis yra vienas iš lengviausiai užauginamų egzotinių augalų.

Tam, kad išaugintumėte kavamedį, svarbu parinkti tinkamas sėklas, kurių galite rasti specialiose parduotuvėse ar įsigyti iš kavamedžių augintojų. Keletą dienų kavamedžio sėklas reikia mirkyti vandenyje ir po to įsodinti į durpingą žemę. Po 1-3 mėnesių pasirodo pirmieji daigeliai.

Kavamedis, kaip ir kiti egzotiniai vaisiai, mėgsta šviesą ir šilumą. Jiems reikalinga didelė oro drėgmė ir nuosaikus laistymas. Pasodinus kavamedį, po ketverių metų galima tikėtis ir vaisių – kavos pupelių. Manoma, jog per metus namų sąlygomis iš kavamedžio augalo galima subrandinti iki 500 gramų kavos pupelių. Jei mėgstate kavą, puikios akcijos – specialiai jums.

Granatmedis

Gerovės simboliu laikomas granatmedis gali augti ir jūsų namuose. Iš granatų sėklos išaugintas medis ne tik papuoš namus, tačiau ir suteiks vaisių.

Tam, kad išaugintumėte granatmedį, svarbu parinkti subrendusias sėklas iš sunokusio vaisiaus, o geriausia – įsigyti jau atrinktas sėklas specialiose parduotuvėse ar iš granatmedžio augintojų. Sėklas keletą dienų daiginkite vandenyje, o po to – pasėkite į vazoną su žeme. Kol sudygs daigai, vazoną galima apdengti plastikine plėvele. Išdygus daigams, juos reikia persodinti į durpinę žemę. Granatmedžio daigus laikykite ant saulėtos, pietinės namų vietos, laistykite kas dvi tris dienas kambario temperatūros vandeniu.

Iš sėklos auginamas granatmedis vaisius užaugina po septynerių metų, o iš hibridinių sėklų – po 2-3 metų.

Apelsinmedis

Apelsinmedis, kaip ir kiti citrusiniai augalai, auginami namuose skleidžia itin malonų aromatą. Taip pat – užmezga vaisius. Tačiau namuose auginamo apelsinmedžio vaisiai yra nedideli ir rūgštūs, lyginant su natūraliomis sąlygomis užaugusiais apelsinais.

Apelsinmedį galima išauginti iš sėklų, bet geriausia rinktis veislinius ar skiepytus augalus. Apelsinmedį rekomenduojama auginti vazone su laistymo sistema, kadangi jis reiklus vandeniui. Taip pat šiam augalui palankesnė vėsesnė temperatūra ir gerai apšviesta vieta, reguliarus apipurškimas vandeniu. Po 6-7 metų galima tikėtis pirmųjų vaisių, tačiau ir be vaisių apelsinmedis suteiks jūsų namams grožio.

Mandarinmedis

Saldžiuosius mandarinus suteikiantį mandarinmedį taip pat galima užsiauginti namuose. Tam geriausia rinktis gluosnialapio arba likerinio mandarinmedžio rūšies sėklas, nors įmanoma augalą išauginti ir iš parduotuvėje nusipirktų mandarinų sėklų, prieš tai jas išmirkius vandenyje ir pasodinus į durpinę žemę.

Tiesa, iš mandarino išimtų sėklų išaugintas augalas vaisius užmezga po maždaug 5-10 metų, kai iš gluosnialapio ar likerinio mandarinmedžio – per 2-3 metus. Gluosnialapio mandarino vaisiai yra rūgštesni, todėl yra tinkamiausi uogienių, sulčių gaminimui, nors gali būti valgomi švieži, kaip ir gluosnialapiai mandarinai.

Mandarinmedžiui labiausiai tinka saulėta namų vieta be tiesioginių saulės spindulių. Jį rekomenduojama laistyti kas 2-3 dienas ir reguliariai, bent kartą per savaitę, apipurkšti vandeniu.