Užsienyje dokumentus nuo suklastojimo apsaugos Saugus notaro antspaudas

 

notaroLietuvos notarai prisijungė prie tarptautinės Saugaus notaro antspaudo iniciatyvos, kurios tikslas – specialiomis žymomis apsaugoti tarp valstybių judančius notariškai patvirtintus dokumentus nuo klastojimo.

Saugaus notaro antspaudo projektą inicijavo Tarptautinė notariato sąjunga, vienijanti 86 valstybių notarus. Šiuo metu vykstančioje eksperimentiniame projekto etape savanoriškai sutiko dalyvauti beveik trys dešimtys – dešimtadalis – Lietuvos notarų.

„Saugus notaro antspaudas – speciali ir unikalų numerį turinti priklijuojama žyma, kurios neįmanoma pašalinti nesunaikinus dokumento. Lietuvoje tokios notarinių dokumentų apsaugos priemonės jau nebėra aktualios, nes gerai išplėtoti registrai ir duomenų bazės, kuriuose realiu laiku galima patikrinti notarinių dokumentų autentiškumą ir atitikimą originalui. Tačiau daugelyje pasaulio valstybių technologijų pažanga nėra tokia sparti, todėl notariniai dokumentai reikalauja papildomų apsaugos priemonių“, – sako Lietuvos notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis.

Saugus notaro antspaudas suteikia dokumentui papildomų patikimumo garantijų, informacijos apie dokumentą patvirtinusį notarą ir apsaugo nuo suklastojimo ar kopijų padirbimo. Tai ypač aktualu, kai vienos valstybės notaro patvirtinti dokumentai – pažymos, įgaliojimai, dokumentų išrašai ir jų kopijos  bei kt. – juda per sienas.

Notaras įklijuoja saugų notaro antspaudą į savo patvirtintus dokumentus ar jų, kurios judės toje pačioje arba kitose užsienio valstybėse. Kiekvienas saugus notaro antspaudas turi savo eilės numerį, sudarytą iš skaičių ir vienos ar keleto raidžių, kuris leidžia identifikuoti antspaudą išdavusį notarą.

Dokumento gavėjas – kitas notaras, bankas ar bet kuri kita suinteresuota šalis  gali interneto svetainėje www.uinlsns.com patikrinti, ar šį antspaudą įklijavo tikrai tas notaras, kuris ir patvirtino tą dokumentą ar dokumento kopiją.

Saugus notaro antspaudas – tai Ispanijoje pagamintos dvigubos, apvalios, lipnios  88 X 45 mm dydžio etiketės, kurių neįmanoma suklastoti, o užklijavus – nuimti nuo dokumento ar perklijuoti.

Norint patikrinti, kuris notaras išdavė saugųjį antspaudą, tai galima padaryti prisijungus prie svetainės www.uinlsns.com arba, perskaityti lipduke esantį QR kodą  su išmaniuoju telefonu arba planšetiniu kompiuteriu, turinčiu QR kodo skaitymo programą.